Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 14. 6. 2021

07.06.-13.06.2021

Tadeáš Rulík

Diskuse osobností českého průmyslu o hrozbách pro jeho růst

Hosté, mezi nimi i Vladimír Mařík*, budou konfrontovat investiční, rozpočtovou a daňovou politikou vlády. Rozeberou aktuální stav tolik očekávaných dotačních programů Fond obnovy EU, Národní fond obnovy a OP TAK – na jaké podmínky se mají firmy připravit a od kdy budou moci příspěvky čerpat. V neposlední řadě se zamyslí nad opětovným nedostatkem pracovní síly v průmyslu a budou hledat možná řešení tohoto problému.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.barrandov.tv


Finále Ekonomické olympiády doplní diskuse o kryptoměnách i digitalizaci pojišťoven

Ekonomické a finanční vzdělávání patří k základním předpokladům úspěšného života. „Díky Ekonomické olympiádě se daří zvyšovat povědomí o ekonomických tématech mezi studenty středních škol. Zároveň se snažíme zlepšovat jejich finanční gramotnost, díky čemuž budou připraveni třeba na budoucí plánování rodinného rozpočtu, budou lépe reagovat na mimořádné výdaje nebo se budou schopni orientovat v nabídce finančních produktů,“ přiblížila význam olympiády Martina Bacíková*, zakladatelka a ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání.

*Finalistka soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.investujeme.cz


Ústí nad Labem připraví plán na snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2030

Ústí nad Labem bude mít plán na snížení emisí oxidu uhličitého o 40 procent do roku 2030. Město k tomu zavazuje Pakt starostů a primátorů pro klima a energii, ke kterému přistoupilo.

„Zjistíme vývoj emisí u nás, pak stanovíme dlouhodobou vizi do roku 2030. Současně zjistíme analýzu zranitelnosti obcí vůči negativním dopadům změny klimatu a navrhneme konkrétní činnosti a opatření na zvýšení jejich odolnosti,“ říká náměstek primátora Martin Hausenblas*.

*Ambasador ČMA

Zdroj: www.sever.rozhlas.cz


Česká pošta prodá většinu svého sídla v centru Prahy a postaví nové

Česká pošta chce prodat většinu svého sídla v centru Prahy a postavit novou centrálu v pražských Vysočanech. Serveru Seznam Zprávy to řekl generální ředitel České pošty Roman Knap*. Z nynější centrály v Jindřišské ulici v Praze 1 si pošta ponechá historickou budovu s odbavovací halou.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.e15.cz


V Lovosicích vzniká největší dobíjecí stanice v ČR, naráz nabije 16 aut

Po dokončení dokáže stanice za hodinu nabít 15.000 kilometrů. Je na strategickém místě nedaleko dálnice D8, aby ji mohli využívat převážně řidiči, kteří přes Českou republiku přejíždějí. Podle náměstka ústeckého primátora Martina Hausenblase*(PRO! Ústí) by měl podobný projekt vzniknout i v Ústí nad Labem.

*Ambasador ČMA

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Proběhlo pravidelné shromáždění delegátů České manažerské asociace

Česká manažerská asociace uspořádala každoroční shromáždění delegátů. Došlo k jednohlasnému schválení rozpočtu na rok 2021, shrnutí aktivit za uplynulý rok a představení aktivit budoucích.

Zdroj: www.protext.cz


V Brně vzniká bezpilotní letoun, který bude v krajině hledat invazní bolševník

Vysoké učení technické v Brně* vyvíjí bezpilotní letoun, který bude hledat invazní rostliny. Cílem je hlavně bolševník, invazní rostlina původem z Kavkazu. Na boj s touto „kytkou“ investuje Česko desítky milionů korun ročně.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.cnews.cz


Czechoslovak Group* vydá dluhopisy za další dvě miliardy. Emisi zařídí Česká spořitelna s dalšími bankami

Průmyslový holding Czechoslovak Group, vydá na začátku prázdnin emisi dluhopisů ve výši 1,5 miliardy Kč s možností navýšení až na dvě miliardy. Společnost si podle oficiálního sdělení jde na finanční trh pro zdroje, které jí umožní další investice.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.euro.cz


Expanze pomáhá v rozvoji firem

Nové stroje, technologie, zařízení, software, licence, nová administrativní budova, výrobní areál, jeho rekonstrukce či rozšíření apod., to vše lze pořídit z programu Expanze. Tento produkt nabízí malým a středním podnikům Českomoravská záruční a rozvojová banka* (ČMZRB) ve spolupráci s komerčními bankami a leasingovými společnosti.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.amsp.cz


Česko je na vrcholu ve vývoji umělé inteligence

Věda, která se dělá v České republice, má často mezinárodní ohlas. České mozky bodují v mnoha oborech, tradičně také v umělé inteligenci (AI). Za zmínku stojí dva nedávné úspěchy, které zaznamenali na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně*a Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Oba týmy patří právem mezi světové jedničky.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vedavyzkum.cz


DAKO-CZ dodá hydraulické brzdové systémy pro 27 nízkopodlažních tramvají do polské Vratislavi

Od poloviny letošního roku se budou v třemošnické společnosti DAKO-CZ ze skupiny Czechoslovak Group* vyrábět hydraulické brzdové systémy včetně řízení pro 27 nízkopodlažních 4-podvozkových tramvají vyráběných polskou společností Modertrans Poznaň. Nové tramvaje s označením Moderus Gamma typu LF 07 AC budou nasazeny v polské Vratislavi. Hodnota zakázky se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Projekt bude realizován do roku 2023.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.protext.cz


Česko zaplaví tisíce nových slunečních elektráren. Míří k nim miliardové dotace

V Česku se začnou masivně budovat další solární elektrárny. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) oznámilo, že ve jménu tažení proti uhlíkovým emisím pro ně uvolní v první vlně 4,5 miliardy korun. Fotovoltaika jako taková je na nezadržitelném vzestupu. Počet instalovaných fotovoltaických elektráren v Česku se jen za loňský rok téměř zdvojnásobil, uvádí Solární asociace*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.faei.cz


Druhé město chce do MHD vodík. Ústí poptává autobusy až za 390 milionů

Dopravní podnik města Ústí nad Labem (DPmÚL) vypsal veřejnou soutěž na dodávku vodíkových autobusů. Vítěz získá rámcovou smlouvu až na 20 autobusů v celkové předpokládané hodnotě 390 milionů korun bez DPH. Ústí nad Labem se tím pustilo do pomyslného závodu o vodíkové prvenství s Ostravou, jejíž dopravní podnik Ostrava* vypsal tendr na vodíkové autobusy koncem dubna.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zdopravy.cz


Obří podnik s Němci je na spadnutí, říká Formánek z Czechoslovak Group*

Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) je krok od vytvoření společné firmy s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall. „Je to jako bychom v Česku zakládali novou automobilku,“ říká v rozhovoru Petr Formánek z představenstva CSG. Spolupráci předcházel kontroverzní podpis memoranda na Pražském hradě.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.idnes.cz


Brno se zapojilo do výzvy usilující o stabilizaci rozvoje moderní energetiky

Představitelé města Brna se připojili k výzvě, jejímž cílem je otevření tržně soutěžené podpory všem typům obnovitelných zdrojů energie a stabilizace podmínek podpory. Zařadili se tak mezi více než 560 signatářů z řad fyzických osob i organizací. Výzvu organizátoři adresují předsedům parlamentních stran.

Výzvu připravil Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost, Změnou

k lepšímu, CZ BIOM a Solární asociací*

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.brno.cz


Jan Krčmář: Celý sektor obnovitelných zdrojů energie dál zůstává v nejistotě

Solární asociace* spolu s dalšími oborovými svazy dlouhodobě prosazuje rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro všechny obnovitelné zdroje energie. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes však podpořil zavedení intervalu IRR 8,4-10,6 %, přičemž konkrétní výši pro jednotlivé zdroje by pak určovala vláda.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: https://ekolist.cz


Popularizační centrum ukazuje fiktivní proměnu olomoucké pevnůstky

Jak by mohl vypadat areál olomoucké Korunní pevnůstky a jejího okolí, kdyby místo mohli přetvořit studenti architektury a urbanismu Vysokého učení technického v Brně*, ukazuje nyní v tamním popularizačním centru vědy Pevnosti poznání výstava nazvaná Prales budoucnosti.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: MAFRA, a.s. – MF DNES

Vědci pracují na kloubních náhradách vyrobených na 3D tiskárně

Na vývoji náhrad malých kloubů pracují vědci z Vysokého učení technického v Brně*. Drobné implantáty z kovu by mohly ulevit od bolesti pacientům, kteří trpí artrózou kloubů na prstech ruky nebo nohy a běžná pasivní léčba jim nezabírá. Náhrady zkouší odborníci vyrobit pomocí 3D tisku. Na speciálním simulátoru pak vědci testují, jakou zátěž implantát z titanového prášku vydrží.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.irozhlas.cz 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter