Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 28. 6. 2021

21.06. – 27.06.2021

Tadeáš Rulík

Brno se bude podílet na projektu využívajícím 3D tisk v oblasti dopravních staveb

Radní na svém zasedání dne 2. 6. 2021 schválili znění dopisu na podporu projektu konsorcia Vysokého učení technického v Brně* a společnosti INFRAM. Projekt s názvem „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ si bere za cíl zavést 3D tisk do oblasti dopravních staveb, konkrétně pozemních komunikací a železnic. Jde o jeden z prvních projektových záměrů nově vytvořené platformy Stavebnictví 4.0 v rámci Národního centra průmyslu 4.0.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.brno.cz


Strnad koupil výrobce potrubí pro jaderné elektrárny Chemcomex

Jaroslav Strnad, majitel Czechoslovak Group*, ovládl na přelomu roku třebíčskou firmu Chemcomex, která je dodavatelem potrubních systémů pro jaderné elektrárny. Informace vyplývá z evidence skutečných majitelů a deníku E15, který se zprávou přišel, ji potvrdil mediální zástupce Jaroslava Strnada Andrej Čírtek.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.orbes.cz


Boom nové domácí fotovoltaiky brzdí chybějící legislativa

Celková kapacita solárních elektráren v Česku stagnuje od doby, kdy legislativa ukončila solární boom z let 2008 až 2010. Deset let se kapacita FVE drží jen málo nad 2,1 GW – vyrovná se zhruba výkonu Jaderné elektrárny Temelín. Špatnou pověst má ovšem fotovoltaika do značné míry dodnes a musela se kvůli tomu přemístit výhradně na střechy.

Podle statistiky Solární asociace* u nás loni vzniklo celkem 1373 komerčních instalací na střechách podniků a továren s celkovým výkonem 28,8 MWp, malých elektráren na rodinných domech bylo skoro čtyřikrát víc – byť jejich souhrnná kapacita dosáhla jen 22,6 MW.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: Economia, a.s. – Hospodářské noviny


Vznikl Brno Space Cluster, první klastr v ČR orientovaný na komerční vesmír

Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem poslední dekády je však orientace na komerční projekty, na které se chce zaměřit i skupina firem v Jihomoravském kraji. Proto vznikl Brno Space Cluster. Kromě byznysu však nezapomíná ani na vzdělávání a popularizaci. Klastr podporuje primátorka Brna Markéta Vaňková, JIC, Regionální hospodářská komora Brno i Vysoké učení technické v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ibrno.cz


Zakázka století: DAKO-CZ dodá brzdové komponenty pro metro v Londýně

Společnost DAKO-CZ* obdržela zakázku od brzdové divize společnosti Siemens Mobility na dodávky brzdových komponent pro 94 nových 9dílných souprav metra londýnské linky Piccadilly. Jde o doposud nejrozsáhlejší zakázku, kterou třemošnický výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla se společností Siemens realizoval.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.byznysnoviny.cz


Fotovoltaická závislost na Číně. Většina solárních panelů míří do Česka z východní Asie

Každá závislost škodí a platí to i v případě dovozu fotovoltaických panelů. Odhadem až 80 procent z nich nyní dovážíme z Číny, také zbývající import pochází vesměs z asijských zemí. Závody na výrobu panelů v Česku nepřežily nápor levné čínské produkce. Objevují se však první signály, že se výroba pomalu vrací zpět do Evropy.

„Důvody jsou jako u jakékoli jiné elektroniky především finanční – nízké náklady na pracovní sílu a úspory z rozsahu. V Číně jsou taktéž velká naleziště křemíku, který je základní surovinou pro výrobu fotovoltaických článků. Je spravedlivé zmínit, že kvalitativní rozdíly mezi asijskou a západní výrobou dnes už prakticky nejsou,“ vysvětluje technický konzultant Solární asociace* Martin Smolka.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Stavebním materiálem budoucnosti jsou odpadní termoplasty. Ve zkouškách obstály na výbornou

Čeští výzkumníci našli využití pro různé polymerní odpady, které vznikají při výrobě a zpracování plastů. Vyrábí z nich stavební prvky z polymerbetonu nebo odolné dlaždice, které svými vlastnostmi strčí běžně využívané materiály do kapsy. Výzkum prováděli experti z firmy VIA ALTA a.s. ve spolupráci s Fakultou chemickou Vysokého učení technického v Brně (VUT)*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.pozitivni-zpravy.cz


Vědci s firmou NenoVision vylepšují zařízení pro mikroskopii. Z měřicí sondy chtějí udělat nástroj na výrobu nanostruktur

