Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 20. 7. 2021

12.07.-18.07.2021

Tadeáš Rulík

Kdy skončí nedostatek materiálů? Předražení potrvá roky, bojí se výrobci

Podle Zbyňka Frolíka*, zakladatele výrobce zdravotnických lůžek Linet, se průmyslová výroba do předcovidového stavu už nevrátí.

„Nevěřím, že to bude zase jako předtím. Ve vyšších cenových úrovních základních surovin budeme pokračovat dlouhodobě. A akutní nedostatek surovin, jaký vidíme dnes, potrvá minimálně do konce roku. Postihuje nás to ve všech oblastech materiálového toku. Každý den nám něco chybí,“ líčí Frolík.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2009

Zdroj: www.forbes.cz


ČEZ zvyšuje výkon Temelína. Díky novým separátorům, které zbavují páru vlhkosti a přihřívají ji

„Zlepšování efektivity bezemisních jaderných elektráren je součástí naší nové vize Čistá energie zítřka. Na obou našich jaderných elektrárnách jsme od jejich spuštění přidali výkon 568 MW, což už je výkon větší elektrárny. Aktuálně dohromady obě elektrárny ročně vyrábí přes 30 TWh, v následujících letech chceme zvýšit výrobu našich největších bezemisních zdrojů o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.eekonomickydenik.cz


Roman Knap: Doručování na adresu je potíž

Pětatřicet tisíc nespokojených zákazníků týdně – to je skóre, které eviduje Česká pošta jen v rámci doručování balíků. Restrukturalizací už sice podnik prošel, další změny ho ale teprve čekají. „Cílem je odbrzdit dynamickou část, balíky by mohly i zlevnit,“ říká v rozhovoru pro LN ředitel České pošty Roman Knap* o jediné části byznysu, kterou nepostihla pandemie.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.lidovky.cz


Viceprezidentka ČMA Olga Girstlová: Pomáháme dětem najít jejich sen

Ještě před lety byla jednou z nejúspěšnějších podnikatelek na světě, dnes Olga Girstlová* z Nadace Z spolupořádá letní podnikatelské kempy pro znevýhodněné děti. Děti na něj přicházejí, aby našly svůj podnikatelský sen a zjistily, jak ho realizovat. „Máme velkou radost, když jdou naši absolventi na vysokou školu nebo se z nich stanou odborníci v oboru,“

* Víceprezidentka ČMA

Zdroj: www.radiozurnal.rozhlas.cz


Cyril Svozil: Akumulace je součástí provozní budovy

Akumulační systémy se stávají součástí provozních budov výrobních závodů, zejména když je zde umístěna i fotovoltaická elektrárna. Zkušenosti z tuzemska i zahraničí ukazují, že decentralizovaná výroba elektřiny ve spojení s její akumulací má potenciál výrazně snížit spotřebu a zvýšit energetickou nezávislost provozovatele.

S myšlenkou využití velkokapacitní baterie ve výrobním závodě přišel majitel společnosti Fenix Group Ing. Cyril Svozil* a jeho zadání bylo od počátku jasné – využít dobré zkušenosti z instalace bateriového úložiště v provozu nového administrativního centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku a vyzkoušet v pilotním projektu spolehlivost a ekonomickou návratnost velkokapacitní průmyslové baterie od společnosti AERS

*Vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Průmysl a návazné obory

Zdroj: www.energie21.cz


Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD) připravuje projekt Vize 2050, který si klade za cíl vytvořit dlouhodobý plán rozvoje ČR z perspektivy podnikatelského sektoru.

Na projektu spolupracuje tým odborníků z akademické a veřejné sféry, podnikatelé i zástupci České manažerské asociace. Dokončení je plánováno na konec listopadu 2021 a směřuje k prosincovému Fóru Rady vlády pro udržitelný rozvoj, kde bude Vize 2050 oficiálně prezentována.

Zdroj: MAFRA, a.s. – MF DNES, magazín Special


Členové České manažerské asociace poskytli pomoc tornádem zpustošené jižní Moravě

Živelní katastrofa, která v našich končinách nemá obdoby. Jihomoravské tornádo napáchalo škody, jejichž opravy budou trvat i několik desítek let. S pomocnou rukou tak kromě četných veřejných sbírek přispěchaly také členské společnosti České manažerské asociace.

Zdroj: www.protext.cz9


Stát začíná lidem po tornádu posílat podporu

První lidé, kterým tornádo na Moravě a bouře na Lounsku poničily domy, by měli začít dostávat od státu dotace z programu Živel v příštích dnech. Státní fond podpory investic (SFPI) bude dávat pokyny k prvním platbám.

Podnikatelé mohou čerpat podporu až milion na obnovu nebo nákup nového majetku. Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky* pak mohou navíc získat bezúročný úvěr od 500 tisíc do 45 milionů na investice.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.novinky.cz


Solární asociace: Poslanci ohrozili obnovitelné zdroje, solární elektrárny můžou krachovat

Poslanci zněním novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které bylo dnes schváleno ve Sněmovně, ohrozili další vývoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku. Pro tisíce firem mohou být změny likvidační, solární elektrárny můžou krachovat. Ohroženy jsou projekty výroben čisté energie za stovky miliard korun, do kterých investovaly domácnosti, podnikatelé, města a obce. ČTK to dnes sdělila Solární asociace*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Komerční banka* meziročně snížila svou uhlíkovou stopu o 35 %

Odpovědné a udržitelné podnikání je součástí strategického plánu Komerční banky pro následující pětileté období. Součástí tohoto plánu je i závazek dosáhnout do roku 2026 uhlíkové neutrality. Redukcí své uhlíkové stopy přispívá banka k udržitelnému rozvoji a ochraně přírody. Jen za loňský rok ji dokázala snížit o neuvěřitelných 35 %. Za toto své úsilí byla nyní oceněna certifikátem standardu uhlíkové stopy od společnosti Preferred by Nature.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.nejbusiness.cz


Vědci z Brna a Havaje společně hledají zdroje slunečního větru

Zdroje různých proudů slunečního větru sledoval mezinárodní tým z Vysokého učení technického v Brně (VUT)* a Havajské univerzity. Využil při tom snímky sluneční koróny pořizované během let po celém světě při zatměních Slunce. Nové poznatky vědci shrnuli v článku pro časopis Astrophysical Journal Letters. Článku si na svém webu všímá také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ct24.ceskatelevize.cz


Odpadní termoplasty se stávají novým materiálem pro stavebnictví

Při výrobě a zpracování plastů vznikají různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výzkum prováděli experti z firmy VIA ALTA a.s. ve spolupráci s Fakultou chemickou Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.21stoleti.cz


ČMZRB investuje 5 mld. Kč do rozvoje veřejné infrastruktury ČR

Evropská investiční banka (EIB) jakožto banka Evropské unie, poskytne Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB)* 191 milionů EUR na podporu financování projektů rozvoje veřejné infrastruktury na území celé České republiky.

Finanční zdroje EIB, které bude mít ČMZRB k dispozici, budou určeny nejen k výstavbě a modernizaci klíčové veřejné infrastruktury v ČR (včetně sociálních, kulturních a administrativních budov), ale též pro zlepšení environmentálních parametrů, resp. energetické efektivnosti veřejných budov, včetně zlepšení dopravní a zdravotnické infrastruktury.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.businessinfo.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.