Olga Girstlová: „Manažer je klíčovým prvkem k dosažení úspěchu podniku“
Olga Girstlová, podnikatelka, konzultantka start-upů, zakladatelka Letního podnikatelského kempu a Regionálních podnikatelských kempů pro mládež z dětských domovů….
Tadeáš Rulík
Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku.
Novinářům to řekl ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš* v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Nové výzkumné centrum technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze tam zkoumá metodu získávání lithia. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.
*Vítěz soutěže Manažer Roku 2014
Zdroj: www.oze.tzb-info.cz
Česko-německé výzkumné centrum RICAIP na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze přivítá v následujících dnech a týdnech mladé evropské umělce, kteří se zde v rámci rezidenčního programu Goethe-Institutu zaměří na poznávání umělé inteligence a strojového učení. Smyslem rezidenčního programu, jenž na podzim do české metropole přivede pozoruhodné umělecké talenty z Francie a Velké Británie, je zprostředkovat vazby mezi vědci a evropskými umělci a inspirovat je k tvůrčí (spolu)práci.
„Je to až podivuhodné, že jen několik dní poté, co náš institut navštívil německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, budeme v našem Testbedu pro Průmysl 4.0 hostit návštěvu s tak rozdílným zaměřením,“ zdůrazňuje prof. Vladimíř Mařík*, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a doplňuje: „Spolupráce s Goethe-Institutem si velmi vážíme, díky zapojení do tohoto programu zde budeme mít celkem tři umělce. Věřím, že to bude inspirativní pro ně i naše vědce.“
* Vítěz soutěže Manažer Roku 2018
Zdroj: www.technickytydenik.cz
Stále těžší je v současné době pro firmy z Olomouckého kraje udržet v chodu výrobu bez vynucených odstávek. Na trhu totiž opakovaně chybí jak suroviny, tak i součástky. Situace se navíc v dohledné době nezlepší, shodují se šéfové významných firem s vedením krajské hospodářské komory.
„Dříve jsme mohli vybírat mezi více dodavateli a rozhodovat se podle ceny a kvality. Teď není otázka od koho, ale jestli se vůbec podaří potřebný materiál zajistit,“ popisuje například majitel jesenické firmy Fenix Cyril Svozil*.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.idnes.cz
Už po šesté se starostové, primátoři a další zástupci měst a obcí mohou sejít s odborníky na legislativu, a to na VI. Právní konferenci v Kongresovém centru Jezerka na Seči. Přednášet zde bude po tři dny více než třicítka řečníků.
„Zajímavé budou zejména přednášky a diskuze o podobě nového stavebního zákona, kdy se obcím odebírá agenda stavebních úřadů,“ říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Svaz měst a obcí ČR při projednávání nového stavebního zákona poukazoval na očekáváné praktické problémy při převodu agendy stavebních úřadů z obcí na stát. Uvidíme, jak se teorie Ministerstva pro místní rozvoj vypořádá s dlouholetou praxí obcí.“
* Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.casopisczechindustry.cz
Ústavní soud zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která od června 2017 umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Vyhověl návrhu skupiny 17 senátorů. Desítky měst tak přijdou o možnost, jak omezit poskytování doplatku na bydlení osobám v hmotné nouzi. Rozhodnutí bude účinné po zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy během několika dnů.
„Nález Ústavního soudu respektujeme, ale s jeho zněním se nemůžeme ztotožnit,“ říká František Lukl*, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova. „Mrzí nás, že tuto problematiku řešil čtyři roky a samotný nález je platný dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Obcím není dán prostor k jinému systémovému řešení. Toto opatření využívaly obce jako krajní možnost v boji proti vzniku novodobých ghett, v boji s obchodem s chudobou, v boji s nárůstem kriminality,“ dodává Lukl.
* Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.penize.cz
Na Vysokém učení technickém v Brně* byly dnes na rámové 3D tiskárně vytištěny poslední prvky parkourového hřiště, které Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) věnuje Městské části Praha 11. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 t speciální betonové směsi od společnosti Master Builders Solutions CZ. Vytištěné překážky jsou pro zpevnění vylity betonovým recyklátem rebetong. Jako další krok k podpoře inovací se Buřinka stala jedním ze zakládajících členů Asociace Inovačních Technologií a 3D tisku ve Stavebnictví.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.burinka.cz
Moravskoslezský kraj* hledá dodavatele, který by měl od konce roku 2024 v oblasti Havířova na Karvinsku zajistit veřejnou dopravu autobusy poháněnými vodíkem. Hodnota veřejné zakázky je 1,039 miliardy korun. Sníží se ale o jízdné, které dopravce vybere, a o evropskou dotaci na nákup autobusů.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.ekonomickydenik.cz
Vedení města Brna má velmi ambiciózní plány v oblasti solární energetiky. Díky vlastní investici s možnosti participace občanů Brno hodlá vybudovat na střechách městských budov obří solární elektrárnu o výkonu přes 40 MW. Informoval o tom náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) v deníku Mladá Fronta DNES (MF DNES).
„V tento moment máme vytipováno asi 120 budov o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. Už loni jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z brněnského Vysokého učení technického* stvořili interaktivní mapu osvitu, dokážeme tak určit, které střechy jsou nejvhodnější,“ řekl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.solarninovinky.cz
ABB instalovala v Česku 400. nabíjecí stanici. Dodala ji pro společnost ČEZ v rámci 8 nových rychlonabíjecích stanic umístěných na D5, u Benziny Šlovice na obchvatu Plzně. Od dubna 2020, kdy společnost oznámila 200. stanici, se tak počet instalovaných stanic ABB zdvojnásobil. Důvodem intenzivního budování infrastruktury, jak předními energetickými společnostmi, tak například obchodními řetězci, je nejen plán státu vybudovat do roku 2030 až 35 000 nabíjecích stanic, ale i zvyšující se zájem spotřebitelů o e-mobilitu v posledních letech.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.technickytydenik.cz
Státní investice má zastřešit záruční a rozvojová banka. Začala změnou svého názvu
Českomoravská záruční a rozvojová banka* se změnila na Národní rozvojovou banku (NRB). Kromě podpory malých a středních podnikatelů pomůže také s rozvojem veřejné infrastruktury. Nebude se už zabývat tedy jen zárukami a úvěry. Banka nemá konkurovat těm komerčním, ale zastřeší hospodářskou politiku státu.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz
Podobně jako zdražují stavební materiály, i ceny dřeva míří rekordně vzhůru. Podle pil rostou ceny všech druhů dřeva, na trhu je navíc této suroviny výrazně méně než loni. Stojí za tím hlavně velký vývoz do zámoří. Oproti loňské kůrovcové kalamitě, kdy se těžba místy ani nevyplatila, je to velká změna.
Více než dvojnásobně vyskočily meziročně ceny dřeva. Například podle skupiny Metrostav*, která je jednou z největších stavebních společností v Česku, zdražilo stavební dřevo od září 2020 do letošního května až o 160 procent. Světová cena dřeva je pak podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala na dvojnásobných úrovních, než byl standard v letech 2010 až 2019.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz
Vynález brněnského studenta jako jediný v Evropě dokáže naprogramovat i starý bojler tak, aby účinně plánoval ohřev vody. Zařízení Adama Grünwalda z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického* ušetří domácnostem 30 % spotřeby energie.
Běžné bojlery ohřívají vodu ve dne i v noci a průběžně udržují konstantní teplotu. Dochází tak ke zbytečnému plýtvání energií v době, kdy teplá voda nemá využití. Vynález brněnského studenta zapíná bojler pouze v době potřeby. „Zařízení odhaduje teplotu v bojleru a za pomoci teplot z přechozích dní vytváří plán ohřevu. Program se tedy například naučí, že se teplota vody zvedla vždy okolo sedmé ráno a okolo šesté večer. Vodu tedy v tyto časy připraví a nahřeje jen tak, aby po použití zase rychle klesla na udržovací teplotu,“ uvedl Grünwald.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.pozitivni-zpravy.cz
Jako první firma v České republice se sokolovská chemička Synthomer zapojila do projektu Linde Green, v rámci kterého od konce minulého roku dodává Linde Gas* na český trh tzv. zelené produkty.
Mezi zelené produkty se řadí kapalný kyslík, dusík a argon vyrobený za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Linde k jejich výrobě využívá elektřiny z vodních nebo větrných elektráren. Proces nákupu zelené energie i samotné výroby je kontrolován a certifikován společností TÜV SÜD.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.chemagazin.cz
Cenným pomocníkem hasičů při zásazích v budovách by se měly stát brýle s rozšířenou realitou zabudované přímo v helmách. Hasiče zavedou pomocí jednoduchých šipek na displeji k únikovým východům, hydrantům, uzávěrům energií i k lidem, kteří čekají na záchranu.
Unikátní projekt je společným dílem vědců z ústavu telekomunikací fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií brněnského Vysokého učení technického* (VUT), vývojářů z firmy Gina Software, České asociace hasičských důstojníků a Technologické agentury ČR.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.novinky.cz
Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN
Olga Girstlová, podnikatelka, konzultantka start-upů, zakladatelka Letního podnikatelského kempu a Regionálních podnikatelských kempů pro mládež z dětských domovů….
Kdo byl zvolen 4. prezidentem České republiky, to už jistě všichni víte, pojďme si připomenout, co zvolení předcházelo….