Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 13. 4. 2021

11. 4. – 18. 4. 2021

Vláda schválila rozšíření záručního programu pro firmy, stát zadotuje dětské skupiny i pracoviště na sekvenování kmenů koronaviru

Záruční program Covid III bude nově změněn na Covid III – Úprava Invest. Firmy tak budou moci získat záruku od Českomoravské záruční a rozvojové banky, a. s. i za komerční úvěry na investice. Dosud stát touto formou ručil jen za úvěry provozní. Podnikatelé se tak se státní zárukou budou moci půjčit na investice až 90 milionů korun. Podniky do 250 zaměstnanců dostanou záruku až do výše 90 procent jistiny pro úvěry do 50 milionů, respektive do 50 procent pro úvěry do 90 milionů. U firem do 500 zaměstnanců bude ručení až do výše 80 procent pro úvěry do 50 milionů, respektive až do výše 50 procent jistiny úvěru do 80 milionů. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: www.vlada.cz


Na vývoj se soustředíme hlavně ve strojírenství, říká místopředseda představenstva CSG

Czechoslovak Group (CSG) je průmyslový holding vlastněný ze sta procent českým podnikatelem Michalem Strnadem, jehož vlajkovou lodí je kopřivnická automobilka Tatra. V halách jeho podniků vznikají také radary, vlakové brzdy nebo hodinky značky Prim. „Nekonsolidované tržby holdingu loni dosáhly 25,7 miliardy korun, zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) činí tři miliardy a hospodářský výsledek necelých 1,5 miliardy korun,“ říká místopředseda představenstva holdingu David Chour.


Vláda chystá novou daň. Z majitelů solárních elektráren chce stát dostat pět miliard ročně

„Takzvaný solární baron je mýtus, vymyšlený nepřítel státu. Majitelů elektráren je více než dvacet tisíc a jde o poctivé české firmy, které často působí také jako pivovary, pekárny nebo průmyslové podniky. Těm všem byla už v minulosti podpora několikrát snížena a stát poté veřejně přislíbil, že žádný další zásah již nepřijde,“ říká šéf Solární asociace Jan Krčmář.


Pojištění můžete platit jen tehdy, když s autem jezdíte

„V Kooperativě si zájemci mohou sjednat sezónní havarijní pojištění motocyklů, připravujeme také nový produkt pro pojištění veteránů. Ale pro některé klienty samozřejmě může být výhodnější sjednat si klasické roční pojištění a neomezovat se tím, že mohou vyrazit pouze v dohodnutém období,“ dává na zvážení Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Zdroj: www.garaz.cz


Vysoké školy žádají vládu, aby obnovila výuku. Ročníky jsou poškozeny, v budoucnu to bude problém

„Na vysokoškolských pracovištích, na nichž v omezeném režimu probíhá výuka, jsou zaměstnanci i studenti již dlouhodobě testováni a situace je z epidemického hlediska zcela pod kontrolou. Strašně rádi bychom dělali naši práci,“ řekl předseda konference rektorů Petr Sklenička. Vysoké školy by rády učily kvalitně. Studenti většinou do škol nesmí, situace trvá více než rok. Školy jsou schopné zorganizovat testování i očkování, ale stát jim to musí umožnit, řekl místopředseda konfederace a rektor Vysokého učení technického v Brně Petr Štěpánek.

Zdroj: www.nasregion.cz


Nejvýhodnější nabídku na protažení dálnice D3 k hranicím podal Metrostav

Obálky s nabídkami rozlepovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes. Generální ředitel Radek Mátl poté oznámil, že nejvýhodnější nabídku podala společnost Metrostav Infrastructure za cenu 1,877 miliardy korun, což je 79 procent předpokládané částky.

Zdroj: www.impuls.cz


Před 109 lety se potopil Titanic, na jeho palubě byl i klavír Petrof

15. dubna roku 1912 ve 2:20 v noci Titanic klesl ke dnu. Stalo se tak po třech hodinách od srážky s ledovcem. Parník měl představovat symbol luxusu a bohatství. Cestující první třídy měli během plavby k dispozici bazén, tělocvičnu, hřiště na squash nebo turecké lázně. Zatímco konkurenční lodě měly klasickou ošetřovnu, Titanic se pyšnil rovnou operačním sálem. Součástí luxusního vybavení bylo podle pamětníků i pianino Petrof.

Zdroj: www.hradecka.drbna.cz


Siemens dodá dobíječky pro ostravské elektrobusy

Čtyři dobíjecí body, každý o špičkovém dobíjecím výkonu 400 kW, 28 mobilních dobíjecích stanic a vysokonapěťová infrastruktura od společnosti Siemens vytvoří technologické zázemí pro dosud největší českou zakázku na dodávku elektrobusů. „Využití elektromobility v hromadné dopravě představuje zásadní krok směrem ke zlepšování kvality ovzduší v městské aglomeraci. Díky využití našich pokročilých digitálních technologií bude provoz ostravských elektrobusů ekonomický a spolehlivý,“ uvedl Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure.

Zdroj: www.autologistika.cz


Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

V České republice byly podle Solární asociace v minulém roce instalovány 6 293 nové solární elektrárny. Drtivou většinu – 4 846 – tvoří střešní fotovoltaika na rodinných domech. Vzniklý instalovaný výkon 22,6 MWp znamená téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019.

Zdroj: www.faei.cz

 


Generál Opata ocenil společnost Aramark a WTF Communication

Slavnostní vyznamenání se uskutečnilo v pondělí 12. dubna na Generálním štábu za přítomnosti předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálky Lenky Šmerdové. „Velice si vážím stálých partnerů, jako je firma Aramark a WTF Communication, kteří opakovaně přispívají do Vojenského fondu solidarity. Tato podpora je se pro nás velmi důležitá,“ uvedl armádní generál Aleš Opata.

Zdroj: www.acr.army.cz


Česká Excalibur Army dodá Ukrajině desítky obrněnců a houfnic

Součástí dodávky jsou bojová vozidla pěchoty BVP-1, vyráběná v Československu do roku 1989, po generální opravě a ruské houfnice 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Technika se vyváží na Ukrajinu přes Polsko se souhlasem českého licenčního orgánu, řekl deníku mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Přesný počet a hodnotu objednaných vozidel nechtěla skupina zveřejnit.

Zdroj: www.lidovky.cz


Výrobci autobusů Iveco loni klesl zisk o 19 procent na 2,2 miliardy korun

Iveco ve Vysokém Mýtě patří k největším zaměstnavatelům v regionu, je největší továrnou Iveco Bus, který je značkou koncernu CNH Industrial. Na konci roku 2020 měla firma 3090 zaměstnanců, o 68 více než rok předtím. Využívá také agenturní pracovníky. V České republice vloni vzrostl tržní podíl značky Iveco Bus na 42,8 procenta. Ještě lepší pozici má na Slovensku, kde držela tržní podíl 63,4 procenta.

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Na Sevu si lidé musí vzpomenout. Nejsme ale jen retro, hlásí plastová stavebnice ze Semil

Možná jste si s ní kdysi hráli taky. Jednoduchá stavebnice Seva, která se skládala z několika základních dílů − modrých hranolů, bílých spojovníků, žlutých a červených destiček. Ještě v devadesátých letech jich byly plné domácnosti, školky i školní družiny. S příchodem Lega se zdálo, že pro takový výrobek příliš prostoru nebude. Pak ale přišel zájem o klasické produkty a lidé začali hledat Sevu i pro své děti. „Asi před 10 lety nastoupila vlna retro − botasky, kofola, primky. Bylo to v době, kdy bylo mé generaci okolo 30 let, dostala se do ekonomicky aktivní sféry a měla první děti. Bylo to takové první nakopnutí,“ říká Jan Lát, finanční ředitel rodinné společnosti Beneš a Lát, která před více než 15 lety převzala Kovozávody Semily a s nimi i tradiční výrobu plastových hraček. Kromě Sevy šlo třeba i o známá autíčka Monti System, kreslicí tabulky nebo třeba magický míček.

Zdroj: www.archiv.ihned.cz


Otevírá největší centrální kuchyně v Česku. Denně zvládne připravit až 35 000 jídel  

„V jedné směně bude možné navařit například 50 tisíc plněných bramborových knedlíků, 8 tisíc karbanátků či 12 tisíc řízků. Díky svým výkonům je nová centrální kuchyně Škoda Auto srovnatelná například s největší kuchyní aerolinek v Melbourne, která nemá konkurenci na celé jižní polokouli,“ popisuje tento český unikát Aleš Hertl, provozní ředitel společnosti Aramark, která má na starosti 150 poboček firemního stravování v České republice. Stravovací služby pro zaměstnance ŠKODA AUTO poskytuje společnost Aramark od roku 2017. Konkrétně v této budově bude chod zajišťovat 93 kuchařů a 33 administrativních pracovníků.

Zdroj: www.horekaweb.cz


Za zakázkou na pokračování dálnice D6 míří Metrostav, cenu snížil na 1,5 miliard

Stavba sedmi nových kilometrů dálnice D6 má stavební povolení, začne ve 2. pololetí a potrvá tři roky. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes otevíralo nabídky stavebních firem na pokračování výstavby dálnice D6, konkrétně 6,5 kilometru dlouhého obchvatu obce Krupá. Ze sedmi nabídek přišla nejnižší od společnosti Metrostav Infrastructure. Její cena ve výši 1,543 miliardy korun je o 20 procent nižší než cena předpokládaná (1,94 mld.). Uvedl to na twitteru šéf ŘSD Radek Mátl.

Zdroj: www.zdopravy.cz


Rektor VUT rozdělil 800 tisíc korun mezi nejlepší projekty mladých podnikatelů

Na konci března byly vyhlášeny výsledky druhého kola Cena podnikavosti studenta VUT a bylo vyhlášeno 10 finalistů z celkem 42 přihlášených. Projekty byly hodnoceny nejen z hlediska znalosti potřeb zákazníka a trhu, ale i inovativnosti, udržitelnosti a potenciálu projektu. Důraz byl kladen také na schopnost studentů srozumitelně nápad prezentovat, definovat klíčové role a další kroky v projektu. Prorektor Grmela jako garant soutěže poukázal, že studenti VUT mají o podnikání opravdu zájem. Svědčí o tom nejen účast na workshopech Pojď podnikat!, ale také nápaditost, promyšlenost a propracovanost projektů, se kterými se do soutěže Cena podnikavosti studenta VUT hlásí. „Většina projektů příjemně překvapila tím, jak promyšlená byla. Řada z nich už měla něco hmatatelného v rukou – ať už nějaký prototyp nebo třeba i hotový produkt,“ říká konzultantka JICu Hanka Šudáková, která byla zároveň členkou hodnotící komise.

Zdroj: www.strojirenstvi.cz


Online Krajská setkání hostí František Lukl

Letošní Krajská setkání probíhají ve dvou termínech 13. a 15. dubna 2021, vždy od 8:30 do 12:30. Tak jako každoročně i tentokrát jsou určeny představitelům samospráv nejen členských obcí Svazu, ale i těch nečlenských, pro které aktuální témata samospráv podávají odborníci na danou oblast. Hostitelem akce byl FRANTIŠEK LUKL*, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjov a RADKA VLADYKOVÁ, výkonná ředitelka Kanceláře Svazu měst a obcí ČR.

*  manažer roku 2019 v kategorii Veřejná

Zdroj: www.portalpromestaaobce.cz


Z pohledu investic a obnovy kolejové infrastruktury pražské MHD byl rok 2020 rekordní

„Pražská strojírna pouze zhodnotila prostředky DPP a proměnila je na hotové výrobky, které jsou bezpečnější, tišší a snižují mimo jiné energetickou náročnost dopravy,“ vysvětluje Robert Masarovič*, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a.s.

* finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.ceskenovinky1.eu


Evropští vědci s podporou CIIRC ČVUT pořádají online akci pro širokou veřejnost o současnosti a budoucnosti umělé inteligence v Evropě

Vít Dočkal*, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, který zároveň řídí komunikační aktivity projektu VISION, považuje tuto událost za krok směrem k užší komunikaci evropské vědecké AI komunity s širokou veřejnost.

* top 10 v soutěži Manažer roku 2019

Zdroj: www.cysnews.cz


Požáry v Praze potvrdily vysokou akceschopnost integrovaného záchranného systému

„Poslední dvě události potvrzují, že je pražská záchranka díky svým krizovým plánům, i přes aktuálně ztížené podmínky, schopna vyslat na místo události velmi rychle dostatečné množství posádek, aby poskytly péči pacientům,“ říká Petr Kolouch*, ředitel ZZS HMP.

* finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.prahadnes.info


„Vyhozené peníze.“ Města a kraje se bouří, chtějí pro školy přesnější PCR testy

V krajích a městech roste odpor k vládou nastavenému testování na školách. Záchyt antigenními testy je mezi žáky i zaměstnanci minimální, což podle kritiků ukazuje buď na nekvalitní testy, či na to, že mezi dětmi nákaza prakticky není. Podle zástupců některých krajů, měst i Svazu měst a obcí by měl proto stát začít hradit i přesnější metodu PCR, která je podle jeho předsedy Františka Lukla* kvůli potřebě testovat méně často k dětem i šetrnější.

*  Manažer roku 2019

Zdroj: www.echo24.cz


V sobotu 17. dubna startuje listinná fáze Sčítání 2021. Papírové formuláře budou do domácností těch, kteří se dosud nesečetli online, roznášet za dodržení přísných protiepidemických opatření sčítací komisaři.

„Komisař pouze zazvoní a vyčká na příchod člena domácnosti venku před domem, podobně jako při doručování doporučených listovních zásilek. Bezvýhradně přitom bude respektovat aktuální hygienická opatření a bude vybaven respirátorem a dezinfekcí. Navíc bude po absolvování testu na koronavirus. Ten bude samozřejmě negativní. Jinak komisař ani nebude moci vyrazit do terénu,“ ujišťuje Roman Knap, generální ředitel České pošty.

Zdroj: www.czso.cz


Společnost Vratné lahve jde vstříc trendu online nakupování a spouští vlastní e-shop

„Spolupráce s Vratnými lahvemi pro nás byla velkou výzvou. Fandíme všem inovačním projektům, sami se neustále rozvíjíme, a přesně taková spojení nás posouvají dál. Navíc se společně podílíme na udržitelném způsobu života, a to nás baví,” říká Milan Šmíd, marketingový ředitel firem Zásilkovna & Packeta Group.

* finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.nejbusiness.cz


Jaká kombinace OZE pomůže splnit legislativu pro rodinné domy s elektrickým vytápěním?

Z omylu jednoho úředníka a nezájmu ostatních došlo k tomu, že byla přijata nejvyšší hodnota koeficientu neobnovitelné energie s číslem 3, což českou energetiku zařadilo mezi nejhorší energetiky celé Evropy. A to není vůbec pravda. Naše energetika je naopak velmi robustní, proti ostatním, které jsou daleko krehčí a zranitelnější, bezproblémová a tarifní část i řízení soustavy je na špičkové úrovni,“ říká mimo jiné v rozhovoru Ing. Svozil.

* vítěz soutěže Manažer roku 2019 v kategorii Průmysl

Zdroj: www.vytapeni.tzb-info.cz


Ústí nad Labem dál hledá nového ředitele Městských služeb

Uchazeči mimo jiné musí předložit koncepci rozvoje této městské organizace. Podle náměstka primátora a předsedy výběrové komise Martina Hausenblase z PRO! Ústí by se mohli inspirovat strategickým plánem rozvoje města.

* Martin Hausenblas, ambasador ČMA


Ministr Arenberger si vybral další spolupracovníky

Náměstky na ministerstvu zdravotnictví jsou podle jeho webu také hlavní hygienička Pavla Svrčinová a státní tajemník Stanislav Měšťan. Náměstkem pro legislativu a právo je Radek Policar, náměstkyní pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helena Rögnerová.

* vítězka soutěže Manažer roku 1999

Zdroj: www.msn.com


Aplikace Bright Sky CZ společně s doručovateli a kurýry pomáhá obětem domácího násilí

Služba Dáme jídlo už vyškolila skoro všech 1200 kurýrů. Zásilkovna instrukce sdělila i personálu na výdejních místech nebo zaměstnancům zákaznického servisu. „Oběti domácího násilí mohou být uvězněny v neřešitelné situaci a toto může být cesta, jak je z ní dostat,“ říká Milan Šmíd, marketingový ředitel skupiny Packeta, kam patří také česká Zásilkovna.

* finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.dobryzpravy.cz


Celosvětový příběh vody doputoval do města na soutoku Labe s Vltavou

Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 procent. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru,“ poznamenal Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.

*Daniel Beneš, vítez soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.vodarenstvi.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter