Výběr z monitoringu médií ČMA

ČMA 22. 2. 2021

15. 2. – 21.2. 2021

PDF verze

Studio ČMA s Ladislavem Vernerem a Liborem Wittaskem

Komu a jak byznys předám, až budu chtít/potřebovat?  Není neobvyklé, že žezlo putuje do rukou potomků. Ale cesta k jeho předání není nikdy předem vytyčena. „Vnitřně jsem si přál, aby syn pokračoval, ale nemůžete mu říct, aby to udělal… To stejné dilema prožíval on, který byl všestranně nadaný a volil mezi medicínou a technikou,“ popsal pro Studio ČMA generální ředitel a zakladatel SOMA Engineering Ladislav Verner. Také Libor Witassek, kybernetik a podnikatel, dává svým synům prostor k vlastní volbě: „Stejně jako kolega, ani já jsem nechtěl děti do ničeho tlačit… Naopak se snažím, aby ta frma byla schopna fungovat beze mě… A pak je jedno, jestli ji převezmou děti nebo někdo jiný.“

Celou debatu Studia ČMA si můžete pustit na youtube.com


Poště jako fotbalu rozumí každý

Základní služby České pošty patří k samozřejmostem našeho života. Považujeme je za tichého společníka, který vždy vyhoví. Ať je potřeba odbavit desítku dopisů, vyzvednout balík, vyřídit hromadnou rozesílku, či si u okénka přepážky na Czech Point nechat udělat výpis z obchodního rejstříku. Oranžové schránky, jimiž je protkaná naše země, bývají orientačním bodem, kde se sbíhá energie obce či městské čtvrti, jejímiž útrobami proudí emoce, pozdravy, ale i stížnosti nebo běžná administrativa. Těžko si umí dnešní generace dny všední i sváteční bez pošty představit. Ing. Roman Knap, generální ředitel České pošty, získal loni v prosinci významné ocenění v proslulé soutěži MANAŽER ROKU, a to za rok 2019.


10opatření pro udržitelný restart ekonomiky

Česká manažerská asociace a její dceřiná Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj CBCSD podporují byznysovou iniciativu Změna k lepšímu, která představila deset kroků jak Česku pomoci k udržitelnému restartu ekonomiky.

Celý článek najdete na www.cma.cz


Manažerka roku Hana Šmejkalová a její 3P

Hodnotitelskou komisi soutěže Manažer roku zaujal přístup Hany Šmejkalové k řízení firmy natolik, že jí udělila titul  MANAŽERKA ROKU 2019.Místopředsedkyně představenstva EBA, a.s., East Bohemian Airport, a.s., v přihlášce kromě jiných požadovaných témat popsala i čím dál aktuálnější 3P:Z hlediska PROFITU je cílem společnosti zajistit hospodárné fungování, tzn. optimální náklady a maximálně možné výnosy. Letiště patří do infrastruktury a profit není na prvním místě. Z hlediska PEOPLE (potenciálu lidí) je důležité udržet zdravé pracovní vztahy a dobrou atmosféru na pracovišti, a to i vzhledem k vnějšímu prostředí. Vzhledem k této skutečnosti společnost v roce 2019 zavedla Compliance program a pracuje na zvyšování firemní identity. Z hlediska PLANET se společnost chová hospodárně, třídí odpad, má vybudovanou čističku odpadních vod, využívá elektromobily a nyní hledá možné dotace na využití fotovoltaiky. Letiště se připojilo k projektu Green Airports. A to vše za podpory ochrany životního prostředí, využití alternativních zdrojů.


Pražská záchranka přešla při předávání pacientů do jiného režimu

Posádky Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS HMP) přešly při předávání pacientů v nemocnicích do tzv. distributivního režimu. Opatření zajišťuje rovnoměrnější transporty pacientů do pražských nemocnic a urychlení jejich příjmu do zdravotnických zařízení na území metropole. Více o postupech ZZS HMP hovoří ředitel Jan Kolouch, Manažer roku – nezisková sféra.

Celý článek najdete na mediashow.cz


Výzkumný tým ČVUT obdržel Cenu evropského občana

Výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) získali za ochrannou polomasku „CIIRC RP95-3D“ Cenu evropského občana za rok 2020. Rozhodla o tom porota složená ze zástupců Evropského parlamentu a významných osobností občanské společnosti. Evropský parlament ocenil celkem třicet laureátům ze všech členských států EU.

Více informací na technickytydenik.cz


Majitelé firem dali vládě čtyřku

Už několik dní by mohli ve svých podnicích testovat zaměstnance na covid-19 a pomáhat tím předcházet šíření nemoci. Místo toho se majitelé českých firem potýkají s problémy. Chybí jim materiál pro testování, případně se nemohou dopátrat informací, jak postupovat, aby jim test proplatila zdravotní pojišťovna. To je jen jedna z mnoha věcí, které českým byznysmenům vadí na současném přístupu vlády k řešení pandemie. A jsou vůči ní silně kritičtí. U podnikatelů převládá nejistota z dalšího vývoje ekonomiky, jsou v netrpělivém očekávání toho, co přinese letošní rok. Řada z nich je ale optimistická alespoň v tom, jak si povedou jejich firmy. V anketě HN odpovídalo přes 25 osobností českého byznysu.

Celý článek najdete na archiv.ihned.cz


Firmy mohou začít testovat na náklady pojišťoven. Ale s nejistotou

Firmy mohou podle ministerstva zdravotnictví začít testovat zaměstnance na náklady pojišťoven. Ministerstvo vyjasnilo podmínky, za kterých mohou firmy vycházet z již přes dva měsíce platného mimořádného opatření, které upravuje antigenní testování občanů „zdarma“. Podle zástupců zaměstnavatelů je však problémem například nejistota plynoucí ze spojení s opatřením, které může kdykoliv nečekaně skončit.

Více informací na echo24.cz


ČMZRB pomůže firmám i městům s energeticky úspornými projekty

Nejen podnikatelé, ale také kraje, města a další instituce veřejného sektoru budou moci prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) získat kompletní pomoc při přípravě energeticky úsporných projektů, a to za minimálních nákladů. Projekt ELENA od letošního jara podnikatelům i municipalitám nabídne prostředky z programu HORIZON 2020 spravovaném Evropskou investiční bankou (EIB) a sníží množství administrativy spojené s přípravou takovýchto projektů.

Více informací na zakazka.cz


Škoda Auto a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu v ČR

Na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v Česku. Vybudováním a provozem elektrárny pověří Škoda Auto energetickou firmu ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost Ško-Energo. Firmy o tom dnes informovaly ČTK v tiskové zprávě. Cenu projektu neuvedly. Předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes také dohodli na rozšíření spolupráce obou firem na projektech týkajících se získávání ekologické energie. Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v Česku pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů, uvedla automobilka.

Více se dočtete na biom.cz


Ostravské MHDéčko bez obav

Dopravní podnik Ostrava (DPO) na internetu zveřejnil nové video na téma každodenního čištění a dezinfekce vozidel. Cestujícím tím sděluje jasnou zprávu: „Ostravské MHDéčko používejte bez obav“. Dopravní podniky napříč ČR se již rok potýkají s úbytkem cestujících kvůli celosvětové koronavirové pandemii. Dopravní podnik Ostrava zaznamenal za loňský rok 20% pokles počtu přepravených cestujících. Novým videem s názvem „MHDéčko bez obav“ však ukazuje všem lidem, že cestování městskou hromadnou dopravou v Ostravě je bezpečné, protože DPO důkladně čistí a dezinfikuje všechna svá vozidla.

Celé video můžete shlédnout na mhd86.cz


Bez podpory dnes nepostavíte nic Po dotacích pro soláry je obrovský hlad

Zájem o první velké dotace pro obnovitelné zdroje po deseti letech předčil všechna očekávání. Vláda rozjela přijímání předběžných žádostí do Modernizačního fondu, ze kterého chce za příštích deset let vyplatit 150 miliard korun, může to být ale i výrazně víc. Sešlo se přes deset tisíc žádostí za stovky miliard. A drtivou většinu poslali investoři, kteří chtějí stavět solární elektrárny. Podle šéfa Solární asociace Jana Krčmáře je hlad po dotacích jasný, deset let se tu po solárním boomu v letech 2009 a 2010 nestavělo. „Je pravda, že Česko už podporu jednou mělo a neohlídalo počet postavených elektráren. Ale my, namísto abychom se na tom kole, ze kterého jsme spadli, naučili jezdit, tak jsme ho zahodili,“ říká v rozhovoru pro HN.


Firma NAFIGATE vyvíjí společně s FCH ekologické obaly budoucnosti

Know-how dvou českých subjektů  – společnosti NAFIGATE a Vysokého učení technického v Brně – je základem pro projekt konsorcia 17 evropských firem a institucí, které budou vyvíjet ekologické obaly budoucnosti pro potraviny nebo kosmetiku. Členy konsorcia jsou také nadnárodní společnost Unilever a další excelentní pracoviště Evropské unie. Firma NAFIGATE společně se svými partnery uspěla ve výběrovém řízení Evropské komise v rámci výzkumného programu Horizont 2020 a bude realizovat projekt nové generace udržitelných obalů s názvem BioSupPack.

Více informací na technickytydenik.cz


Fenix Group a.s. v roce 2020: mírný pokles tržeb a rekordní zisk

„Při řízení 12 samostatných subjektů se mé řízení opírá o důvěru ve své podřízené ředitele. Jedním z výborných rozhodnutí bylo vyslat do vedení španělské firmy mou dceru a dát jí přitom plnou důvěru,“ napsal (kromě jiného) v přihlášce do soutěže MANAŽER ROKU 2019 Cyril Svozil, ředitel a majitel FENIX Trading. A stal se vítězem kategorie Průmysl a návazné obory.Jak se daří silně exportní firmě vyvážející své topné systémy do více než 70 zemí světa, se dočtete v článku vytapeni.tzb-info.cz


Krize jako příležitost. Řadě startupů pomohla pandemie zrychlit rozvoj

Startupová scéna se dlouhodobě vyznačuje vysokou mírou flexibility a schopností rychle se adaptovat na novou situaci. Tím spíše to platí v současné době významně ovlivněné pandemií covid-19. Podle odborníků pomohla pandemie řadě startupů – zejména těm pohybujícím se v digitálním světě – urychlit svůj rozvoj, ale také identifikovat další příležitosti pro směřování byznysu. Poslední rok byl pro řadu odvětví z pohledu byznysu velmi náročný. Zejména na firmy z oblasti gastronomie a cestovního ruchu dopadla protipandemická opatření s velkou silou. Naproti tomu oblast e-commerce a obecně digitální prostředí mnohdy zaznamenaly růst v desítkách procent. Úspěšně se s krizí popraly také startupy, které ve zmíněných segmentech působí, podle odborníků mnohým dokonce napomohla v rozvoji.

Celý článek najdete na czechinvest.org


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter