Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 10. 5. 2021

03.05.-09.05.2021

Tadeáš Rulík

Společnost Abydos* dosáhla správnými investicemi výrazných úspor při opracovávání kovových odlitků

V energeticky velmi náročném slévárenství mohou správně cílené investice ušetřit značné množství energií i emisí. Ve skupině Abydos si to uvědomují, proto věnují úsporám velkou pozornost.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.spolecne-udrzitelne.cz


Abydos* plánuje novou výrobní halu, která sníží náklady

Slévárenství je energeticky velmi náročné odvětví s nezanedbatelným dopadem na životní prostředí. I proto skupina Abydos zabývající se úpravou kovových odlitků klade na ekologická opatření velký důraz. Nebojí se značných investic do výroby, které umožní významné snížení energetické náročnosti provozu.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.spolecne-udrzitelne.cz


Manažeři klíčových firem Moravskoslezského kraje jednali s hejtmanem Vondrákem o spolupráci se školami

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák se v rámci pravidelných schůzí setkal znovu s Elite Klubem Moravskoslezského kraje ČMA. Tentokrát se diskutovalo o zapojení škol do spolupráce s firmami a uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Účastnil se i Prezident ČMA Petr Kazík.

Zdroj: www.protext.cz


Prodejny COOP* patří k největšímu výrobci zelené energie mezi obchodníky. Tento rok výroba překročí 2000 MWh

Téměř 90 družstevních prodejen COOP si v současnosti podstatnou část potřebné elektrické energie vyrábí díky vlastním střešním solárním panelům. Další elektrárny jsou ve výstavbě a v tomto roce by jejich celkový počet měl dosáhnout stovky.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


Sdružení vedené firmou Metrostav* postavilo na Želivce novou halu na čištění vody

V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili testovací provoz nové technologie čištění vody pomocí aktivního uhlí. Nová technologie stála asi 1,2 miliardy korun. Modernizaci úpravny, kterou z 90 procent vlastní hlavní město, provedlo sdružení vedené firmou Metrostav, jež postavilo novou halu o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavenou filtry s granulovaným aktivním uhlím.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.nase-voda.cz


Libor Musil: Rodinné podnikání je páteří našeho hospodářství. ČMRZB pomáhá svými bankovními produkty

Registr rodinných podniků ČR vedený Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR nedávno oslavil první výročí – vznikl 1. března loňského roku. Registrace umožňuje registrovaným rodinným obchodním korporacím a rodinným živnostem mj. využít zvýhodněných bankovních produktů pro malé a střední podniky připravených Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou*,

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.nymbursky.denik.cz


Tatra táhla ziskovost celého holdingu Czechoslovak Group*

Provozní zisk EBITDA průmyslového holdingu Czechoslovak Group loni meziročně klesl o 13 procent na 2,26 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 27 procent na 15 miliard korun. Z pohledu zisku se nejlépe dařilo automobilce Tatra Trucks, která přispěla k holdingovému výsledku zhruba půlmiliardou korun,

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: Economia, a.s. – Ekonom


Experti z univerzit v Pardubických a Brně navrhují výhybku budoucnosti

Že nemůže být výhybka chytrá? Odborníci z Univerzity Pardubice spoluvytvářejí komplexní diagnostický systém výhybek, který dokáže, že ano. Na projektu se podílí také pracovníci ze stavební a strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.upce.cz


Velká transakce na Ruzyni. Skyport společnosti Czechoslovak Group* má nové majitele z USA a Singapuru

Největší hráč v byznysu odbavení leteckého carga na Letišti Václava Havla mění majitele. Společnost Czechoslovak Group prodala společnost Skyport americkému fondu Ventus a singapurské společnosti Sky Logistica.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zdopravy.cz


Odborníci z Vysokého učení technického* testují novou metodu odstraňování léčiv z vody

Vědci z Vysokého učení technického v Brně testují nový typ materiálu, který by dokázal z vody odstraňovat zbytky léčiv. Doposud se látka používala k likvidaci kovů. Teď by filtry mohly mít dvojí použití. Podle vědců by se tak mohla o něco zlevnit výsledná úprava vody.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.brno.rozhlas.cz


Jak regulovat výrobu solární energie v ČR?

Česko sklízí kritiku z Evropy, že zapomíná na rozvoj zelené energetiky. Novelu, která by mohla vznik nových obnovitelných zdrojů podpořit, však stále brzdí spory, jak „potrestat“ solární barony. Krčmář ze Solární asociace* si myslí, že aukce i pro fotovoltaické elektrárny by byly celkově levnější než investiční dotace z Modernizačního fondu.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: MAFRA, a.s. – MF DNES


Olomoucká Pevnost poznání se otevře, nabídne výstavu Prales budoucnosti připravenou studenty architektury a urbanismu Vysokého učení technického v Brně* (VUT)

Interaktivní olomoucké muzeum Pevnost poznání se otevře návštěvníkům po půl roce příští týden v úterý. Na návštěvníky čeká řada novinek včetně výstavy Prales budoucnosti v expozici Živá voda.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Boom domácích elektráren: S financováním pomohou zelené úvěry i prodej přebytečné energie

V České republice bylo podle Solární asociace* v minulém roce instalováno 6 293 nových solárních elektráren. Drtivou většinu z toho – celkem 4 846 kusů – tvoří střešní fotovoltaika na rodinných domech. Vzniklý instalovaný výkon 22,6 MWp znamená téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.oze.tzb-info.cz


VUT v Brně: Senzační ocenění!

Vysoké učení technické v Brně* se jako druhá česká vysoká škola umístila v oborovém žebříčku QS World University Rankings za rok 2021 v kategorii technologických a inženýrských oborů. Brněnské technice se podařilo obsadit 311. příčku na světě, přičemž si od minulého roku znatelně polepšila.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vedavyzkum.cz


Miroslav Dvořák*, MOTOR JIKOV: Potřebujeme rozumný mix různých pohonů aut

„Nerozumím tomu, proč bychom se měli přestat zabývat dalším vývojem spalovacích motorů,“ říká v rozhovoru pro časopis MED Miroslav Dvořák, spolumajitel a předseda představenstva jihočeské skupiny MOTOR JIKOV GROUP. Připomíná, že spalovací motory i do budoucna najdou uplatnění v hybridních autech, která výrazně přispívají ke snižování emisí.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2015

Zdroj: www.kurzy.cz


Rychlovlaky můžou jezdit tunelem do Saska i bez spojení s Prahou

Místo rychlé a pohodlné jízdy Středohorským tunelem dál na Prahu by se moderní vysokorychlostní soupravy mohly mezi Ústím a Lovosicemi vydat po staré trati údolím Labe. Tak bude minimálně v prvních sedmi letech vypadat provoz na vysokorychlostní železnici (VRT) mezi Drážďany a Prahou. Podle náměstka ústeckého primátora Martina Hausenblase, který se budování VRT dlouhodobě věnuje, by i zprovoznění jen samotného Krušnohorského tunelu mělo smysl.

*Ambasador ČMA a vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Vizionář

Zdroj: www.ustecky.denik.cz


Gigafactory Škoda-ČEZ vznikne zřejmě v Prunéřově

Areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov je podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše* vhodnou lokalitou pro vybudování gigafactory na výrobu trakčních baterií do vozů automobilky Škoda Auto i dalších z koncernu Volkswagen.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Dobíječky pro elektromobily rychle přibývají, ČEZ jich má už tři sta

„Rychle stoupající počet elektroaut je jednoznačným trendem. Chceme být součástí celého elektromobilního řetězce, od těžby lithia, přes výrobu baterií až k dobíjecím stanicím,“ říká šéf ČEZ Daniel Beneš*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.idnes.cz


Linet slaví 30 let. Zakladateli společnosti Zbyňku Frolíkovi* se vyplatily investice do výzkumu a vývoje, budování vlastní obchodní sítě a rozšiřování distribuce

Výrobce nemocničních lůžek, společnost LINET spol. s r.o., letos slaví 30. výročí od svého založení. Když v roce 1990 vznikala, zdálo se téměř nemožné na mezinárodním trhu prorazit. Firmě se to ale podařilo a dnes je ve svém oboru evropskou jedničkou a světovou trojkou. Letošní fiskální rok plánuje uzavřít s tržbami, které se budou blížit 10 miliardám korun.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2009

Zdroj: www.prumysldnes.cz


LOG-IN už 13. května. Jedním z řečníků bude profesor Vladimír Mařík

Organizátoři projektu LOG-IN, skupina ATOZ Logistics, se rozhodli uspořádat letošní fórum LOG-IN online, a to už 13. května. Jedním z klíčových řečníků bude Vladimír Mařík* z ČVUT, který bude mluvit na téma Myšlení 4.0 a logistika.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018 a předseda Klubu Manažerů roku

Zsroj: www.systemylogistiky.cz


Komerční bance klesl v 1. čtvrtletí zisk meziročně o 24,9 % na dvě miliardy korun

„Navzdory zjevným dopadům pandemického prostředí jsou celkové výsledky Komerční banky za první čtvrtletí uspokojivé a některé oblasti, jako je poskytování úvěrů na bydlení, nebo služby klientům v oblasti dluhových kapitálových trhů, překročily očekávání,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Hlavní byznys pošty budou brzy balíky. Předcovidová otevírací doba poboček už se nevrátí, říká šéf pošty Roman Knap*

Počet zaslaných dopisů se na úroveň před pandemií už nevrátí, předpovídá šéf České pošty Roman Knap. Firmy i jejich zákazníky koronavirová krize naučila více využívat elektronickou komunikaci. Roste naopak byznys doručování balíků, který se má do několika let stát hlavním zdrojem příjmů pošty.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.archiv.ihned.cz


V roce 2020 proběhly rekordní investice do kolejové infrastruktury pražské MHD

Výjimečné byly za minulý rok investice do obnovy a výstavby kolejové infrastruktury městské hromadné dopravy v metropoli. Pražská strojírna totiž za rok 2020 dodala své mateřské společnosti, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP), rekordní objem služeb a výrobků. „Pražská strojírna pouze zhodnotila prostředky DPP a proměnila je na hotové výrobky, které jsou bezpečnější, tišší a snižují mimo jiné energetickou náročnost dopravy,“ vysvětluje Robert Masarovič*, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a.s.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.mhd86.cz


Ústí chce snižovat svou „uhlíkovou stopu“ a být čistší

Krajské město chce být čistší a ekologičtější, hodlá „snižovat svoji uhlíkovou stopu“. Ústečtí radní proto odsouhlasili zapojení města do evropského Paktu starostů a primátorů pro klima a energii, který má za cíl snižovat emise CO2. „Je to celoevropská aktivita, která má města vést k tomu, abychom se zavázali, že do roku 2040 snížíme svoji uhlíkovou stopu o 40 procent. Budeme se snažit přesvědčit zastupitele, aby město do tohoto paktu vstoupilo,“ řekl náměstek primátora Martin Hausenblas*

*Ambasador ČMA a vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Vizionář

Zdroj: MAFRA, a.s. – MF DNES


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.