Filip Dřímalka: Budoucnost nepráce „Mysleli jsme, že umělá inteligence nahradí pouze rutinní a špatně placenou práci. Omyl. Nová…
Výběr z monitoringu médií
20.09. – 26.09.2021
Tadeáš Rulík
Podnikatelům zatím bylo z programu na pomoc po tornádu vyplaceno 48 milionů
Podnikatelé zasažení tornádem mohou dále prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky* (Národní Rozvojová Banka) získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze – úvěry.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.msn.com
Cesta k levné elektřině? Nové soláry a větrníky začnou nahrazovat uhlí
Rozvoj obnovitelných zdrojů se v Česku po zpackané a přepálené podpoře pro fotovoltaické elektrárny na více než deset let zasekl. Nyní by mohly začít vznikat i další zdroje, třeba na brownfieldech nebo na střechách průmyslových hal. „Aukční podpora pro solární elektrárny je nejlevnější cesta k zajištění dekarbonizace české energetiky, ke které se vláda dobrovolně zavázala. Právě princip soutěže je výhodný pro spotřebitele, neboť se na trh dostanou jen projekty, které nabízí levnou energii,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Stát původně chtěl fotovoltaiku z aukcí vyloučit. Podle odborníků by to byla chyba. Vláda bude moci rozhodovat, kdy a pro jaké zdroje aukce vypíše. Konkrétnější plán, jak se bude při aukcích postupovat, zatím chybí. Normu ještě musí podepsat prezident, pak ji Česko pošle k notifikaci do Bruselu. „To, že zákon zavádí aukce, ještě automaticky neznamená, že se musejí konat,“ upozorňuje šéf Solární asociace* Jan Krčmář.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.pro-energy.cz
Čištění oceánů nebo robot-záchranář. Na Expu v Dubaji se představí exponáty spojené s VUT
V českém pavilonu na světové výstavě Expo 2020 budou k vidění i exponáty z Vysokého učení technického v Brně*. Odborníci z Fakulty strojního inženýrství poslali do Dubaje robota pro ukázku 3D tisku z inovativního biopolymeru, 3D tištěné bloky pro zelenou stěnu i projekt, který má představit snadný způsob čištění moří a oceánů od plastů. K vidění bude také robotický záchranář z Fakulty informačních technologií, který dokáže najít člověka v závalu nebo pod lavinou. Expo 2020 začíná ve Spojených arabských emirátech s ročním zpožděním 1. října a potrvá až do 31. března příštího roku.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.vut.cz
Na finále soutěže Falling Walls Lab bude Česko reprezentovat Michaela Vojníková z CEITEC Vysokého učení technického v Brně*
V prostorách Galerie Národní technické knihovny (NTK) v Kampusu Dejvice se v úterý 14. září 2021 uskutečnilo celostátní finále již šestého ročníku mezinárodní soutěže Falling Walls Lab Czech Republic 2021 pořádané ve spolupráci NTK, Německé akademické výměnné služby (DAAD) a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Vítězkou soutěže určené mladým vědcům a inovátorům se stala studentka CEITECu Vysokého učení technického v Brně (VUT) Michaela Vojníková se svou prezentací Jak zbořit zdi regenerace nervových vláken.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.vedavyzkum.cz
Patentovaný systém z VUT na proplachování kanalizace bude pomáhat v Evropě
Odborníci z brněnské techniky úspěšně odprodali licenci na novou technologii, která umožní spolehlivější fungování stokové sítě a zabrání ucpávání kanalizace. Nová technologie týmu z Fakulty stavební a Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně* je chráněna evropským patentem a licenci pro její užití nyní odkoupila tuzemská společnost PRESSKAN. S novou technologií má společnost velké plány: Chce ji použít nejen v rámci České republiky, ale například i v Dánsku, Německu a dalších osmi evropských státech.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.zvut.cz
Brno chce vsadit na energii z vodíku, do ulic pošle vodíkový elektrobus
Brno se přiblíží budoucnosti a vsadí na energetickou alternativu. Rada města schválila memorandum o spolupráci na projektu, díky němuž se v automobilové i kolejové dopravě či ochraně životního prostředí uplatní vodík. Na silnice navíc vyjede vodíkový autobus.
Projekt, do něhož se zapojilo Vysoké učení technické v Brně*, brněnské teplárny, SAKO Brno, společnost Symbios Funding & Consulting GmbH i brněnský dopravní podnik, slibuje testování vodíkového elektrobusu na brněnských silnicích. Stroj s alternativním pohonem by měl najít využití na vybraných linkách hromadné dopravy.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.brnenska.drbna.cz
Největší revoluce od railjetů. České dráhy nasadí vlaky za devět miliard
České dráhy spočítaly, že během příštího roku nasadí do provozu nové vlaky za celkem devět miliard korun. „S jízdním řádem 2022 nás čeká největší revoluce v kvalitě, komfortu a rozsahu nabízených služeb od nasazení Railjetů před sedmi lety,“ sdělil šéf ČD Ivan Bednárik. Velká část nových vozidel bude nasazena do provozu už s příchodem nového grafikonu v prosinci, další vyjedou až v jeho průběhu. Dráhy například nasadí na vlaky Západní expres a Krušnohor z Prahy do Chebu (přes Plzeň i přes Chomutov) soupravy InterJet od konsorcia Siemens*/Škoda.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.denik.cz
O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna
O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
Solární asociace* v červenci po schválení předlohy ve Sněmovně varovala, že sněmovní verze novely může být pro tisíce firem likvidační.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.biom.cz
Absolvent Vysokého učení technického v Brně* si založil kosmický start-up, který je součástí ESA
Nenápadná firma GroundCom není krátkozraká, hledí totiž se svým businessovým plánem až do vesmíru. Absolvent FEKT Peter Budáč se už od dětství zajímal o kosmický výzkum, po zkušenostech ze Švýcarska dnes využívá své vědomosti v brněnském start-upu, který loni získal podporu i od Evropské vesmírné agentury. Firma GroundCom buduje síť pozemních komunikačních stanic, jež budou udržovat kontakt s malými satelity – ať už jde o cubesaty či microsaty.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.vedavyzkum.cz
Praha chce koupit nemovitosti od České pošty za stovky milionů. Poslouží i jako školy
Velký výprodej nemovitostí České pošty je v plném proudu a svůj díl si chce ukousnout i Praha. Vedení hlavního města tento týden souhlasilo s koupí budovy a pozemků pošty ve Vysočanech za zhruba 119 milionů korun. V jednání jsou další pozemky a budovy za bezmála čtvrt miliardy korun.
„Jde jak o stamilionové budovy, tak o drobné garáže či o pozemky, které nás jen zatěžují a nepotřebujeme je. Předpokládáme, že za celý rok vydražíme zbytný majetek za asi šest set milionů,“ uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.*
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.e15.cz
Šéf EdF utužoval vztahy s českými dodavateli pro Dukovany. Vytvoříme silná partnerství, tvrdí Lévy
Termín vypsání tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech za 200 miliard korun se blíží. A tak o sobě dávají vědět všichni tři uchazeči, kteří chtějí zakázku získat. Nejnověji do Prahy minulou středu zavítal na „kolečko“ šéf francouzské společnosti EdF Jean-Bernard Lévy. Potkal se s politiky či se svým protějškem, ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem*. Lévy v Česku není poprvé. Loni v listopadu se jako jediný ředitel – z tehdy ještě pětice uchazečů o Dukovany – sešel s premiérem Andrejem Babišem.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: Economia, a.s. / Hospodářské noviny
ČEZ se chystá na hackery
„Hrozby a rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti bereme velice vážně, chceme být v této oblasti lídrem, a proto průběžně posilujeme zajištění našich systémů před kyberútoky. Doposud jsme vždy obstáli, ale v této disciplíně nemůže nikdy nastat stoprocentní uspokojení. Bezpečnostní opatření musíme neustále aktualizovat tak, aby byla adekvátní vyvíjejícím se hrozbám. Spolupracujeme s širším okruhem partnerů v čele s NÚKIB, Vojenským zpravodajstvím a Národní centrálou proti organizovanému zločinu PČR. V následujících letech předpokládáme v této oblasti výdaje v řádu stovek milionů korun,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš*.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.jihoceskenovinky.cz
Pracovat hodlám do devadesáti, říká miliardář Stoklásek. A staví globální impérium
Když německá firma koupí českou, moc lidí se nad tím nepozastaví. Pokud je ale scénář opačný, vzbudí to obvykle značnou pozornost. Tak jako v případě dolnosaského podniku Stoll, který získala pelhřimovská společnost Agrostroj.
Pro jejího majitele a ředitele Lubomíra Stokláska*, jednoho ze členů žebříčku nejbohatších Čechů Forbesu, jde o životní obchod. Spolu s nákupem druhého největšího výrobce čelních nakladačů pro traktory na světě se jeho skupina stala globální firmou s továrnami napříč světem. Ve svých jednasedmdesáti letech tak posunul vlastní strojírenský byznys do nových výšin.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.forbes.cz
Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN
Články autora
Poskytovatel dotace: MPSV ČR Financování: ESF – Operační program ZAMĚSTNANOST PLUS Doba trvání: únor 2024 až leden…