Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 27. 4. 2021

18.4. – 25.4. 2021

Manažerka a ekonomka Helena Rögnerová doplnila tým nového ministra zdravotnictví

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger jmenoval Helenu Rögnerovou* náměstkyní pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Novými náměstky na ministerstvu zdravotnictví jsou také hlavní hygienička Pavla Svrčinová a státní tajemník Stanislav Měšťan. Náměstkem pro legislativu a právo je Radek Policar.

* vítězka soutěže Manažer roku 1999

Zdroj: www.zezdravotnictvi.cz


Strojařský rekordman z Vysočiny

Současný generální ředitel a jediný vlastník Agrostroje stojí u kormidla od roku 1997, kdy vyhrál výběrové řízení na odkup většinového podílu společnosti. „V podstatě tehdy firmě zbývalo maximálně půl roku, než by musela jít do konkurzu,“ vzpomíná rodák z Brna Lubomír Stoklásek*.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2011

Zdroj: Economia, a.s. / Hospodářské noviny – příloha


Kladenské LEGO nahradí rutinní práci umělou inteligencí

„Moderní továrny budované dle principů Průmyslu 4.0 s využitím umělé inteligence umožňují komplexně řešit úlohy, se kterými se operátoři na linkách vypořádávají na základě dlouhodobých zkušeností, takzvaně podle citu. Strojové učení analyzuje data proudící z výrobních strojů a hledá optimální nastavení pro každou z obrovského počtu možných kombinací, dle konkrétního stroje a stavu jeho opotřebení a zároveň konkrétního elementu dávkovaného strojem,“ vysvětluje problematiku profesor Vladimír Mařík*, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2018

Zdroj: www.kladenskelisty.cz


Šance pro ženy s vizí a snem. Mentoringový program Českého olympijského výboru je připraví na vedoucí funkce ve sportu

Stále jsou jen jehlou v kupce sena. České ženy se zatím jen obtížně prosazují ve vedoucích funkcích napříč sportovním prostředím. Změnit by to mohl pilotní mentoringový program, který chystá Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.

Program vzniká ve spolupráci s Českou trenérskou akademií a neziskovou organizací Odyssey, která se již přes deset let věnuje mentorování žen v byznysovém prostředí. Její zakladatelkou je Muriel Anton*, bývalá velmi úspěšná CEO Oskaru/Vodafonu.

*Vítězka soutěže Manažerka roku 2009

Zdroj: www.olympijskytym.cz


Ústí nad Labem si půjčí sto milionů korun. Opozici vadí, že neví na co

Podle náměstka primátora Martina Hausenblase* (PRO! Ústí) není cílem zdravého města nemít žádné dluhy, ale rozvoj. Město dnes trpí tím, že nejsou včas připravené projekty, a když pak přijde čas je realizovat, nemáme je přichystané a nemůžete jít do dotačních výzev,“ řekl Hausenblas.

* Ambasador ČMA

Zdroj: www.idnes.cz


Export do Ruska? Nejsme na něm závislí, tvrdí velké přerovské firmy

„Zatím nevíme, co nás čeká, a proto nemůžeme vyhodnotit, jaký bude mít celá situace dopad. Sedmdesát procent naší produkce ale končí v Evropě a na exportu do Ruska nejsme závislí – pohybuje se kolem deseti procent,“ konstaoval ředitel přerovské chemičky Precheza Ivo Hanáček*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.prerovsky.denik.cz


Evropská vize pro umělou inteligenci 2021

Vít Dočkal*, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, který zároveň řídí komunikační aktivity projektu VISION, považuje tuto událost za krok směrem k užší komunikaci evropské vědecké AI komunity s širokou veřejností: „Naším cílem je dostat mladé lidi, výzkumníky, inovátory, firmy i politiky alespoň virtuálně k jednomu stolu a diskutovat o ambiciózních evropských plánech pro umělou inteligenci i o rozvíjejícím se ekosystému AI excelence.“

* top 10 v soutěži Manažer roku 2019

Zdroj: www.tyden.cz


Obslužný úsek zůstává dominantou prodejny

Řada zákazníků s příchodem pandemie podle některých odborníků své návyky příliš nezměnila. „Kromě počátku koronakrize v loňském roce, kdy spotřebitelé preferovali více balené zboží, jsme dále žádné výkyvy prodejů nezaznamenali,“ deklaruje Pavel Mikoška*, ředitel kvality společnosti Albert Česká republika.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.zboziaprodej.cz


Sto miliard ročně v ohrožení. Ruským rukojmím se může stát český vývoz

Majitel firmy Fénix Cyril Svozil ještě začátkem letošního roku Seznam Zprávám říkal, že prioritou pro letošní rok je koupit závod v Rusku a dostat se tak na tamní trh, což viděl jako velkou příležitost k růstu. Pod vlivem současných událostí ale plány změnil.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Průmysl a návazné obory

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


V Chlumci s trasou rychlovlaku nesouhlasí. Lidé podepisují petici

Jak vysvětlil náměstek primátora Ústí Martin Hausenblas*, dohodli se se starosty Chabařovic, Chlumce a Přestanova na společném postupu, kteří si stěžovali právě na nedostatek informací. Budou splečně řešit trasu na povrchu, od krušnohorského tunelu k tunelům v Českém středohoří.

* Ambasador ČMA

Zdroj: www.ustecky.denik.cz


Opavský primátor Tomáš Navrátil ustál pokus o odvolání

Odvolání navrhl Libor Witassek*(Změna pro Opavu), mezi důvody uvedl netransparentní zadávání veřejných zakázek a právních služeb či snahy o vyvedení agendy města do soukromého sektoru. ODS a Piráti zmínili i nulovou komunikaci. „Není naším zájmem zbořit koalici, náš zájem se týká primátora,“ upřesnil Witassek.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2012

Zdroj: MAFRA, a.s. / MF DNES


Univerzita Karlova Odborníci debatovali v Karolinu o roku s virem

Přes rychlé vypnutí celých sektorů ekonomiky nebyl zatím postižen potenciál českého hospodářství, a to se proto po uvolnění restrikcí s velkou pravděpodobností rychle vzpamatuje. Shodli se na tom účastníci ekonomického panelu Ladislav Krištoufek z Institutu ekonomických studií FSV UK, hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil a Libor Witassek*, majitel investiční skupiny Impactive.

* Vítěz soutěže Manažer roku 2012

Zdroj: www.protext.cz


MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství.

* Víceprezidentka a ambasadorka ČMA

Zdroj: www.mmspektrum.com


Siemens dodá dobíjecí řešení pro nové ostravské elektrobusy

Siemens Smart Infrastructure zajistí dobíjecí řešení pro Dopravní podnik Ostrava, který svou flotilu vozů rozšíří o 24 elektrobusů značky Solaris. Čtyři dobíjecí body, každý o špičkovém dobíjecím výkonu 400 kW, 28 mobilních dobíjecích stanic a vysokonapěťová infrastruktura od společnosti Siemens vytvoří technologické zázemí pro dosud největší českou zakázku na dodávku elektrobusů.

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Manažer roku 2020

V rámci 28. ročníku soutěže MANAŽER ROKU byla současně vyhlášena i soutěž o nejlepší esej, která je koncipována jako zpracování práce na předem stanovené téma. Do letošního ročníku soutěže jsou zapojeni i studenti v jedné samostatné kategorii.

Zdroj: www.muvs.cvut.cz


Studenti z Brna hledali řešení kulturního domu ve Vyškově. Takto by měl vypadat

Alternativní řešení pro nový kulturní dům ve Vyškově hledali v minulém semestru studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

Zdroj: www.brnensky.denik.cz


Virtual Charity Run a Metrostav ocenily zdravotníky

V rámci akce Virtual Charity Run připravilo překvapení pro zdravotníky i oblastní zastoupení společnosti Metrostav pro Ústecký kraj, které společně s organizátory sportovního seriálu Milada Tour věnovalo zdravotníkům a zaměstnancům nemocnic Krajské zdravotní 100 startovných zdarma právě na sportovní akce u jezera Milada.

Zdroj: www.e-usti.cz


V Brně otevřeli novou laboratoř pro vývoj zařízení do chytrých domácností

Na Vysokém učení technickém v Brně otevřeli unikátní laboratoř. Vědci v ní budou pracovat na vývoji chytrých zařízení, která využívají mobilní 5G sítě. Výzkum se zaměří hlavně na vybavení chytrých domácností nebo technologie pro takzvané továrny budoucnosti.

Zdroj: www.brno.rozhlas.cz


Metrostav dokončil pro Škodu Auto největší závodní kuchyni v ČR

Největší česká stavební společnost Metrostav vybudovala pro největšího výrobce automobilů v Česku Škoda Auto novou kuchyňskou halu ve výrobním areálu v Mladé Boleslavi.

Zdroj: www.tvstav.cz


Procesní řízení v malé firmě | Pavel Schiller (ASN Plus)

Mám tady Pavla Schillera, zakladatele společnosti ASN Plus, která se zaměřuje na výrobu a vývoj elektroniky a v posledních letech zamakala na tom, jak řídí své firemní procesy, zakázky, zaměstnance i cashflow. Jak to dělá, jsme si ukázali v tomto rozhovoru.

Zdroj: www.mladypodnikatel.cz


Česká zbrojovka Group si i navzdory pandemii klade nemalé cíle

I přes složité podmínky, které s pandemií dolehly na globální ekonomiku, se společnosti podařilo zachovat tok novinek na trh. Klíčovou roli ve vývoji hraje CARDAM, společný podnik České zbrojovky Group, Fyzikálního ústavu AV ČR a firmy Beneš a Lát.

Zdroj: www.itradenews.cz


U Strážkovic staví obchvat, u Budějovic dálnici a u Soběslavi koridor

Z velkých dopravních staveb se pracuje na Českobudějovicku a na Českokrumlovsku na dálnici D3 mezi Úsilným a Třebonínem. Ve výběrovém řízení na navazující úsek Třebonín – Kaplice nádraží podle Radka Mátla, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR, podala nabídku s nejnižší cenou firma Metrostav Infrastructure.

Zdroj: www.jindrichohradecky.denik.cz


BOJ O AUTOMOBILKU MAN: RADĚJI ZAVŘÍT, NEŽ SE SPOJIT S TATROU?

Automobilka MAN hrozí zavřením závodu v rakouském Steyru, přestože má několik zájemců o jeho koupi, mimo jiné i kopřivnickou

Tatra Trucks ze skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.

Zdroj: www.tydenikhrot.cz


IVECO BUS získal ocenenie ‚International Busplaner Sustainability Award 2021‘

Modely autobusov Crossway a Crossway Low Entry Natural Power značky IVECO dostali nové ocenenie udeľované časopisom Busplaner, „International Sustainability Award 2021,“ v kategórii autobusov na zemný plyn.

Zdroj: www.busportal.sk


Dálnice D1 na Vysočině, oprava mostu u Velké Bíteše

V rámci akce dojde k opravě vozovky a příslušenství levé nájezdové větve ve směru na Prahu. Zakázku provede společnost Metrostav Infrastructure, a. s., za 34,78 milionů korun bez DPH s uvedením do provozu za 91 dnů. Ta ze čtyř uchazečů o zakázku předložila nejvýhodnější nabídku.

Zdroj: www.vysocina-news.cz


Zákonu o podpoře obnovitelných zdrojů hrozí odklad

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou vláda už loni v květnu poslala do Poslanecké sněmovny, stále leží v dolní komoře. Proti návrhu bojuje Solární asociace, která jej považuje za diskriminační. „Poslanci hospodářského výboru promeškali šanci nastavit jasné a transparentní podmínky pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie,“ tvrdí předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Zdroj: www.e15.cz


Pardubický kraj chce letos zahájit výstavbu několika přivaděčů na dálnici D35

Podle prezentace, kterou krajským zastupitelům představil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec, by v letošním roce měla začít výstavba propojení silnice D35 a I/35 Rokytno – Býšť a napojení silnice II/322 na D35 na mimoúrovňové křižovatce Dašice.

Zdroj: www.dnoviny.cz


CSG Skupina dosáhla i v roce s covidem skvělý výsledek

Téměř šestadvacet miliard korun na tržbách a třímiliardová EBITDA. Takový je předběžný nekonsolidovaný výsledek fiskálního roku 2020 pro průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada.

Zdroj: www.protext.cz


Dopravní podnik Ostrava vyřadil z běžného provozu poslední autobusy na naftu

Dopravní podnik Ostrava (DPO) v garážích v Hranečníku slavnostně vyřadil z běžného provozu poslední dva autobusy na naftový pohon. Stal se tak prvním velkým dopravním podnikem v zemi, který už používá jen ekologičtější vozidla s pohonem na elektřinu nebo plyn (CNG), řekl novinářům předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

Zdroj: www.ekolist.cz


Česká ekonomika bude do pěti let dýchat na záda Francii

Základní obrysy našeho rozvojového plánu jsou podobné jako v jiných zemích, rozdíly jsou patrné až v detailu. Jedno je ovšem vidět na první pohled: náš plán má 500 stránek, francouzský 300, irský jen 50. Jsme jako obvykle moc upovídaní, chceme podpořit všechno, a navíc to opentlíme spoustou podmínek a limitů. Vítám ale, že se moderním způsobem počítá s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Jako s institucí, která podnikatelům nebude rozdělovat dotace, ale peníze prostřednictvím finančních nástrojů, říká Petr Zahradník.

Zdroj: www.ekonom.cz


Lamark roste a rozšíří halu

Výrobce plotů a vjezdových bran Lamark z Nového Bydžova vloni více než zdvojnásobil hrubý provozní zisk oproti předcházejícímu roku na 24,5 milionů korun. Větší část zisku použije na rozšíření výrobní haly a další expanzi.

Zdroj: MAFRA, a.s. / MF DNES


Tak už jdeme do vodíku. Rožnovská firma Energoaqua ho chce vyrábět ze zemního plynu

Soudě podle nedávných zpráv se stává vodík předmětem zájmu i v České republice. Dopravní podniky v Ostravě, Havířově a Ústí nad Labem se chystají nakoupit první vodíkové autobusy včetně plnicích stanic. Veřejné plnicí stanice chce stavět podnik Orlen Unipetrol (v síti Benzina) i další zájemci.

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Soutěž pro firmy Czech Industry Challenge se zapojením univerzit

Letošní prioritou CICHu je důraz na komunikaci kreativních průmyslů a rovněž zapojení pěti českých univerzit, kterými konkrétně jsou (dle abecedy) České vysoké učení technické v Praze, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Západočeská univerzita v Plzni.

Zdroj: www.strojirenstvi.cz


Muž životních setkání. Pavel Podruh* dokazuje, že energetická soběstačnost není utopií a život je někdy jako film

Hledat paralelu mezi cenami Anděl, pivem Excelent, japonským císařským dvorem a energetickou soběstačností se může jevit jako velká výzva. Neplatí to však pro Pavla Podruha, který v nich vidí dílky svého pohádkově pestrého života.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2018 v kategorii Energetické inovace

Zdroj: www.czechcrunch.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter