Výběr z monitoringu médií

ČMA 23. 8. 2021

16.08. – 22.08.2021

Tadeáš Rulík

Českým vinylům se daří tak, že rozšíří výrobu i v Americe

Loděnická GZ Media, která patří Zdeňku Pelcovi*, investuje ve svých továrnách v Česku, USA i Kanadě do rozšíření výroby vinylových desek zhruba půl miliardy korun.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2000

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Pošta se rozdrobí. Nemusíme už dělat všechno, říká její šéf

Česká pošta je na prahu velkých změn. Státní podnik seškrtal pracovní místa a chystá se na rozdělení. Zároveň řeší rostoucí reklamace a tlak konkurentů. Co se ve firmě děje, popsal v rozhovoru pro SZ Byznys její šéf Roman Knap*.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


ČEZ pokračuje v odklonu od uhlí: Zavírá Elektrárnu Mělník III

Polostátní energetická skupina ČEZ pokračuje v odklonu od uhlí. Rozhodla se zavřít Elektrárnu Mělník III, kterou odstaví a přebuduje, aby při výrobě elektřiny vznikalo méně emisí. Na Twitteru o tom informoval generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.byznysnoviny.cz


ČEZ finančně podpoří olympioniky, kteří v Tokiu doplatili na koronavirus

Jeden ze sponzorů Českého olympijského výboru skupina ČEZ poskytne mimořádnou finanční podporu českým olympionikům, jejichž účinkování na hrách v Tokiu zmařil nebo výrazně omezil koronavirus.

ČEZ se rozhodl infikované olympioniky podpořit nad rámec běžné spolupráce s ČOV. „Víme, jak je pro sportovce těžké, pokud mnohaletou přípravu nemohou v rozhodující okamžik zúročit na té nejvýznamnější akci. To bohužel letos postihlo i několik českých sportovců, kteří se kvůli nákaze covidem-19 nemohli plně zapojit do soutěže,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš*.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.forbes.cz


Na zlínské UTB* vyvíjí robota na ochranu rajčat

Berabot. Takový je název unikátního monitorovacího systému na ochranu rajčat, na kterém pracují v laboratořích zlínské univerzity. Speciálně vyvinutý robot dokáže zkontrolovat každé rajče ve velkoplošných sklenících, upozorní na potencionální škůdce, předpoví sklizeň a identifikuje nedostatky v pracovních harmonogramech.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.itvs24.cz


Senát doporučil stanovovat podporu obnovitelných zdrojů nařízením vlády

O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohlo pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Senát tak dnes navrhl upravit vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Nyní ji dostane zpět k posouzení Sněmovna. Stejné řešení již dříve ve Sněmovně podpořil tamní hospodářský výbor, ale při schvalování novely tento návrh neprošel. Snížení podpory formou IRR již dříve kritizovala i Solární asociace*. Nastavení podpory by mělo státu ušetřit peníze na podpoře obnovitelných zdrojů.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.oenergetice.cz


Studenti architektury Vysokého učení technického v Brně* navrhli úpravy pro nejvyšší budovu v Česku


Nejvyšší budova v Česku, brněnská N Tower (dříve AZ Tower), projde proměnou podle vítězné ideové studie studentů VUT. Studentskou soutěž o výtvarné řešení části budovy vyhlásil spoluvlastník objektu ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební. „Budova N Tower je jednou z brněnských dominant, její potenciál ovšem dle našeho názoru není zcela využitý, a to včetně ploch střech. Přitom budova takového významu a charakteru se potřebuje přibližovat standardům výškových budov v zahraničí,” uvedl Igor Brukner, property manager N Tower.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vut.cz


Vláda schválila 1,4 miliardy korun na pomoc s obnovou domů po tornádu

Vláda schválila 1,4 miliardy korun na pomoc s obnovou soukromých domů po tornádu a bouřích. Také podnikatelé z tornádem zasažených oblastí mohou začít žádat o dotaci na obnovu poškozených provozoven. Z programu Nemovitosti budou moci získat jeden až 35 milionů korun za přispění prostředků z evropských fondů. Podpora funguje v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Na pomoc je připraveno 500 milionů korun.

Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky* mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500 tisíc do 45 milionů korun na investice rozšířeném programu Expanze – úvěry.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ct24.ceskatelevize.cz


Elektřinu ze slunce využívá stále více domácností. Úplná energetická soběstačnost je ale nadále spíše výjimkou

Obliba fotovoltaických řešení na rodinných domech v posledních letech i díky dotačním programům neustále roste. Jen za první letošní půlrok přibylo v Česku podle Solární asociace* přes 3 100 takových projektů. Zatímco s energeticky zcela soběstačným bydlením se podle odborníků budeme i nadále setkávat spíše ojediněle, podíl lokální produkce energie, ale i její sdílení napříč komunitou bude posilovat. Přispět by k tomu měly i projekty spočívající v modernizaci distribučních soustav na takzvané Smart Grids.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


Brněnský student vytvořil chytrý bojler, který ušetří až třetinu nákladů


Přeměnit běžný bojler na chytrý pomocí cenově dostupného zařízení a ušetřit až třetinu na spotřebě. To zvládl v rámci své bakalářské práce student Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně* Adam Grünwald. Jeho vynález se navíc dokáže propojit s Google kalendářem, díky čemuž bojler například ví, když je jeho majitel na dovolené. Grünwald plánuje zařízení dál vylepšovat a zvažuje i jeho uvedení na trh.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ceskavedadosveta.cz


Průmysl a stavby zdražují nad očekávání

Tempo zdražování v průmyslu a stavebnictví bere dech i ekonomickým analytikům. Tak horké léto nikdo z nich nečekal. Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci proti červnu vzrostly o 1,6 procenta. Ve stavebnictví se celkové náklady meziročně zvýšily o pětinu.

„Překonány jsou všechny odhady. Naše i tržní očekávání u meziměsíčního zdražení průmyslových výrobců činilo 0,7 procenta. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu se tak už zrychlilo na 7,8 procenta,“ shrnul analytik Komerční banky* Michal Brožka.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.novinky.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.