Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 21. 6. 2021

14.06.-20.06.2021

Tadeáš Rulík

Siko* navýšilo investici ve startupu Swiss Aqua Technologies na 150 milionů. Díky jeho technologiím chce růst v zahraničí

Česká společnost Siko vidí čím dál větší potenciál za hranicemi, proto nyní navyšuje podíl ve startupu Swiss Aqua Technologies z původních 51 na rovných 80 procent, což odpovídá celkem 150 milionům korun.

„Bylo to obrovské riziko. Na papíře byly skvělé nápady a před Sikem zároveň dlouhá cesta,“ popisuje Vala, jeden ze tří synů Jaroslavy Valové**, která Siko založila a vybudovala.

* Kolektivní člen ČMA
**Vítězka soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.czechcrunch.cz


Stavebnictví 4.0 přináší nový impuls do českého stavebního průmyslu

V rámci Národního centra „Průmysl 4.0“, v čele se svým vědeckým ředitelem prof. Vladimírem Maříkem*, byla založena platforma „Stavebnictví 4.0“, jejíž ambicí je spojit výzkumná pracoviště, zejména na technických univerzitách, s progresivními stavebními firmami a nabídnout prostor pro vzájemnou spolupráci.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.businessinfo.cz


Rekordní zakázka letošního roku poputuje z výrobních hal Pražské strojírny do plzeňské Vozovny Slovany

„Jedná se o obrovskou zakázku, část naší výroby se jí od začátku roku věnuje v podstatě neustále. Zakázka je náročná nejenom termínem dodání a objemem, ale i technickým provedením,“ vysvětluje Robert Masarovič*, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Česká pošta a Správa železnic chystají nová výdejní místa pro balíky. Budou na nádražích i na poštách

„Lidé si mohou dnes balík vyzvednout na více než pěti tisících poštách a externích Balíkovnách. Přesto chceme jít v nabídce výdejních míst ještě dál. Spolu se Správou železnic nabídneme nezávislému provozovateli výdejních boxů lukrativní prostory, kde si lidé budou moci pohodlně a prakticky kdykoli vyzvednut svoji zásilku,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Pátý ročník Ekonomické olympiády zná svého vítěze. Pětice nejlepších postupuje do mezinárodního finále

Vítězem letošního ročníku Ekonomické olympiády se stal Otakar Kořínek, student pražského gymnázia Nový PORG.

„Snažíme se, aby cesta jednotlivými koly Ekonomické olympiády byla pro studenty zajímavá, inspirativní a aby je soutěž v životě pozitivně ovlivnila. Oceňuji studenty za disciplínu a motivaci, kterou při přípravě na finále Ekonomické olympiády vyvinuli. Jejich znalosti se vyrovnaly znalostem vysokoškolských studentů,“ uvedla Martina Bacíková*, zakladatelka a ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání, který organizuje Ekonomickou olympiádu.

*Finalistka soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.protext.cz


Dnes černá nula, zítra expanze na východ. Tak má podle Romana Knapa vypadat Česká pošta

„Měníme kulturu celé firmy. Už to není státní podnik, který tady vždycky byl a vždycky bude. Když tady nebudeme pro zákazníka, za chvíli nebude důvod, abychom tady byli pro stát,“ říká Roman Knap*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.forbes.cz

 


Odpadní termoplasty se stávají novým materiálem pro stavebnictví

Při výrobě a zpracování plastů vznikají různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Výzkum prováděli experti z firmy VIA ALTA a.s. ve spolupráci s Fakultou chemickou Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Stát podnikatelům pomocí záručních programů COVID poskytl 55 miliard

Podnikatelé ze záručních programů COVID k 15. květnu podle aktuálních údajů České národní banky získali zhruba 54,6 miliardy korun. Za úvěry v programu COVID III stát ručí prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky*. Do tohoto programu se mohou přihlásit podnikatelé a firmy s až 500 zaměstnanci.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.forbes.cz


Kooperativa nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ

Pojišťovna Kooperativa*nebude od počátku roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny skupiny ČEZ. ČTK to dnes řekl člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora. Je to podle něj jeden z dalších kroků v odklonu od zdrojů energie zatěžujících životní prostředí. ČEZ v reakci uvedl, že ke kroku došlo po vzájemné dohodě.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekolist.cz


Vznikl Brno Space Cluster – první klastr v České republice orientovaný na komerční vesmír

Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem poslední dekády je však orientace na komerční projekty, na které se chce zaměřit i skupina firem v Jihomoravském kraji. Proto vznikl Brno Space Cluster. Kromě byznysu však nezapomíná ani na vzdělávání a popularizaci. Klastr podporuje primátorka Brna Markéta Vaňková, JIC i Regionální hospodářská komora Brno. Aktuálně se k projektu přidal i Ústav radioelektroniky  elektrotechnické fakulty Vysokého učení technického v Brně*

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.feedit.cz


Za čistší dopravu. Ostravská MHD vyřadila dieselové autobusy

Do nové éry vstoupil letos na jaře Dopravní podnik Ostrava (DPO)*, když vyřadil všechny dieselové autobusy, které obstarávaly pravidelné linkové spoje. V běžném provozu tak místní MHD používá pouze nízkoemisní autobusy poháněné plynem a bezemisní elektro autobusy, tramvaje a trolejbusy. Tímto krokem si místní dopravní podnik získal v Česku jasné prvenství. Žádné jiné velké město se něčím podobným pyšnit nemůže.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.dobryzpravy.cz


Solární asociace: Fotovoltaika opět startuje, ale zaostáváme

„V Česku opět startuje výstavba solárních elektráren, tentokrát hlavně na střechách. Instalační firmy stavějí jednu střešní elektrárnu za druhou a začínají se objevovat i projekty bez dotací či nové obchodní modely. Růst fotovoltaiky nezastavila ani pandemie. V porovnání s okolními státy však Česko stále zaostává a nevyužívá velký potenciál, který celá solární energetika i v našich podmínkách nabízí,“ uvádí Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energie21.cz


Roční výše příspěvku podporovaným zdrojům energie stagnovala na 45,4 mld. Kč

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Z loňské analýzy poradenské společnosti EY pro Solární asociaci* současně vyplývá, že stát získává ročně konkrétně ze solární energetiky zpět zhruba polovinu roční podpory, 14,1 miliardy korun, přičemž mezi největší položky na straně příjmu státu patří solární odvody a daně právnických osob.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energyhub.eu


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter