Výběr z monitoringu médií

ČMA 26. 7. 2021

19.07.-25.07.2021

Tadeáš Rulík

Jan Světlík*: Vzniknou vodíková města

Vodík funguje jako výborný akumulátor energie. „Vyvíjíme inteligentní systém jak tento plyn skladovat a přepravovat, aby byl dostupný všude, kde bude potřeba,“ tvrdí Jan Světlík, předseda dozorčí rady výrobce tlakových lahví Cylinders Holding

*Vítěz soutěže Manažer roku 2012

Zdroj: www.spcr.cz


Břeclavští podnikatelé roku podepsali obchod měsíce

ALCA Holding, patřící manželské a podnikatelské dvojici Radce Prokopové* a Františku Fabičovicovi, tento týden uzavřel největší akvizici ve své víc než dvacetileté historii. Břeclavská společnost, vlastnící firmu Alca plast, v pondělí koupila předního českého výrobce plastových potrubních systémů FV Plast.

*Vítězka soutěže Manažer roku 2015

Zdroj: www.forbes.cz


Možná přijde i delta. Firmy chtějí chránit byznys a horují za očkování

„Působíme ve zdravotnictví, takže víme, jak fungují epidemie a že se třeba chřipky opakují každoročně. Nepřekvapuje nás proto, že s mutací delta může přijít další vlna, spíš to pokládáme za samozřejmé,“ tvrdí Zbyněk Frolík*, zakladatel společnosti Linet vyrábějící nemocniční lůžka a třicátý nejbohatší Čech podle magazínu Forbes.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2009

Zdroj: www.forbes.cz


Komerční banka* získala mezinárodní cenu za kryté dluhopisy

Komerční banka získala prestižní mezinárodní ocenění The Covered Bond Report Awards for Excellence 2021 v kategorii Průkopník. Ocenění KB získala za lednovou emisi hypotečních zástavních listů v eurech, která podle odborného magazínu patřila mezi nejlepší ve své třídě a zároveň přispěla k rozvoji trhu svou odlišností od standardních transakcí.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.nejbusiness.cz


ČMZRB podpoří obnovu a další rozvoj vodohospodářské sítě v Českém ráji a Krkonoších

Vodohospodářská infrastruktura vyžaduje pravidelné investice. To je jedním z důvodů, proč Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS Turnov) již po několikáté v řádu dvou desítek let čerpá zvýhodněný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB)*. Nyní z něj plánuje zafinancovat obnovu a další rozvoj vodohospodářských sítí zejména v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Ohrazenicích a v Chuchelně.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.cmzrb.cz


Zavlažování a ochrana rostlin po internetu může pomoci vinařům a dalším pěstitelům

Když se řekne internet věcí (IoT), většina z nás si vybaví maximálně centrálně ovládanou domácnost, kde lze na dálku řídit televizi, pračku, vysavač. Nyní se IoT rozšiřuje i do oblastí, kde si to až donedávna málokdo dokázal představit. Prostřednictvím nově vyvinutých čidel, propojených do nízkopříkonové bezdrátové sítě (LPWAN), je možné provádět průběžně kontrolu vzniku podmínek pro rychlé šíření chorob rostlin, aktuální stav závlah a včas přenést hlášení o kritických stavech k uživateli

„Na vývoji čidel spolu s firmou Beta Control spolupracovalo Vysoké učení technické v Brně* a Středoevropský technologický institut. Kombinací nízkopříkonové bezdrátové sítě a prvků IoT se řešitelům podařilo dosáhnout zajímavé cenové hladiny a velké flexibility při instalaci čidel v terénu,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR).

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.businessinfo.cz


První 3D tištěné parkourové hřiště od České spořitelny

Loňský experiment Prvok, první 3D tištěný dům v České republice, ukázal výhody využití 3D tisku ve stavebnictví. Domov neznamená jen 4 stěny, pro spokojený život je důležitá i dobrá občanská vybavenost. Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) se proto rozhodla využít technologii 3D tisku k podpoře sportovního vyžití. Na Praze 11 tak nyní vzniká první 3D tištěné parkourové hřiště. Tento projekt je ukázkou spolupráce soukromého sektoru, výzkumné i veřejné sféry. Samotný tisk probíhá během léta na rámové tiskárně ve spolupráci s firmou 3Deposition, která vznikla jako spinoff k výzkumným aktivitám na Vysokém učení technickém v Brně*.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.protext.cz


Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu podali žádosti za 19 milionů

Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podali 44 žádostí za 19 milionů korun, z toho je 21 žádostí poslaných na MPO. Vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace a následné vyplácení začne po víkendu.

Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky* mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze – úvěry. Žádosti přijímá pobočka rozvojové banky v Brně.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.eurozpravy.cz


Společnost CPI využila covidovou krizi na to, aby implementovala ekologický projekt Join Pure Stay

Jeho cílem je v roce 2030 dosáhnout snížení emisí a uhlíkové stopy v rámci celé sítě CPI až o 20 %. I proto budou hotely pod touto značkou od roku 2024 odebírat jenom čistou zelenou elektřinu. O tom, jak takový proces probíhá, vyšel rozhovor v časopisu HORECA s Michaelou Bielikovou, ředitelkou výcviku a rozvoje společnosti CPI Hotels*.

Projekt Join Pure Stay by CPI Hotels byl vytvořen ve spolupráci s Institutem pro cirkulární ekonomiku.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zajimej.se


Komerční banka* meziročně snížila svou uhlíkovou stopu o 35 %

Odpovědné a udržitelné podnikání je součástí strategického plánu Komerční banky* pro následující pětileté období. Součástí tohoto plánu je i závazek dosáhnout do roku 2026 uhlíkové neutrality. Redukcí své uhlíkové stopy přispívá banka k udržitelnému rozvoji a ochraně přírody. Jen za loňský rok ji dokázala snížit o neuvěřitelných 35 %. Za toto své úsilí byla nyní oceněna certifikátem standardu uhlíkové stopy od společnosti Preferred by Nature.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.cysnews.cz


Úvěr od Evropské investiční banky podpoří infrastrukturní projekty na regionální a krajské úrovni

Evropská investiční banka (EIB) jakožto banka Evropské unie poskytne Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB)* 191 milionů eur na podporu financování projektů rozvoje veřejné infrastruktury na území celé České republiky.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.moderniobec.cz


V průmyslové revoluci zvítězí ten, kdo bude po pandemii právně inovovat

Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (zkráceně jen CBCSD) pořádala v červnu tohoto roku webinář, který se zabýval inovačními technologiemi po pandemii. Na webináři se podílelo také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, ICT UNIE VUT v Brně a Česká manažerská asociace.

Zdroj: www.epenize.eu


Rozšiřování matematických dovedností pomocí české aplikace Mathman

Matematika nemusí být strašákem. Jednou z cest, jak ji teenagerům zpříjemnit, je aplikace Mathman. Ve hře navržené studentem Vysokého učení technického v Brně* Janem Malouškem mají studenti za úkol pomoci superhrdinovi porazit příšery – když správně vyřeší některé úlohy. Maloušek se svou aplikací zaujal porotu soutěže T-Mobile Rozjezdy, která pomáhá začínajícím podnikatelům a získal jednu z letošních cen v regionálním kole v Jihomoravském kraji.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.dotekomanie.cz


Business Friends Brno: Představujeme Simonu Myslikovjanovou

PER ASPERA AD ASTRA. Toto je životní krédo naší nové členky, kterou je Simona Myslikovjanová* ze společnosti SiMyCo sro. Ve své firmě se Simča zabývá Performance Managementem, rozvojem kvalifikační úrovně a kompetencí zaměstnanců s mezinárodní akreditací. Je také vedoucí Klubu vzdělávání manažerů České manažerské asociace. Mimoto se snaží zlepšit celkovou atmosféru a pracovní morálku zaměstnanců ve školství a zdravotnictví. Úzce spolupracuje i s lidmi na ministerstvu. A to rozhodně není všechno. Cestuje z Liberce po celé republice a jsme moc rádi, že na naše kluby pravidelně zavítá i do Brna. Jestli jste to totiž ještě nepochopili, Simča se rozhodně nikdy nenudí a nechápeme, jak vlastně všechny své projekty stíhá. Je to prostě superžena.

* předsedkyně Klubu vzdělávání manažerů ČMA

Zdroj: www.facebook.com


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter