Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 24. 5. 2021

17.05.-23.05.2021

Tadeáš Rulík

Počet domácích elektráren roste, nepochybně i díky státní dotaci a půjčkám

Jak vyplývá z údajů Solární asociace*, zatímco v roce 2019 bylo na rodinných domech v celé republice instalováno necelých 3000 fotovoltaických elektráren, v loňském roce přibylo jen na rodinných domech v ČR 4846 těchto zařízení.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.novinky.cz


Nejlepší studentské projekty z FIT VUT, které nám usnadní život

Nejlepší studentské práce vybírala odborná porota v soutěži Excel@FIT, kterou již po sedmé pořádala Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně*. Mezi vítězi najdeme systém pro optimalizaci skladů nebo software, který nahradí fotografii obličeje květinou, a přitom zachová biometrické údaje.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.strojirenstvi.cz


Podnikatelé ze záručních programů COVID k 30. dubnu získali 52,5 mld. Kč

Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus podle nově zveřejněných dat České národní banky (ČNB) získali 52,5 miliardy korun. Otevřený je nadále pro podnikatele a firmy s až 500 zaměstnanci program COVID III. Za půjčky v něm ručí stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky *(ČMZRB).

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Tým českých neurovědců objevil, jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonvou chorobou

Výzkumný tým CEITEC, ve složení Luboš Brabenec, Patrícia Klobušiaková, Patrik Šimko, Milena Košťálová a Jiří Mekyska z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně*, pod vedením Ireny Rektorové, zjistil, že aplikováním neinvazivní stimulace mozku pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace je možné dlouhodobě zlepšit řeč u osob trpících Parkinsonovou chorobou.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Vědci z brněnských univerzit chystají aplikaci, která pomůže zkvalitnit práci psychoterapeutů

Vědci z Vysokého učení technického v Brně* patří mezi světovou špičku v oblasti strojového rozpoznávání řeči. Jejich výzkum se řadí k nejvýznamnějším v oboru, konkurují i takovým společnostem jako je Google nebo Facebook. Aktuálně vědci zkouší technologii využít při vývoji aplikace, která by pomohla psychoterapeutům. Stroj by měl analyzovat sezení s klientem a následně upozornit na možná pochybení při vedení terapie.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: brno.rozhlas.cz


Metrostav loni zvýšil čistý zisk o 1,8 % na 625,1 milionu Kč

Stavební firmě Metrostav* loni vzrostl čistý zisk meziročně o 1,8 procenta na 625,1 milionu korun. Tržby jí klesly o 14,3 procenta na 22,8 miliardy korun. Představenstvo navrhne valné hromadě schválit dividendu 23 korun za akcii. Loni to bylo 21,50 Kč.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


ČEZ chce s uhlím skoncovat rychleji. Do obnovitelných zdrojů investuje miliardy korun

„Snaha zabránit změnám klimatu je celosvětovou prioritou. Společenský i politický tlak na energetiku proto roste. Cíle dekarbonizace se postupně zpřísňují nejen u nás v Evropě, ale i v dalších částech světa,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš*.

Součástí portfolia zdrojů nadále zůstanou jaderné elektrárny, a v plánu zůstává i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Firma však plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, a to převážně fotovoltaických elektráren. To je zhruba trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.forbes.cz


Jak firmám opět pomoci na nohy pomocí interim managementu radil Jiří Jemelka

Nelze popírat, že poslední čtyři kvartály přinesly řadu nečekaných komplikací a se stavem českého businessu značně otřásly. Co to znamenalo pro interim management, zhodnotil přední odborník v oboru Ing. Jiří Jemelka*, majitel J.I.P. pro firmy.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.iprosperita.cz


Novela zákona o POZE, energetický zákon a akumulace energie. Na pátém ročníku Solární konference vystoupí ministři, klíčové osobnosti české energetiky i odborníci z praxe

Pátý ročník Solární konference na téma Solární energie a akumulace v ČR se letos uskuteční online už 25. května. Hlavními body budou novela zákona o podporovaných zdrojích energie, energetický zákon, kontroly přiměřenosti podpory a start Modernizačního fondu. Mezi řečníky se objeví i ministři Karel Havlíček a Richard Brabec. Pořadatelem konference je Solární asociace*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.energyhub.eu


Skupina ČMZRB nakoupila podíl v české firmě vyrábějící bezpilotní letouny

ČMZRB investiční, dceřiná společnost Českomoravské záruční a rozvojové banky*, poprvé v historii celé skupiny poskytla malému či střednímu podniku podporu ve formě kapitálového vstupu. Prostřednictvím programu Rizikový kapitál – IPO fond nakoupila 12,7% podíl z  nově vydaných akcií společnosti Primoco UAV, které byly upsány na trhu START Burzy cenných papírů Praha.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.cmzrb.cz


Česko má první místní měnu, v Kyjově se platí correnty, sdělil František Lukl

Projekt Corrency byl kvůli koronavirovým omezením spuštěn s téměř čtyřměsíčním zpožděním. Spočívá v tom, že lidé dostanou cílenou dotaci 400 takzvaných correntů, kterou do 25. května využijí na polovinu nákupu u 40 přihlášených obchodníků.

„O correntovou podporu se u nás mohou přihlásit všichni občané. Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ sdělil starosta města František Lukl*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii veřejná správa

Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz


Česká pošta se rozdělí na dva podniky

Z České pošty se zhruba do tří let oddělí pobočková síť poskytující služby státu do nového státního podniku. Pošta by měla dál nabízet zejména komerční služby. V pátek to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Rozdělení pošty na doručovací část a pobočkovou síť bylo podle generálního ředitele Romana Knapa *dlouhodobě plánované.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.novinky.cz


Šéf Komerční banky Juchelka: Češi našli svůj Wall Street v cihle českého domu

„V případě, že vzít si hypotéku je pouze investiční rozhodnutí bez dalšího, tak v porovnání toho, jaké jsou nájmy, které se v České republice snižují, tak člověk musí mít opravdu dlouhý horizont a víru v to, že se to aktivum zhodnotí, v to, aby se dala považovat za taková investice úspěšnou,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Končí levné nákupy z čínských e-shopů. Kvůli DPH a clu Češi zaplatí trojnásobek

České úřady v souladu s evropskou legislativou zavádějí daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 21 procent na veškeré drobné zboží pocházející ze zemí mimo EU. Dosud se daň musela platit jen za zásilky v hodnotě více než 22 eur (560 korun).

„Zásilku ze třetí země převezmeme do přepravy, zajistíme potřebnou administrativu spojenou s celním řízením, a balíček předáme adresátovi,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap*.

* Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.denik.cz


Globální nedostatek materiálů vede k nárůstu cen, říká Leoš Jiřele, jehož firma dodává výrobky předním automobilkám

Globální nedostatek materiálů vede k nárůstu cen a snižování marží, což může vést k omezování investic do inovací. A to z dlouhodobého hlediska ohrožuje konkurenceschopnost českých dodavatelů do automobilového průmyslu.

Problém nejsou jen chybějící čipy. Chybí i materiály jako ocel nebo plast. S citelným růstem cen, ale zejména nedostatkem surovin tak bojuje například výrobní družstvo Solea z České Třebové, jehož plastové výrobky používají značky jako BMW, Audi, Bentley nebo či Aston Martin. „Za osmnáct let v byznysu jsem se s podobnou situací nesetkal,“ suše konstatuje předseda družstva Leoš Jiřele*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.forbes.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter