Výběr z monitoringu médií

ČMA 31. 8. 2021

17.08. – 30.08.2021

Tadeáš Rulík

Beneš: Rozhodnutí o těžbě a zpracování litiha ČEZ učiní v roce 2023

Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku. Novinářům to řekl ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš* v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Nové výzkumné centrum technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze tam zkoumá metodu získávání lithia. Ložisko rudy, která obsahuje kov důležitý pro výrobu baterií, se nachází na Cínovci na Teplicku v Krušných horách. Dvě třetiny zásob jsou na české straně, třetina na německé straně.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2014

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek* popisuje, jak získal německou firmu Stoll

Trvalo to přes dva roky oťukávání, námluv a jednání a deset let čekání. Tak dlouho Lubomír Stoklásek hledal byznysovou životní příležitost k povýšení svého podnikání o firmu a především značku, která bude dostatečně známá, aby mu přinesla nové zákazníky, větší sílu na trhu a ve finále lepší zisky. Letos to klaplo, jeho Agrostroj Pelhřimov koupil německého výrobce zemědělských nakladačů Stoll. Druhý největší světový výrobce nejen hydraulických vidlí před traktory má za zády český kapitál a před sebou budoucnost, kterou chce rýsovat jeden z nejbohatších Brňanů.

* Vítěz soutěže Manažer Roku 2011

Zdroj: www.vikend.hn.cz


Bílovecká společnost staví ve Fulneku závod za čtvrt miliardy korun. Přijme až 150 nových zaměstnanců

Bílovecká společnost mcePharma hledá lidi pro nový komplex, který téměř za 250 milionů korun buduje ve Fulneku-Stachovicích na Novojičínsku. Stachovice HUB chce otevřít v listopadu a během tří let tam zaměstnat až 150 lidí. ČTK to řekla výkonná ředitelka společnosti Andrea Doležalová*.

* Finalistka, TOP 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.patriotmagazin.cz


Česká pošta a ČEZ startují strategické partnerství v Jihlavě

Největší dodavatel energií v Česku ČEZ Prodej a Česká pošta, vlastnící nejrozsáhlejší pobočkovou síť, startují strategickou spolupráci. V Jihlavě firmy otevřely jednu z prvních přepážek, na kterých si zákazníci vyřídí své záležitosti spojené s energiemi. Celkem však vznikne 125 specializovaných přepážek na vybraných poštách.

„Letos otevřeme přepážky na celkem patnácti našich pobočkách a v příštím roce počet jednotlivých přepážek přesáhne stovku. ČEZ Prodej hledal strategického partnera a jsme rádi, že se jím staneme právě my. Spojení silného hráče na trhu s energiemi a naší pobočkové sítě přináší benefity nejen oběma firmám, ale zejména jejich zákazníkům,“ řekl generální ředitel České pošty Roman Knap*.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.aktivnizona.cz


Skoky cen a výpadky dodávek drtí průmysl, Olomoucký kraj není výjimkou

Stále těžší je v současné době pro firmy z Olomouckého kraje udržet v chodu výrobu bez vynucených odstávek. Na trhu totiž opakovaně chybí jak suroviny, tak i součástky. Situace se navíc v dohledné době nezlepší, shodují se šéfové významných firem s vedením krajské hospodářské komory.

„Dříve jsme mohli vybírat mezi více dodavateli a rozhodovat se podle ceny a kvality. Teď není otázka od koho, ale jestli se vůbec podaří potřebný materiál zajistit,“ popisuje například majitel jesenické firmy Fenix Cyril Svozil*.

* Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.idnes.cz


MANAŽER ROKU 2020 – zájemci mají šanci se přihlásit do konce srpna

Již 28 let soutěž vyhledává, hodnotí, oceňuje a propaguje nejlepší řídící pracovníky, lídry managementu v České republice. Její jedinečnost spočívá v tom, že vyzdvihuje manažery napříč odvětvími, profesemi a regiony. Je prezentací moderních, úspěšných metod řízení a nových trendů. Do finále se dobu existence soutěže dostalo přes 1600 osobností, nejvyšším titulem Manažer/Manažerka roku bylo oceněno 61 z nich. V roce 2018 – příhodně v roce stoletého výročí založení republiky byli oceněni manažeři čtvrtstoletí.

Do konce srpna mají tedy zájemci možnost přihlásit se do 28. ročníku, hodnotí se práce soutěžících za rok 2020, jehož koncept se nemění. „Držíme kontinuitu, oborové kategorie, ale vycházíme vstříc moderním trendům ve společnosti a managementu a přinesli jsme nové kategorie,“ uvedl Ivo Gajdoš*.

* Viceprezident a výkonný ředitel ČMA, výkonný ředitel CBCSD

Zdroj: www.cysnews.cz


Technická univerzita Ostrava vyvinula technologii na kontrolu kol tramvají

Tým z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava vyvinul novou technologii na kontrolu opotřebení tramvajových kol. Bude ji nabízet ve formě patentové licence dopravním podnikům nebo firmám zaměřeným na diagnostické systémy v kolejové dopravě. ČTK to dnes sdělila mluvčí školy Petra Halíková.

Technologii, která je schopna včas odhalit poškození kol, škola otestovala ve spolupráci s Dopravním podnikem Ostrava*, který se nyní podílí na dalším vývoji jako komerční partner.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.elogistika.info


Elektřinu ze slunce využívá stále více domácností. Úplná energetická soběstačnost je ale nadále spíše výjimkou

Obliba fotovoltaických řešení na rodinných domech v posledních letech i díky dotačním programům neustále roste. Jen za první letošní půlrok přibylo v Česku podle Solární asociace* přes 3 100 takových projektů. Zatímco s energeticky zcela soběstačným bydlením se podle odborníků budeme i nadále setkávat spíše ojediněle, podíl lokální produkce energie, ale i její sdílení napříč komunitou bude posilovat. Přispět by k tomu měly i projekty spočívající v modernizaci distribučních soustav na takzvané Smart Grids.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.okolobytu.cz


Chemička snižuje uhlíkovou stopu, jako první začala odebírat zelený dusík

Další projekt, který pomůže snížit zátěž emisemi oxidů uhlíku, běží v sokolovské chemičce Synthomer. Ta začala jako první firma v zemi v posledních měsících odebírat od společnosti Linde Gas* takzvaný zelený dusík. Plynu, který společnost vyrábí výhradně za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů, odebrala chemička od počátku roku přes tisíc tun.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.idnes.cz


Dá se z hlasu poznat onemocnění covidem? Téma pro stovky expertů na světové konferenci v Česku

Do Česka míří stovky expertů zpracování a rozpoznání řeči, kteří stojí za vývojem hlasových aplikací jako je Siri, Alexa a mnoha dalších, které používají miliardy lidí. Je to poprvé, co se na našem území odehraje mezinárodní konference Interspeech, na kterou dorazí přední odborníci z celého světa a budou jednat mimo jiné o tom, jak lze využít strojového učení s minimem vstupních dat nebo zda lze poznat nákazu koronavirem z kašle.

„Heslem konference je Řeč všude. Zatímco dříve se výzkumu dolování dat z řeči věnovalo jen pár skupin, dnes je rozpoznávání řeči zahrnuto v každém chytrém telefonu a mnoha dalších zařízeních. Mluví s námi lednička, auto i roboti na telefonních linkách. Zatím ale stále nejsme s výzkumem a rozvojem u konce. Velkým tématem této doby je také trénování modelů strojového učení jen na malém množství dat. Přeci jen získat data z audiozáznamů je dost náročné i finančně nákladné, proto se teď výzkumné týmy z celého světa snaží naučit stoje, jak se mají učit jen z malých databází, které lze jednoduše stáhnout z YouTube či internetu obecně,“ naznačil jeden z hlavních organizátorů Jan Černocký z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.echo24.cz


Zlínští vědci vyvíjejí chytrého robota, který ochrání rajčata před škůdci

Jde o zavedení umělé inteligence a virtuální reality, která částečně převezme lidskou práci ve velkoplošných sklenících. Na robotickém systému nazvaném Berabot pracují kromě vědců z Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky (FAI) také odborníci ze zlínského holdingu NWT a agronomové a rostlinolékaři z Farmy Bezdínek v Dolní Lutyni. Berabot dokáže vyhodnotit zdraví rostliny, přísun živin a vody, upozorní na plíseň i škůdce. Pro pěstitele je to velký posun.

Řešení robotické části konzultovali zlínští vědci i s experty z University of Tokyo a Univerzita Tomáše Bati* se tak zařadila do skupiny elitních světových pracovišť. Berabot by měl být dokončení během následujících čtyř let.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.24zpravy.com


Experti dokončují první hřiště vyrobené na 3D tiskárně. Bude stát v Praze

První parkourové hřiště vyrobené na 3D tiskárně vytvářejí odborníci z Vysokého učení technického v Brně*. Dokončují poslední prvky, které jsou vyrobené ze speciální betonové směsi. Hřiště bude stát v Praze, otevře se za měsíc.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.seznamzpravy.cz


CIIRC ČVUT a T-Mobile spustili jednu z prvních ryzích 5G privátních sítí pro průmysl v Evropě

Pražské ČVUT je jedním z prvních míst v Evropě a prvním v ČR, kde začala fungovat privátní síť pro průmyslové využití postavená na ryzích 5G technologiích. Společnost T-Mobile zahájila na začátku srpna ostrý provoz tohoto 5G kampusu pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Privátní 5G síť umožní vědcům, studentům a také průmyslovým firmám rozvíjet inovativní řešení pro chytrou výrobu a snadněji zavádět prvky digitalizace a Průmyslu 4.0.

Společnost T-Mobile je partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0, což umožňuje testování 5G sítí také v rámci partnerských testbedů. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT propojuje Centrum také testbed na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně*, testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a díky centru excelence RICAIP i testbedy německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.averia.news


Financování úspory energie? EPC projekty a dotace OPŽP. Záznam webináře TZB-info a diskuse

TZB-info ve spolupráci s ČMZRB* uspořádalo na začátku června 2021 webinář, který byl určen zejména pro města, obce, průmyslové podniky, které vlastní nemovitosti a areály. Zde všude je EPC cestou k úsporám a dalšímu efektivnímu provozování budov. Webinář byl zajímavý i pro energetické specialisty, energetické auditory a pracovníky energetického managementu, facility manažery a projektanty.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.tzb-info.cz


Češi vyvíjejí druhé oči pro nákladní vozy budoucnosti

Odborníci ze společnosti Valeo a Vysokého učení technického v Brně* vyvíjejí laserový senzor pro autonomní nákladní automobily. Ten by měl umožnit jejich bezpečnou a plynulou jízdu v dopravní zácpě, automatický rozjezd vozu, přejezd mezi jízdními pruhy či odbočení.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.idnes.cz


Tři studentské projekty z VUT jsou mezi finalisty Inspireli Awards

Trojice studentských architektonických projektů z Vysokého učení technického v Brně* oslovila porotu mezinárodní soutěže Inspireli Awards, která z více než 1 200 přihlášených studentských prací vybrala mezi finalisty 41 nejlepších z 26 zemí světa.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vut.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.