Výběr z monitoringu médií

ČMA 6. 9. 2021

30.08. – 05.09.2021

Tadeáš Rulík

Beneš: Rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia učiní ČEZ v roce 2023

Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku.

Novinářům to řekl ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš* v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Nové výzkumné centrum technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze tam zkoumá metodu získávání lithia. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2014

Zdroj: www.oze.tzb-info.cz


Generace A: Umělci a umělá inteligence se potkávají ve výzkumném centru RICAIP za účasti profesora Vladimíra Maříka

Česko-německé výzkumné centrum RICAIP na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze přivítá v následujících dnech a týdnech mladé evropské umělce, kteří se zde v rámci rezidenčního programu Goethe-Institutu zaměří na poznávání umělé inteligence a strojového učení. Smyslem rezidenčního programu, jenž na podzim do české metropole přivede pozoruhodné umělecké talenty z Francie a Velké Británie, je zprostředkovat vazby mezi vědci a evropskými umělci a inspirovat je k tvůrčí (spolu)práci.

„Je to až podivuhodné, že jen několik dní poté, co náš institut navštívil německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, budeme v našem Testbedu pro Průmysl 4.0 hostit návštěvu s tak rozdílným zaměřením,“ zdůrazňuje prof. Vladimíř Mařík*, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a doplňuje: „Spolupráce s Goethe-Institutem si velmi vážíme, díky zapojení do tohoto programu zde budeme mít celkem tři umělce. Věřím, že to bude inspirativní pro ně i naše vědce.“

* Vítěz soutěže Manažer Roku 2018

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Skoky cen a výpadky dodávek drtí průmysl, Olomoucký kraj není výjimkou

Stále těžší je v současné době pro firmy z Olomouckého kraje udržet v chodu výrobu bez vynucených odstávek. Na trhu totiž opakovaně chybí jak suroviny, tak i součástky. Situace se navíc v dohledné době nezlepší, shodují se šéfové významných firem s vedením krajské hospodářské komory.

„Dříve jsme mohli vybírat mezi více dodavateli a rozhodovat se podle ceny a kvality. Teď není otázka od koho, ale jestli se vůbec podaří potřebný materiál zajistit,“ popisuje například majitel jesenické firmy Fenix Cyril Svozil*.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.idnes.cz


František Lukl* zve na VI. Právní konferenci Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR)

Už po šesté se starostové, primátoři a další zástupci měst a obcí mohou sejít s odborníky na legislativu, a to na VI. Právní konferenci v Kongresovém centru Jezerka na Seči. Přednášet zde bude po tři dny více než třicítka řečníků.

„Zajímavé budou zejména přednášky a diskuze o podobě nového stavebního zákona, kdy se obcím odebírá agenda stavebních úřadů,“ říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Svaz měst a obcí ČR při projednávání nového stavebního zákona poukazoval na očekáváné praktické problémy při převodu agendy stavebních úřadů z obcí na stát. Uvidíme, jak se teorie Ministerstva pro místní rozvoj vypořádá s dlouholetou praxí obcí.“

* Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


Bezdoplatkové zóny musí skončit, rozhodl soud

Ústavní soud zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která od června 2017 umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Vyhověl návrhu skupiny 17 senátorů. Desítky měst tak přijdou o možnost, jak omezit poskytování doplatku na bydlení osobám v hmotné nouzi. Rozhodnutí bude účinné po zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy během několika dnů.

„Nález Ústavního soudu respektujeme, ale s jeho zněním se nemůžeme ztotožnit,“ říká František Lukl*, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova. „Mrzí nás, že tuto problematiku řešil čtyři roky a samotný nález je platný dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Obcím není dán prostor k jinému systémovému řešení. Toto opatření využívaly obce jako krajní možnost v boji proti vzniku novodobých ghett, v boji s obchodem s chudobou, v boji s nárůstem kriminality,“ dodává Lukl.

* Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.penize.cz


Buřinka na VUT v Brně tiskne parkourové hřiště z betonu

Na Vysokém učení technickém v Brně* byly dnes na rámové 3D tiskárně vytištěny poslední prvky parkourového hřiště, které Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) věnuje Městské části Praha 11. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 t speciální betonové směsi od společnosti Master Builders Solutions CZ. Vytištěné překážky jsou pro zpevnění vylity betonovým recyklátem rebetong. Jako další krok k podpoře inovací se Buřinka stala jedním ze zakládajících členů Asociace Inovačních Technologií a 3D tisku ve Stavebnictví.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.burinka.cz


První tendr na dopravce s vodíkovými autobusy. Vypsal jej Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj* hledá dodavatele, který by měl od konce roku 2024 v oblasti Havířova na Karvinsku zajistit veřejnou dopravu autobusy poháněnými vodíkem. Hodnota veřejné zakázky je 1,039 miliardy korun. Sníží se ale o jízdné, které dopravce vybere, a o evropskou dotaci na nákup autobusů.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Brno se změní v obří virtuální solární elektrárnu díky investici za 1,2 miliardy

Vedení města Brna má velmi ambiciózní plány v oblasti solární energetiky. Díky vlastní investici s možnosti participace občanů Brno hodlá vybudovat na střechách městských budov obří solární elektrárnu o výkonu přes 40 MW. Informoval o tom náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) v deníku Mladá Fronta DNES (MF DNES).

„V tento moment máme vytipováno asi 120 budov o rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. Už loni jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z brněnského Vysokého učení technického* stvořili interaktivní mapu osvitu, dokážeme tak určit, které střechy jsou nejvhodnější,“ řekl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.solarninovinky.cz


ABB* v ČR zdvojnásobila počet svých nabíjecích stanic

ABB instalovala v Česku 400. nabíjecí stanici. Dodala ji pro společnost ČEZ v rámci 8 nových rychlonabíjecích stanic umístěných na D5, u Benziny Šlovice na obchvatu Plzně. Od dubna 2020, kdy společnost oznámila 200. stanici, se tak počet instalovaných stanic ABB zdvojnásobil. Důvodem intenzivního budování infrastruktury, jak předními energetickými společnostmi, tak například obchodními řetězci, je nejen plán státu vybudovat do roku 2030 až 35 000 nabíjecích stanic, ale i zvyšující se zájem spotřebitelů o e-mobilitu v posledních letech.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.technickytydenik.cz


Státní investice má zastřešit záruční a rozvojová banka. Začala změnou svého názvu

Českomoravská záruční a rozvojová banka* se změnila na Národní rozvojovou banku (NRB). Kromě podpory malých a středních podnikatelů pomůže také s rozvojem veřejné infrastruktury. Nebude se už zabývat tedy jen zárukami a úvěry. Banka nemá konkurovat těm komerčním, ale zastřeší hospodářskou politiku státu.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz


Záhada rekordních cen dřeva: Ještě loni byly na dně, teď Evropu „vysává“ Čína a USA

Podobně jako zdražují stavební materiály, i ceny dřeva míří rekordně vzhůru. Podle pil rostou ceny všech druhů dřeva, na trhu je navíc této suroviny výrazně méně než loni. Stojí za tím hlavně velký vývoz do zámoří. Oproti loňské kůrovcové kalamitě, kdy se těžba místy ani nevyplatila, je to velká změna.

Více než dvojnásobně vyskočily meziročně ceny dřeva. Například podle skupiny Metrostav*, která je jednou z největších stavebních společností v Česku, zdražilo stavební dřevo od září 2020 do letošního května až o 160 procent. Světová cena dřeva je pak podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala na dvojnásobných úrovních, než byl standard v letech 2010 až 2019.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zpravy.aktualne.cz


Chytrý bojler ušetří až třetinu spotřeby energie. Pozná, kdy jsou majitelé mimo domov

Vynález brněnského studenta jako jediný v Evropě dokáže naprogramovat i starý bojler tak, aby účinně plánoval ohřev vody. Zařízení Adama Grünwalda z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického* ušetří domácnostem 30 % spotřeby energie.

Běžné bojlery ohřívají vodu ve dne i v noci a průběžně udržují konstantní teplotu. Dochází tak ke zbytečnému plýtvání energií v době, kdy teplá voda nemá využití. Vynález brněnského studenta zapíná bojler pouze v době potřeby. „Zařízení odhaduje teplotu v bojleru a za pomoci teplot z přechozích dní vytváří plán ohřevu. Program se tedy například naučí, že se teplota vody zvedla vždy okolo sedmé ráno a okolo šesté večer. Vodu tedy v tyto časy připraví a nahřeje jen tak, aby po použití zase rychle klesla na udržovací teplotu,“ uvedl Grünwald.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.pozitivni-zpravy.cz


Synthomer snižuje uhlíkovou stopu díky využití zeleného dusíku

Jako první firma v České republice se sokolovská chemička Synthomer zapojila do projektu Linde Green, v rámci kterého od konce minulého roku dodává Linde Gas* na český trh tzv. zelené produkty.

Mezi zelené produkty se řadí kapalný kyslík, dusík a argon vyrobený za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Linde k jejich výrobě využívá elektřiny z vodních nebo větrných elektráren. Proces nákupu zelené energie i samotné výroby je kontrolován a certifikován společností TÜV SÜD.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.chemagazin.cz


Hasičům pomohou chytré brýle z VUT

Cenným pomocníkem hasičů při zásazích v budovách by se měly stát brýle s rozšířenou realitou zabudované přímo v helmách. Hasiče zavedou pomocí jednoduchých šipek na displeji k únikovým východům, hydrantům, uzávěrům energií i k lidem, kteří čekají na záchranu.

Unikátní projekt je společným dílem vědců z ústavu telekomunikací fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií brněnského Vysokého učení technického* (VUT), vývojářů z firmy Gina Software, České asociace hasičských důstojníků a Technologické agentury ČR.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.novinky.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.