Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 4. 5. 2021

26.04-02.05. 2021

Tadeáš Rulík

Letištní radary do Číny nebo kolumbijského pralesa. Pardubický Eldis z holdingu Czechoslovak Group* navyšuje výrobní kapacity

Kvůli velkým zakázkám do Asie a Kolumbie rozšířila pardubická společnost Eldis výrobní prostory o více než čtrnáct set čtverečních metrů. Aktuálně se firma, která vyrábí radarové systémy pro řízení civilního i vojenského letového provozu, připravuje na dodávku radarových systémů RPL-2000 pro tři slovenská armádní letiště.

* kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


K firmám míří podpora investic, získají záruky na nákupy strojů či technologií od Českomoravské záruční a rozvojové banky*

Ekonomika a průmysl by se měly brzy oklepat z koronavirové krize a začít se vracet do kolejí, v jakých jely před příchodem nákazy. Počítá s tím vládní záměr změnit strategii úvěrů, za které ručí stát. Českomoravská záruční a rozvojová banka začne během pár dnů firmám s maximálně 500 zaměstnanci poskytovat záruky za investiční úvěry až do výše 90 milionů korun.

*kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.archiv.ihned.cz


Podnikatelé a manažeři, dochází vám dech: Zaměřte se na 3+1 kroky, které vám pomohou spojit se sami se sebou a efektivně jednat, říká Jiří Jemelka, zakladatel společnosti J.I.P. pro firmy*

Více než dvanáct měsíců extrémního vypětí, nejistoty, chaosu a situací, kde není možné určovat pravidla, ale pouze reagovat na to, co které rozhodnutí státu přinese. To je realita, která se odráží na psychice i celkovém rozpoložení mnoha podnikatelů či manažerů.

*kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


Podle Solární Asociace* Česko potřebuje nové průmyslové solární instalace

Do roku 2030 chce Česká republika zdvojnásobit instalovanou kapacitu solárních elektráren. „Nedokáže to, pokud stát nenastolí rovné a stabilní podmínky i pro velkou fotovoltaiku,“ říká Veronika Šilhová, ředitelka Solární asociace.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.spcr.cz


Odborníci z VUT v Brně* testovali senzory, které mohou zabránit nehodám

Odborníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na nádraží v Králově Poli testovali senzory, které mohou zabránit železničním haváriím nebo včas upozornit na opotřebovanost trati i vlakových souprav.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.eulog.cz


ŘLP loni kvůli pandemii loni skončilo v rekordní ztrátě 1,4 miliardy korun

Státní podnik Řízení letového provozu* ČR loni kvůli rozsáhlému omezení letecké dopravy zaznamenal ztrátu 1,4 miliardy korun. Podnik hospodařil ve ztrátě poprvé v historii, například předloni měl hrubý zisk 238 milionů korun.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Jsme na konci sil, hlásí malé a střední firmy. Banky jsou ale v úvěrech opatrné. Pomáhá ČMRZB

„Jen do segmentu úvěrů do 30 milionů korun pro malé a střední podniky nateklo v minulém roce téměř 120 miliard korun. Z toho bezmála polovinu prostředků poskytla nebo zaručila Českomoravská záruční a rozvojová banka*, což představuje meziroční nárůst o třetinu,“ potvrzuje její generální ředitel Jiří Jirásek.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.archiv.ihned.cz


ČEZ: Podle Daniela Beneše* spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí stoupla o čtyři procenta

Spotřeba elektřiny v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla meziročně o čtyři procenta. Na Twitteru to dnes uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.investicniweb.cz


Veřejné zdravotní pojištění bude mít kvůli covidu výdaje navíc 50 mld. Kč, říká Helena Rögnerová*.

Veřejné zdravotní pojištění očekává letos kvůli pandemii covidu-19 výdaje navíc zhruba 50 miliard korun. Na jednání zdravotního výboru Sněmovny to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.

* Vítězka soutěže Manažer roku 1999

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Vědecký ředitel CIIRC ČVUT, profesor Vladimír Mařík*, vysvětluje, že umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.mmspektrum.com


Konec symbolu sociálních problémů v Česku. „Došlo k dohodě, že domy zbouráme,“ říká náměstek ústeckého primátora Martin Hausenblas*

Více než dvacet let po stavbě a následném rozebrání plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem půjdou zbylé domy k zemi. Dohodlo se na tom město s neštěmickým obvodem, které má vybydlené domy ve správě. Definitivně tak zmizí jeden ze symbolů sociálních problémů v Česku, který na konci 90. let narostl do mezinárodních rozměrů.

*Ambasador ČMA a vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii vizionář

Zdroj: www.hlidacipes.org


V Česku hledá úniky vody japonský satelit

Je to tak trochu sci-fi. Představa, že je možné z výšky 628 kilometrů něco dohledat 3 metry pod zemí, je na hranici chápání. Ale funguje to a už v těchto dnech máme vyzkoušené první dohledané poruchy. V ČR jsme po Pražských vodovodech a kanalizacích druzí, kteří tuto technologii využívají, říká Ing. Svatopluk Březík*, předseda představenstva VaK Zlín

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.vodadnes.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter