Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 15. 3. 2021

8. 3. – 14.3. 2021

PDF verze

Olga Girstlová* vystoupila v podcastu Podnikatelka na info.cz

Olga Girstlová drží několik prvenství. Začala podnikat hned první den, kdy to v porevolučním Československu šlo, a jak sama říká, v byznysu se řídí tradicí principů Tomáše a Jana Antonína Baťových. „Jejich podnikatelský styl je české národní dědictví. Vždy a všude se řídím jejich zásadami čtyř S – spolupráce, spoluúčast, spoluzodpovědnost, a pokud se toto zvládne, tak můžeme hovořit i o spolupodnikání,“ říká Girstlová.

* víceprezidentka a ambasadorka ČMA

Zdroj: www.info.cz


Jaromír Zajíček* se zúčastnil kulatého stolu družení tajemníků městských a obecních úřadů ČR

Zajíček zdůraznil význam proškolení zaměstnanců v oblasti BOZP při home office, praxi dojednání prohlídky a kontroly domácího pracoviště a doporučil také prohlášení zaměstnance o splnění podmínek BOZP na domácím pracovišti.

* člen hodnotitelské komise soutěže Manažer roku

Zdroj: www.denik.obce.cz


Vadim Petrov* hostem Luboše Xavera Veselého

Vadim Petrov šel původně ve šlépějích svého otce, slavného hudebního skladatele se stejným jménem. Brzy se ale vydal na jinou profesní dráhu. Jak vzpomíná na svého otce a proč se ve své knize věnuje hranici mezi digitálním a reálným světem?

* prezidium a ambasador ČMA

Zdroj: www.zlin.rozhlas.cz


Rozhovor s prezidentem ČMA Petrem Kazíkem na oficiální facebookové stránce města Karviná

Co se vám jako první vybaví, když se řekne Karviná?

Podobně jako u každého, kdo vzpomíná na rodné město a dětství. Naše bydlení na celnici (otec byl celník), školka, škola, dětský koutek v parku, zvířátka v oboře v parku, lodičky, lázně Darkov a vnitroblok ve staré zástavbě v Karviné 6, kde jsem u babičky vyrůstal… Je fajn, že většina toho dodnes existuje a funguje.

Zdroj: www.facebook.com


Women in Work Index: COVID-19 v ekonomice výrazněji dopadá na ženy, vrátily se na úroveň roku 2017

V předchozích devíti letech se ženám v zemích OECD pomalu, ale přece dařilo posilovat své ekonomické postavení. Pandemie COVID-19 je ale vrací na úroveň roku 2017 a o 2.1 bodu v žebříčku Women in Work index zpět. Češky, kterým loňský průzkum sliboval lepší uplatnění na trhu práce, spadly na 21. místo.

Zdroj: www.blog.pwc.cz


Tramvaje Dopravního podniku Ostrava budou bezpečnější

V těchto dnech se v nich testuje unikátní antikolizní systém, který dokáže vozidlo v případě nenadálé události sám zastavit. Zařízení neustále sleduje chodce, vozidla i ostatní tramvaje.

Zdroj: www.polar.cz


Státu vadí soláry a chce ubrat dotace. Šéf Solární asociace Jan Krčmář říká, že to není fér

Vicepremiér Karel Havlíček už loni v dubnu předložil návrh, podle něhož by se při stanovení výše podpory pro soláry vycházelo z vnitřního výnosového procenta (IRR) 6,3procenta. Pro ostatní obnovitelné zdroje ale mají být povolené zisky vyšší.

Zdroj: www.idnes.cz


Linde spouští službu sdílení pro vozy s palivovými články

Společnost The Linde Group získala ocenění EcoBest 2014 za svůj přínos k rozvoji využití vodíku k bezemisní dopravě ve vozidlech poháněných s využitím palivových článků. Nyní The Linde Group učinila další důležitý krok na cestě k mobilitě s nulovými emisemi spojené s vodíkem. Nově založená pobočka Linde Hydrogen Concepts spouští v Mnichově pod značkou BeeZero první službu sdílení automobilů na světě využívající výhradně auta s palivovými články na vodíkový pohon.


Rozhovor s Olgou Kupec*

Není běžným jevem, že v čele podniku ze segmentu těžkého strojírenství stojí žena. Olga Kupec se však technice a fyzice upsala již za studií na Pedagogické fakultě v Plzni, a byť její cesta do současné role byla dlouhá a poměrně křivolaká, vlastně k ní trpělivě směřovala od prvopočátku.

* víceprezidentka ČMA

Zdroj: www.komoraplus.cz


Dopravní podnik Ostrava rozdá zaměstnancům samotestovací sady, před směnou musejí odevzdat výsledky

Distribuce samotestovacích sad začíná už od dnešního dne. Reaguje tak na povinnost testování ve firmách, na základě vládních opatření. DPO má objednán dostatečný počet testů pro všech svých více než 2 000 zaměstnanců.

Zdroj: www.eprogram.cz

 


Siko slaví třicet let a navzdory pandemii roste a expanduje

V pondělí 15. března to bude 30 let od chvíle, kdy společnost Siko otevřela první prodejnu v Čimelicích. Rodina Valových ji tehdy doslova vytvořila z vlastního obýváku. Dnes má firma 50 poboček po celém Česku i Slovensku, byť byly téměř polovinu loňského roku zavřené. Největšímu českému prodejci koupelnového vybavení však i přesto v roce 2020 vzrostly tržby o sedm procent na 4,3 miliardy korun.

Zdroj: www.forbes.cz


Siko vstoupilo do prvního e-shopu v zahraničí. Chystá větší expanzi

V loňských číslech prodejce koupelen a kuchyní Siko není covid-19 vůbec znát. Rodinná firma v tržbách vzrostla o 7 procent na 4,3 miliardy korun. Za desítky milionů korun koupila podíl ve velkém francouzském e-shopu Livea.fr.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


U Berlína se staví největší německá solární elektrárna. Česko se na boom čisté energie teprve chystá

„Podobné solární parky jsou v Česku v současné době nepředstavitelné, největší solární elektrárna FVE Ralsko má výkon 55,8 megawattu,“ konstatuje pro N&N předseda české Solární asociace Jan Krčmář. „Žádný investor by totiž za situace, kdy vrchní představitelé vlády již několik let atakují solární investory, nechtěl investovat vlastní peníze bez jakékoli státní garance do takového projektu. V Česku je poškozena investorská důvěra natolik, že stát musí investory teprve nalákat zpět. V Česku se od roku 2010 nic velkého nestavilo.“

Zdroj: www.novinyanovinky.cz


Pokles výroby vozidel menší než se čekalo

Největší částí (89,1 %) se tradičně na výrobě autobusů podílí Iveco Czech Republic se 4518 vozidly (meziročně méně o 99 autobusů tedy -2,0 %). Ačkoliv je společnost Iveco orientovaná převážně na export, v roce 2020 posílila svou přítomnost na českém trhu, kde zaznamenala významný růst odbytu o 38,9 % na 596 autobusů, zatímco pro zahraniční zákazníky bylo vyrobeno 4282 vozidel, tedy o 167 méně (-11,5 %).


Komárek na piana Petrof vybral 7,7 milionu korun. Deset škol na ně ještě čeká

Od té doby, co miliardář Karel Komárek rozjel sbírku Piana do škol, se jeho rodinné nadaci podařilo vybrat 7,7 milionu korun. Ještě deset základních uměleckých škol v Česku na klavíry čeká.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Metrostav letos slaví 50 let od svého založení

Národní a státní podnik Metrostav, později Metrostav a.s. funguje již padesát let. Svůj úspěch postavil na profesionalitě, důvěryhodnosti a stabilitě. Půlstoletí provozu firmy ukázalo, že má na čem stavět. Za Metrostavem jsou tisíce úspěšných projektů, které dokončil díky přístupu řádného hospodáře, profesionalitě svých techniků a inženýrů a zodpovědnému přístupu dělnického personálu.

Zdroj: www.tvstav.cz


Za rok se registrovaly stovky rodinných firem. Mají výhody

Za rok se registrovalo 500 rodinných firem. Dobrovolnou registraci podle definice rodinného podnikání spustila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) s Ministerstvem průmyslu a obchodu loni v březnu. V minulém roce ČMZRB poskytla napřímo nebo zaručila formou bankovních záruk financování 77 zaregistrovaným rodinným firmám. Tedy zhruba každá pátá loni registrovaná rodinná firma byla financována pomocí programů ČMZRB. Objemově jde o přibližně 370 milionů korun přímo poskytnutých či zaručených úvěrů.

Zdroj: www.businessinfo.cz


ČMZRB pomůže firmám i městům s energeticky úspornými projekty

Nejen podnikatelé, ale také kraje, města a další instituce veřejného sektoru budou moci získat kompletní pomoc při přípravě energeticky úsporných projektů, a to za minimálních nákladů.

Zdroj: www.tzb-info.cz


Cyril Svozil* – Lockdown může udělat z Česka evropské Zimbabwe

Majitel výrobce topných systémů Fenix Group Cyril Svozil varuje před úplným lockdownem. Upozorňuje, že bohatství země se může kvůli špatnému rozhodování vypařit během pár generací – stejně jako v Zimbabwe nebo Venezuele. V souvislosti se zhoršující se epidemickou situací v Česku se stále častěji objevuje i varianta úplného lockdownu – tedy včetně úplného omezení průmyslových aktivit. Velmi vážně a s plnou zodpovědností bych chtěl před tímto nedomyšleným fatálním krokem varovat.

* TOP 10 Manažer roku

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


Karel Žďárský*, Farmet: Naši dealeři po celém světě rostou s námi

„Vždy jsme usilovali o to, aby naši partneři, dealeři v zahraničí nebyli jenom obchodníky, kteří uvažují stylem – prodal, odfajfkováno, hotovo,“ říká v rozhovoru pro MED Karel Žďárský, majitel rodinné firmy Farmet. Exportér z České Skalice vyváží do celého světa zemědělské stroje a nabízí unikátní kombinaci technologických zařízení pro zpracování olejnin a výrobu krmiv bez využití chemických přípravků.

* Manažer roku 2013

Zdroj: www.export.cz


Pražskou záchranku posílí studenti oboru záchranář

Studenti oboru zdravotnický záchranář posílí posádky pražské záchranky. Po proškolení se stanou třetími členy výjezdové skupiny a pomohou tak záchranářům při výjezdech k pacientům i s jejich předáním do zdravotnických zařízení. „Díky ochotě zástupců vysokých škol a samotných studentů jsme vytvořili skupinu několika desítek dobrovolníků, kteří začnou sloužit v denních směnách u našich výjezdových skupin,“ uvedl k zapojení budoucích záchranářů do akce ředitel ZZS HMP Petr Kolouch*.

* Manažer roku 2019 v kategorii Nezisková sféra

Zdroj: www.zdravezpravy.cz


Coop družstvo HB otevřelo zrekonstruovanou prodejnu Coop Tuty Dukovany

V Dukovanech byla po rekonstrukci otevřena prodejna Coop Tuty, kterou provozuje Coop družstvo HB. Jeho předseda představenstva Vladimír Stehno* komentuje: „O celkové rekonstrukci prodejny jsme začali uvažovat během podzimu roku 2020. Jelikož máme prodejnu pronajatou, bylo první podmínkou domluvit se s majitelem objektu na dlouhodobé nájemní smlouvě. Začali jsme tedy jednat se starostou obce Dukovany, která objekt vlastní. Po dohodě, během které jsme se domluvili na prodloužení nájmu a financování rekonstrukce, jsme postupně zahájili přípravy.“ První fází rekonstrukce bylo zvětšení prodejní plochy na úkor nevyužívaných prostor, výměna topení, úprava stropu prodejny a osazení novým osvětlením. Tyto práce byly prováděny za běžného provozu prodejny, avšak zákazník to žádným způsobem nepocítil.

* finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.zboziaprodej.cz


Michal Hanáček z Pilulka Lékárny se staly novým individuálním členem ČMA

ČMA přivítala ve svých řadách Michala Hanáčka, COO společnosti Pilulka Lékárny, jehož domovským klubem se stal Klub mladých manažerů ČMA. Michal Hanáček působil v několika internetových projektech, v čele Pilulky stojí přes 8 let. V holdingu má na starosti především tvorbu nových procesů a management v oblasti dvou prodejních kanálů, a to online CZ/SK a retailové síti Pilulka Lékáren. Svůj pracovní život balancuje časem s rodinou, prostor si nejde i na řadu aktivních koníčků. Propadl extrémnímu běhu, horské cyklistice, lyžování, rád cestuje. Jeho heslo zní: Pride, Power, Badass.

Zdroj: www.facebook.com


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter