Výběr z monitoringu médií

ČMA 14. 9. 2021

06.09. – 12.09.2021

Tadeáš Rulík

GeneraceA: Umělci a umělá inteligence se potkávají v Praze

Česko-německé výzkumné centrum RICAIP na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze přivítá v následujících dnech a týdnech mladé evropské umělce, kteří se zde v rámci rezidenčního programu Goethe-Institutu zaměří na poznávání umělé inteligence a strojového učení. Smyslem rezidenčního programu, jenž na podzim do české metropole přivede pozoruhodné umělecké talenty z Francie a Velké Británie, je zprostředkovat vazby mezi vědci a evropskými umělci a inspirovat je k tvůrčí (spolu)práci.

„Je to až podivuhodné, že jen několik dní poté, co náš institut navštívil německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, budeme v našem Testbedu pro Průmysl 4.0 hostit návštěvu s tak rozdílným zaměřením,“ zdůrazňuje prof. Vladimíř Mařík*, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a doplňuje: „Spolupráce s Goethe-Institutem si velmi vážíme, díky zapojení do tohoto programu zde budeme mít celkem tři umělce. Věřím, že to bude inspirativní pro ně i naše vědce.“

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2018

Zdroj: https://protisedi.cz/generacea-umelci-a-umela-inteligence-se-potkavaji-v-praze/


Elektromobilita zostří boje o zdroje. Česko nestíhá v bateriích ani v lithiu

Od vyprahlé chilské pouště Atacama po studené norské jezero Storglomvatnet sílí procesy, které změní podobu automobilového a těžebního průmyslu. Elektromobilita a snaha o přechod k zelené energii rychle zvyšují poptávku po zdrojích, které dříve nebyly tolik žádané, jako je například měď, lithium či kobalt. Zájem o ně rapidně zvyšují například rychle rostoucí gigafactories, tedy obří továrny na výrobu elektrických článků do baterií, bez nichž se auta budoucnosti neobejdou.

Podle šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše* by česká gigafactory, o které firma jedná například s koncernem Volkswagen, mohla být postavena mezi lety 2026 až 2028. ČEZ chce na výrobu baterií používat lithium z domácích zdrojů. To ale bude podle expertů obtížné.

*Vítěz soutěže Manažer Roku 2014

Zdroj: Economia, a.s. / Ekonom


Jak objevit a dále podpořit nadané žáky bylo hlavní téma konference v Dolních Vítkovicích

Péče o nadané žáky je jedním z důležitých témat v Moravskoslezském kraji. Proto kraj uspořádal další odbornou konferenci určenou pedagogům škol v regionu. Své poznatky a doporučení pedagogům zprostředkovali špičkoví odborníci. Řeč byla o osobním růstu nadaných dětí nejen v oblasti vzdělávání, ale také v umění či sportu.

„Nesmírně inspirativní byl vstup Jana Mühlfeita*, který je uznávaným koučem olympijských vítězů, umělců, ale i manažerů. Říká, že každé dítě je geniální, jen je potřeba najít v čem. Věřím, že tato myšlenka oslovila všechny pedagogy, kteří se semináře zúčastnili. S nadanými dětmi je nutné pracovat, ale hlavně je potřeba jejich potenciál nejdříve objevit,“ popsal náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

* Vítěz soutěže Manažer Roku 1999

Zdroj: www.ostravadnes.cz


Pražská konference TEDxUNYP se blíží. Vystoupí na ní Petr Andrýsek, Senta Čermáková, Artur Sychov a další

Mezi dalšími spíkry TEDxUNYP bude i Senta Čermáková*, ředitelka inovací českého zastoupení společnosti Deloitte, která bude mluvit na téma Innovation „Kindergartens“ for Big Organizations. Chybět nebude ani zakladatel organizace Universal Sportsman Radomil Štumpa nebo Artur Sychov, šéf startupu Somnium Space, který do virtuální reality přenesl i Burning Mana.

* Vítěz soutěže Manažer Roku 2010

Zdroj: www.cc.cz


Česká pošta a Správa železnic vybraly provozovatele výdejních boxů na nádražích

Správa železnic a Česka pošta uzavřely smlouvu s firmou CONTEG group na instalaci a zajištění bezobslužného výdeje zásilek. Lidé si tak nově budou moci vyzvedávat své balíky v automatizovaných boxech a nebudou vázáni na konkrétního pracovníka, který jim zásilku vydá. Služba bude dostupná na 120 místech České pošty a na 144 nádražích po celém Česku. Nájemní smlouva bude s provozovatelem boxů uzavřena na pět let. Instalace prvních výdejen proběhne během října.

„Rozšiřujeme možnosti, jak dostat balíky přímo k našim zákazníkům. Kromě nejvíce využívaného Balíku Do ruky a stále rostoucí Balíkovny nově nabízíme možnosti převzít si zásilku tam, kde se lidé nejčastěji pohybují. Prostě podle svých potřeb přijdete k chytrému výdejnímu boxu, zadáte kód a ze schránky si vyzvednete svoji objednávku,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap*.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.spravazeleznic.cz


Obce chtějí s ministry dále řešit svoz odpadů či podporu pro statutární města

 

Svaz měst a obcí chce s ministry nadále řešit například výběr poplatků za svoz odpadů, podporu pro statutární města nebo plán na obnovu vodárenské infrastruktury. Po dnešním jednání zástupců svazu s členy vlády to řekl jeho předseda František Lukl*. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se například k odpadům opět sejdou s obcemi zástupci ministerstev životního prostředí, vnitra a financí.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.agris.cz


Projekt Corrency se osvědčil! Měl by se vrátit i v roce 2022

Kyjov/Praha, 9. srpna 2021 – Corrency, unikátní systém elektronické platební jednotky pro oživení lokálních ekonomik po pandemii, přinesl v pilotu podporu místním obchodníkům ve výši 1,9 milionu korun. Testování se od konce dubna do konce června v jihomoravském Kyjově zúčastnilo na 40 podnikatelů a téměř 1600 občanů.

„Princip rozdělování podpor nebo dotací subjektům prostřednictvím občanů se ukazuje jako transparentní a participativní. Od rozhodování se totiž odstřihnou úředníci a nejrůznější zájmové skupiny,“ dodává František Lukl*, starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí ČR.

*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019

Zdroj: www.feedit.cz


Vědci z CEITEC VUT se podíleli na nejčernější vrstvě. Využití najde v hodinkách

Výzkumníci Centra materiálů a nanotechnologií na Univerzitě Pardubice našli cestu, jak vyrobit unikátní černou formu oxidu titaničitého. Ten se používá pouze v bílé formě, a to zejména ve formě nanočástic pod rozšířeným názvem titanová běloba. Vědci mají reálnou šanci, že se jimi vyvinutý materiál ve formě vrstev nanotrubic poprvé na světě využije ve výrobní praxi – objeví se na ciferníku hodinek známé značky. Na výzkumu s kolegy z UPCE spolupracovali vědci z CEITEC Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vut.cz


Brněnské VUT otevřelo kvantovou laboratoř. Postavili si tu malý internet, který odolá útoku kvantového počítače

Zabezpečení mnoha současných počítačových systémů stojí a padá na tom, že je jejich prolomení hrubou silou příliš drahé, a tak se žádnému útočníkovi nevyplatí. Stručně řečeno, k prolomení celého šifrovacího systému byste potřebovali tak ohromný výpočetní výkon, kterým dnes v praxi nikdo nedisponuje.

To vše by ale mohl změnit nástup specializovaných kvantových počítačů v následujících desetiletích, které by v krajním případě rozdrtily jakoukoliv současnou šifru doslova ve zlomku sekundy. Abychom ale mohli zkoumat, co reálně dokáže hypotetický kvantový výpočetní stroj, musíme mít také dobrou laboratoř, ve které lze podobné útoky simulovat a studovat. No, a právě jednu takovou dnes slavnostně otevřeli na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.zive.cz


Absolventi Vysokého učení technické v Brně* pracují na vývoji prvního létajícího automobilu

Na první pohled vypadá AirCar jako sportovní auto, stiskem tlačítka se však během chvíle transformuje v dvoumístné letadlo. První prototyp létajícího auta v červnu absolvoval zkušební třiceti pětiminutový let mezi Nitrou a Bratislavou.

Vývojový tým společnosti Klein Vision, jehož součástí jsou i absolventi FSI VUT Dalibor Vlček a Miroslav Šenkýř, nyní pracuje na druhém prototypu. Po certifikaci se létající auto dostane do rukou zákazníků.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vedavyzkum.cz


ABB digitalizací šetří těžkému průmyslu miliony

ABB* nasazením digitálního monitoringu stavu frekvenčních měničů v cementárně v Mokré, jedné z největších a nejmodernějších cementáren v Česku, pomohla ušetřit investici ve výši 4,2 milionu korun.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.nejbusiness.cz


Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti. Dny otevřených dveří slunečních elektráren pořádá Solární asociace* již pátým rokem u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Cílem události je podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat široké veřejnosti možnosti využití energie ze slunce.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.casopisczechindustry.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter