Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 21. 12. 2020

14. 12. – 20. 12. 2020

PDF verze

Cyril Svozil MANAŽEREM ROKU 2019 v kategorii Průmysl

MANAŽEREM ROKU 2019 v kategorii Průmysl a návazné obory se stal Cyril Svozil, ředitel a jednatel Fenix Trading. Firmu vyrábějící elektrické topné systémy založil v roce 1990, dnes zaměstnává kolem 150 lidí a vyváží do 50 zemí světa.

“U nás platí jedna zásada, že žádné jistoty neexistují,” řekl v krátkém rozhovoru, který nám poskytl bezprostředně po ceremoniálu 3. prosince v Praze. Zajímavý je také postoj vedení firmy ke strategii a dlouhodobému x krátkodobému plánování.

Celý rozhovor najdete na youtube.com


V kategorii Chytrá energetika uspěl Radek Veselý

Soutěž MANAŽER ROKU 2019 ocenila osobnosti v několika kategoriích. Cenu inovace pro udržitelný rozvoj v kategorii Chytrá energetika převzal Radek Veselý ze společnosti MALFINI.

O revolučním propojení fotovoltaiky s kogeneračními jednotkami jsme si povídali chvilku po slavnostním ceremoniálu.

Rozhovor můžete zhlédnout na youtube.com

 


Roman Knap v kategorii TOP 10

Do kategorie TOP 10 Nejúspěšnějších manažerů se v soutěži MANAŽER ROKU 2019 probojoval Roman Knap, který netají, že “jeho” podnik potřebuje velké změny. Generální ředitel České pošty stojí za strategií “změnit státní podnik v prosperující firmu”.

Ptali jsme se ho, co Česká pošta aktuálně potřebuje nejvíc. Odpověděl, že změnu firemní kultury: “… což souvisí i s generováním nápadů. Je potřeba naprosto jednoduše lidem říci – vážení, každý, kdo máte nějaký nápad, tak ho sdílejte. Nestyďte se, že budete za snahu odsouzeni… Tak jak to bylo dřív, kdy se lidé báli říct svůj názor.”

Celý rozhovor najdete na youtube.com

 


Jaroslav Kurčík MANAŽEREM ROKU 2019 v kategorii Zemědělství

Snažíme se, aby lidi firmu brali, jako by byla jejich – takový je recept na motivaci zaměstnanců podle Jaroslava Kurčíka, MANAŽERA ROKU 2019 v kategorii Zemědělství. Předseda představenstva a generální ředitel PENAMu si na nás udělal čas krátce po předání ocenění. Mluvili jsme o loňské akvizici, strategii, kterou firma nastolila v souvislosti s pandemií, o změně spotřebitelského chování i nákupního koše.

Celý rozhovor můžete zhlédnout na facebook.com

 


Firmy zbytečně utrácejí peníze za neefektivní HR

Celých 86 procent českých firem, které se v uplynulých čtyřech letech podílely na unikátním výzkumu vedeném týmem Jana Rechnovského, utrácí zbytečně část peněz za Human resources (HR) které je neefektivní až formální. Řízení lidských zdrojů v jejich pojetí je často ve skutečnosti pouhou administrací zaměstnaneckých smluv. Průzkum ukázal mimo jiné také to, že pozice ve firemním HR jsou většinou obsazovány lidmi s nedostatečnou nebo nesprávně zaměřenou kvalifikací. „Obvyklé je u nich humanitní vzdělání, odpovídají spíše asistentům nebo účetním,“ vysvětluje Rechnovský.

Více informací na faei.cz

 


Klub personalistů ocenil kampaň společnosti ŽĎAS

Kampaň společnosti ŽĎAS na podporu technického vzdělávání s názvem Naše srdce tvoří budoucnost získala stříbrné ocenění v celostátní soutěži o nejlepší HR projekt, kterou každoročně vyhlašuje Klub personalistů.

Společnost ŽĎAS se do letošního ročníku přihlásila s projektem podpory technického vzdělávání s názvem Naše srdce tvoří budoucnost. Ten běží už od roku 2017 a jeho hlavním cílem je popularizace technických oborů mezi mladou generací. Ocenění v soutěži, která se pravidelně koná již od roku 2003, je určeno zaměstnavatelům, kteří představí zajímavý přístup k některé z oblasti řízení lidských zdrojů.

Více informací naleznete na komoraplus.cz

 


Nová tvář podnikových informačních systémů

Novým CEO české pobočky Sabris se stal Petr Zavoral, zkušený odborník na oblast podnikových informačních systémů. Ve funkci nahradil Jana Gábriše.
Petr Zavoral má více než dvacetileté profesní zkušenosti z pozic obchodního a strategického managementu v mezinárodních společnostech jako SAP, KPMG, Oracle a SAS Institute. Mezi jeho hlavními úkoly bude růst a zahraniční expanze skupiny Sabris v souladu s dlouhodobou strategií stát se předním evropským poskytovatelem inovativních IT řešení a služeb.

Více informací na mmspektrum.com

 


Titul MANAŽER ROKU za neziskovou sféru získal Petr Kolouch

Soutěž MANAŽER ROKU nezapomíná ani na neziskovou sféru. Letos v této kategorii zvítězil Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Praha. Jako manažer vsadil na mladé lidi, kteří mají ambice, kompetence a vzdělávají se. “Já sice soutěžím o Manažera roku, ale myslím si, že mám daleko schopnější kolegy, kteří jsou teď v práci,” řekl Petr Kolouch několik okamžiků po udělení ceny.

Zajímalo nás, kromě jiného, jak pražská záchranka pracuje s lidským potenciálem. Podle Petra Koloucha dává prostor k realizaci mladým lidem: “Máme systém nastavený tak, že jeho jednotlivé oblasti vedou mladí lidé. Tu práci, kterou vidíte na ulicích, to je práce mladých lidí,” odpověděl.

Celé video s rozhovorem najdete na facebook.com

 


ČEZ ESCO a Slovenský plynárenský průmysl založily společnou firmu

ČEZ ESCO, dceřiná společnost polostátní energetické skupiny ČEZ, a Slovenský plynárenský průmysl (SPP) zakládají společnou firmu ESCO Slovensko. Má pomáhat modernizaci energetiky na Slovensku, zvyšovat energetickou účinnost a pomáhat s plněním závazků souvisejících s klimatickými změnami. Vznik firmy ještě podléhá schválení slovenským antimonopolním úřadem.

Slovensko se jako první ve střední Evropě přihlásilo k cíli Evropské unie dosáhnout uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Uhlíková neutralita znamená, že každá země vyprodukuje jen tolik skleníkových plynů, kolik jich je schopna neutralizovat. Emise oxidu uhličitého mohou být kompenzovány třeba vysázenými stromy.

Více informací na oenergetice.cz

 


V soutěži Nastartujte se uspěly technologické firmy i specifické české nápady

Koronavirová pandemie změnila mnoho věcí. I letošní osmý ročník soutěže Nastartujte se, který pořádá Komerční banka. Nakonec se ho ale zúčastnilo rekordních 65 nových projektů a byl to zajímavý mix využití moderních technologii, ale i uplatnění tradiční české šikovnosti. Hlavním vítězem se stala firma Pealock, tvůrce unikátního kompaktního zámku, který má před krádeží ochránit lyže či kola.

Minulý rok se Dne podnikatelů, který pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a kde se předávají ceny soutěže Nastartujte se, zúčastnilo několik stovek lidí. Koronavirus a přísná bezpečnostní opatření dovolily letos 11. prosince v pražském hotelu Don Giovanni pouze účast jednotlivců v hybridním studiu a online přenos na internetu. Pozoruhodné ale je, že ani opakující se restrikce nezastavily v Česku vznik nových startupů. Právě to ukázala soutěž Nastartujte se.

Více informací najdete na e15.cz

 


Ocenění Českých exportérů: Obrat finalistů činil 25 mld. Kč

OCENĚNÍ ČESKÝCH EXPORTÉRŮ vyzdvihuje, oceňuje a podporuje ryze české firmy, jejichž export činil minimálně 20 % jejich tržeb. Porota vybírala z 213 společností, kdy 129 firem splnilo všechna kritéria soutěže. Tito úspěšní exportéři dohromady zaměstnávají cca 14,5 tisíce lidí a objem jejich exportu činil loni 24,3 miliardy Kč.

Více informací na protext.cz

 


Od začátku stavíme globální firmu, Uber pro nemovitosti, říká zakladatel Spaceflow

„Trh nemovitostí se dnes transformuje a my chceme být u toho,“ uvádí Lukáš Balík, zakladatel společnosti Spaceflow, která byla oceněna jako startup roku 2019 v rámci soutěže Central European Startup Awards. Softwarová platforma Spaceflow spravuje přes 100 budov v 16 zemích světa. Aktuálně zaměstnává 40 lidí. Příští rok plánují další investiční kolo a další ještě vyšší růst.

Více informací E15.cz

 


Fenomén home office. Kdysi žádaný benefit, dnes běžná rutina

Až do letošního jara byl home office jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Společnost Survio, která se specializuje na tvorbu online dotazníků, provedla na přelomu letošního května a června výzkum mezi 650 českými firmami. Podle výsledků téměř 65 % zaměstnancům vyhovovala práce z domova. Představitelé Survio však nyní tvrdí, že situace se rapidně změnila. Lidé jsou způsobem práce přesyceni a považují home office za rutinu. V aktuálním nastavení však firmy nadále pokračují a podle očekávaných trendů tomu nebude jinak ani v budoucnu.

Více informací ceskenovinky.cz

 


Nezodpovědní Češi. V testu kybernetické bezpečnosti propadli

Čeští uživatelé počítačů či chytrých telefonů mají pořád značné mezery v ochraně svých citlivých dat. V listopadovém Kybertestu, který simuloval rizikové situace a hrozby, dosáhli pouze 43procentní úspěšnosti. Zkušenost s pokusem o kyberútok přitom v průzkumu České bankovní asociace deklaruje více než polovina Čechů. Navíc pouhé jedno procento Čechů dosáhlo v testu výsledku nad 81 procent. Test kybernetické bezpečnosti vznikl ve spolupráci České bankovní asociace (ČBA), společnosti ESET a agentury SC&C.

Více informací na faei.cz.

 


Počet bitcoinových milionářů vzrostl

Po nedávném překonání cenového maxima z roku 2017 vzrostl počet bitcoinových adres, které drží BTC v hodnotě nejméně 1 milionu amerických dolarů. Růst ceny BTC týdnů nad 23 000 USD způsobil rekordní nárůst adres přesahujících hodnotu více než milion amerických dolarů. Se zprávou přišla analytická společnost Glassnode, která dlouhodobě sleduje pohyby na blockchainu. Podle společnosti Glassnode více než 66 540 bitcoinových adres drží BTC v hodnotě alespoň 1 milionu amerických dolarů, v posledních dnech toto číslo vzrostlo o ohromujících 150 %.

Více informací na kryptomagazin.cz.

 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.