Zařízení LiteScope umí jako jedno z mála na světě současně propojit dvourozměrný obraz z elektronového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil s velkou přesností. Za produktem stojí spin-off NenoVision, založený absolventy Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně*. Zařízení teď chtějí posunout o třídu výš, spojili proto síly se svojí alma mater i s vědci z Akademie věd.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Stavebnictví 4.0 přináší nový impulz do českého stavebního průmyslu

V rámci Národního centra „Průmysl 4.0“ byla založena platforma „Stavebnictví 4.0“, jejíž ambicí je spojit významná výzkumná pracoviště s progresivními stavebními firmami a nabídnout prostor pro vzájemnou spolupráci.

„Chápeme stavebnictví jako součást průmyslu, a proto jsme rádi, že se tato platforma ustavila, protože má šanci posunout české firmy směrem k digitalizaci a alespoň částečné robotizaci. Na příkladu strojírenského průmyslu jsme se přesvědčili o smysluplnosti takové aktivity,“ míní prof. Ing. Vladimír Mařík*, DrSc., dr. h. c.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.e-news.cz


Asociace podnikatelek a manažerek oslavila 25 let

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) sdružuje ženy v byznysu již od roku 1995. Půlkulaté výročí tedy završila již v minulém roce. Mezinárodní konference v Senátu se však vinou protipandemických opatření uskutečnila pouze online formou. Na tu pravou oslavu si musely podnikatelky počkat až do letošního června.

Pozvání prezidentky asociace Kateřiny Haring přijala například Radka Prokopová*, výkonná ředitelka společnosti Alca plast, nebo Věra Komárová, spolumajitelka Dermacolu. Všechny tři dámy spojuje nejen to, že podle časopisu Forbes patří mezi nejvlivnější ženy Česka, ale jsou také ukázkou toho, že velký byznys nemusí být jen doménou mužů.

*Vítězka soutěže Manažer roku 2015

Zdroj: www.byznysnoviny.cz


Nadace ČEZ uvolní na pomoc obcím 10 milionů korun

Největší firemní nadace v České republice mimořádným hlasováním správní rady schválila uvolnění až deseti milionů korun obcím, které postihlo tornádo a další extrémní výkyvy počasí. Většina pomoci by měla směřovat na jižní Moravu.

„Hledáme cesty, jak postiženým pomoci. A protože víme, že kdo rychle dává, dvakrát dává, uvolňujeme z prostředků Nadace ČEZ první poměrně velký balík peněz, které jsme schopni poskytnout velmi rychle a s minimální administrativní zátěží,“ konstatuje předseda její správní rady Daniel Beneš*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.mpo.cz


V Dukovanech vznikla největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm

Ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany vzniklo 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.

„První z velkých zdrojů zde v Dukovanech je současně symbolem budoucnosti české energetiky – vedle sebe tu budou vyrábět bezemisní elektřinu jaderný a solární zdroj. Kromě toho, že posilujeme výrobu z obnovitelných zdrojů energie, zlepšujeme zároveň dopravní situaci a parkovací kapacity v Dukovanech. Elektrárna organicky pokryje střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita,“ shrnul význam projektu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš*.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.mpo.cz


V České republice chybí stovky tisíc hodin pečovatelské služby

Pečovatelská služba není v České republice stále dostatečně dostupná, jak dokládají výsledky společného průzkumu zástupců poskytovatelů sociálních služeb, měst a obcí a místních samospráv.

„Ke zvýšení dostupnosti pečovatelské služby na našem území je zapotřebí změna systému financování sociálních služeb, který dle Svazu měst a obcí ČR není v současné době efektivně nastaven,“ uvádí František Lukl*, předseda Svazu měst a obcí ČR, a pokračuje: „Právě systémová změna financování je zásadním předpokladem pro to, aby byla pečovatelská služba dostupná i v těch nejmenších městech a obcích. Stejně tak důležitá je potom také pravidelná valorizace maximálních úhrad za poskytování sociálních služeb, která musí změnu financování doprovázet.“

*Vítěz soutěže Manažer roku v kategorii Veřejný správa

Zdroj: www.helpnet.cz


Jan Juchelka: Život, jak ho známe, je v ohrožení. Změna klimatu je výzva pro celé lidstvo

Při současné úrovni emisí je život, jak ho známe, v ohrožení, říká ve videu generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka*. „Klimatická změna představuje pro lidstvo i pro byznys obrovskou výzvu,“ dodává. Juchelka se jako další z osobností zapojil do projektu Planeta v nouzi.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter