Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 31. 5. 2021

24.05.-30.05.2021

Tadeáš Rulík

Pavel Baran a Vladimír Mařík*: Pokud se budou škrtat finance na vědu, ti nejlepší nám odejdou

Rozhovor o tom, co by se dělo, pokud by rozpočet na vědu a výzkum v příštích letech poklesl, jakým způsobem se přerozdělují prostředky a které oblasti by se měly podporovat.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.vedavyzkum.cz


„Gigafactory“ na baterie do elektroaut může být v Prunéřově. Šéf ČEZ mluví o boji s časem

Před týdnem pustila Škoda Auto do prodeje své první elektrické SUV, model Enyaq. Vedení české automobilky s šéfem ČEZ Danielem Benešem* si velmi dobře uvědomují, že pro další výrobu vozů nabíjených ze zásuvky je velmi důležité, aby v zemi vznikla továrna na baterie, které se ve světě byznysu neřekne jinak než gigafactory. Celkem jich chce koncern Volkswagen, mateřská firma Škody, vybudovat v Evropě šest do roku 2030.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj:www.lidovky.cz


Radek veselý*: Baťa předběhl svou dobu a jeho osobnost je po této stránce v našich končinách nedoceněna

Jeho společnost patří mezi přední dodavatele reklamního textilu v České republice i v Evropě. Se svými značkami, které doplňují pracovní oděvy, dodávají produkty do dvaceti pěti zemí Evropy, přičemž dopravu do okolních státu realizují do dvaceti čtyř hodin.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Chytrá energetika

Zdroj: www.e-news.cz


Skupina ČMZRB* nakoupila podíl v české firmě vyrábějící bezpilotní letouny

ČMZRB investiční, dceřiná společnost Českomoravské záruční a rozvojové banky, poprvé v historii celé skupiny poskytla malému či střednímu podniku podporu ve formě kapitálového vstupu. Prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond nakoupila 12,7% podíl z  nově vydaných akcií společnosti Primoco UAV, které byly upsány na trhu START Burzy cenných papírů Praha.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.businessinfo.cz


Budoucnost patří (nejen) solární energetice

Česko odstoupí od uhlí; podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka budou klíčovou roli v jeho nahrazení hrát obnovitelné zdroje. Není podle něj ani jiné cesty. Názor zazněl na pátém ročníku Solární konference 2021, největší události roku zasvěcené solární energetice a akumulaci.

„Vše naznačuje tomu, že Evropská unie zvýší své cíle v oblasti zelené energetiky. Solární průmysl je připraven zastávat klíčovou roli ve změně energetiky,” říká předseda představenstva Solární asociace * Jan Krčmář

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.volty.cz


Neurovědci vědí, jak zlepšit poruchu řeči u parkinsoniků

Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity spolu s inženýry z Vysokého učení technického v Brně* sestavili protokol, který může pomoci lidem s Parkinsonovou chorobou.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.kurzy.cz


ČMZRB a Správa železnic spolupracují na propojení letiště s centrem Prahy

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB)* a Správa železnic uzavřely Memorandum o spolupráci při identifikaci a přípravě projektů v oblasti železniční infrastruktury. Pilotním projektem bude propojení Letiště Václava Havla s centrem Prahy železnicí.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.cmzrb.cz


Kooperativa je na českém trhu už 30 let

Pojišťovna Kooperativa*slaví 28. května 30 let svého působení na českém trhu. Přesně před 30 lety obdržela licenci k podnikání v pojišťovnictví a stala se první soukromou pojišťovnou v Československu. Vznikla na „zelené louce“ a chtěla být malou pojišťovnou pro vznikající podnikatele. Nyní je dvojkou na trhu s komplexní nabídkou produktů a téměř 24% tržním podílem.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.czechbanking.cz


U Berlína se staví největší německá solární elektrárna. Česko se na boom čisté energie teprve chystá

„Podobné solární parky jsou v Česku v současné době nepředstavitelné, největší solární elektrárna FVE Ralsko má výkon 55,8 megawattu,“ konstatuje pro N&N předseda české Solární asociace* Jan Krčmář. „Žádný investor by totiž za situace, kdy vrchní představitelé vlády již několik let atakují solární investory, nechtěl investovat vlastní peníze bez jakékoli státní garance do takového projektu.

*Kolektivní člen

Zdroj: www.nnmagazine.cz


Přístroj z výzkumného centra VUT na místě a do pár minut pozná pohlaví podezřelého

Práci kriminalistů zná většina z nás pouze z televizních obrazovek. Hrdinové seriálů na místě trestného činu pečlivě sbírají do plastových sáčků pachové stopy, aby je pak v laboratoři dlouze komentovali do kamery. V praxi jde ale o čas a každá minuta zdržení může znamenat menší šanci na nalezení pachatele. Přístroj, na kterém pracuje Pavel Neužil z výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického v Brně*, by mohl přímo na místě ukázat, jestli jde o DNA muže, nebo ženy. A už jen taková informace může být pro vyšetřování zásadní.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: Chemagazin.cz – Chemagazín


Lidé si díky pandemii na e-shopy zvykli a ani po rozvolnění na ně nezanevřou, shodují se přepravci působící v Česku

Pandemie urychlila přesun spotřebitelů z kamenných prodejen na e-shopy o dva roky, vyplývá z průzkumu, který mezi zdejšími přepravními společnostmi provedla technologická firma Balikobot. „Výrazný pokles nakupování na internetu neočekáváme,“ potvrdil v průzkumu marketingový ředitel Zásilkovny Milan Šmíd*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.euro.cz


Zákon o potravinách se nám prodraží, stěžují si obchodníci z Vysočiny

Bude menší nabídka čerstvého, nebaleného pečiva. Zřejmě dojde i ke zdražení. A to kvůli zákonu o potravinách, prohlásil Vladimír Stehno*, předseda představenstva družstva Coop z Havlíčkova Brodu. Nový zákon o potravinách nařizuje obchodníkům umístit co nejblíž u zboží v regálech seznam alergenů, které zboží obsahuje.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Služby

Zdroj:www.jihlavsky.denik.cz


Kyjovská virtuální měna corrent se prodlouží o další měsíc. Lidé, obchodníci i radnice si projekt pochvalují, říká František Lukl

Ještě měsíc bude v Kyjově na Hodonínsku platit virtuální měna corrent, která obyvatelům města umožnila u čtyřicítky obchodníků nakupovat se slevou 50 procent.

“Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ vysvětlil důvody vstupu do projektu starosta Kyjova František Lukl

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Veřejná správa

Zdroj: www.brnan.cz


Česká ekonomika masivně zezelená, říká šéf Komerční banky Jan Juchelka

V tuzemské ekonomice neexistuje průmyslové odvětví, které by nepřipravovalo zelené investice, říká Jan Juchelka*, generální ředitel Komerční banky.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


MONETA podpoří talentované ženy

Přesně 111 nejtalentovanějších zaměstnankyň skupiny MONETA, které mají předpoklady k profesnímu růstu, bylo vybráno do Rozvojového programu MON FAIR. V tuzemsku ojedinělý projekt podpoří z pozic řečníků například šéfka Google Taťána Le Moigne, ředitelka inovací Deloitte Senta Čermáková* nebo vedoucí partnerka E&Y pro ČR Magdalena Souček.

*Vítězka soutěže Manažer roku 2010

Zdroj: www.czechbanking.cz


Log-in 2021: 38 řečníků, 17 prezentací, 25 partnerů. To vše on-line z Prahy i Bratislavy

Každý rok nabízí fórum Log-in přehled inspirativních inovací a případových studií v logistice, a při letošním on-line fóru tomu nebylo jinak. Letos na účastníky čekala spousta zajímavých přednášejících. Jedním z klíčových řečníků byl prof. Vladimír Mařík* z ČVUT, který mluvil na téma Myšlení 4.0 a logistika.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.dnoviny.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter