Výběr z monitoringu médií

ČMA 10. 8. 2021

2.8. – 8.8.2021

Tadeáš Rulík

ČEZ oznámil zvýšení výkonu prvního bloku Temelína o 4 megawatty

O čtyři elektrické megawatty (MWe) zvýšili technici výkon prvního bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Vyšší výkon umožňují nové separátory, které ČEZ na prvním temelínském bloku vyměnil během odstávky skončené v závěru května. Nově je tak dosažitelný výkon temelínské elektrárny 2x 1086 MWe.

„Vyšší výkon nám umožní nahradit část výroby v uhelných elektrárnách. Je to v souladu s naší novou vizí Čistá energie zítřka, kdy uhelnou energetiku postupně nahradíme obnovitelnými zdroji a vyšším výkonem jaderných elektráren,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš*.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2014

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Agrostroj Pelhřimov míří na západ

Nejprve je vůbec nenapadlo nás oslovit. Tak tento týden popsal továrník Lubomír Stoklásek* začátek vyjednávání s německým investičním fondem. Na jeho konci, po dvou letech, koupil Stokláskův pelhřimovský Agrostroj od fondu druhého největšího světového výrobce nakladačů – německou společnost Stoll. Jednasedmdesátiletý český tycoon tak poprvé získal globální značku a co je ještě podstatnější, samotný Stoll po převzetí Agrostrojem obratem zvýšil svou hodnotu. Proč? Jestliže Češi získali značku, k níž se váže zajímavá marže a aura „Made in Germany“, německá firma zase bude profitovat ze zapojení do výrobního systému české skupiny.

*Vítěz soutěže Manažer roku 2011

Zdroj: www.byznys.hn.cz


Zbyněk Frolík*: Projekty zdražují o 10 % kvůli zdražování a nedostatku materiálů

„Některé materiály šly o 100 %, některé elektrotechnické komponenty šly až o 400 % nahoru. Samozřejmě se to týká i plastů. Dramatická logistika, kde jeden kontejner ať už Číny nebo do Ameriky nebo ať už je 15 jižní nebo severní, ze 3000 dolarů dnes přehoupne přes 11 000 dolarů. Takže je to úplně nevídaná situace, kterou jsme zatím nikdy nepoznali. I když materiál vždy fluktuoval, ale vždy to byla jedna komodita, a ne prostě všechny komodity v podstatě najednou.“

*Vítěz soutěže Manažer roku 2009

Zdroj: ČT24 / Události, komentáře


Česká pošta a ČEZ otevřou 125 společných přepážek

Česká pošta a energetická společnost ČEZ Prodej otevřely v Českých Budějovicích na poště na Senovážném náměstí první společnou přepážku v ČR. Vznikne 125 podobných, kde lidé budou moci uzavřít smlouvu o dodávkách elektřiny a plynu, změnit ji nebo přepsat odběrné místo. Je to součást strategie pošty, jak rozšířit služby. Novinářům to dnes řekli zástupci pošty a ČEZ.

„Letos otevřeme přepážky na patnácti našich pobočkách a v příštím roce přesáhne počet jednotlivých přepážek stovku. Je to součást strategie, že pobočky nemají sloužit jen k tomu, abychom podali zásilku nebo zaplatili složenku,“ řekl generální ředitel České pošty Roman Knap*.

*Finalista soutěže Manažer roku 2019

Zdroj: www.ceskenoviny.cz


Velký byznys mi nechybí, říká Olga Girstlová*

Jakmile 1. května 1990 vstoupil po pádu komunismu v platnost zákon povolující mít vlastní byznys, založili manželé Olga a Valentin Girstlovi telekomunikační firmu GiTy, která na přelomu století dosahovala miliardového obratu. Když byla společnost na vrcholu, prodali ji a Olga Girstlová se začala věnovat zeleným technologiím, ale také dětem z dětských domovů. Pro ty pořádá kempy, kde se mladí učí, jak rozjet vlastní byznys. „Když mi bylo loni šedesát, byl to takový zlom a hodně jsem řešila, co mohu předávat dál. Zvolila jsem si vzdělávání, a to konkrétně cestu „Baťa“. To znamená jeho čtyři principy podnikání, což je hlavně spolupráce lidí, spoluzodpovědnost za práci jednoho vůči druhému a spoluúčast,“ popisuje v rozhovoru pro HN Girstlová

* Viceprezidentka ČMA

Zdroj: www.archiv.hn.cz


Hledá se Manažer roku ve veřejné správě Zájemci o soutěž České manažerské asociace se mohou hlásit i v srpnu

Tajemník Městského úřadu v Dobrušce Jan Šťastný, tajemník Magistrátu města Jihlava Evžen Zámek, tajemnice Městského úřadu v České Lípě Eva Bartoňová. To jsou jedni z finalistů letošního 28. ročníku soutěže Manažer roku, která oceňuje nejlepší řídící pracovníky také v kategorii veřejná správa. Vítězové budu slavnostně vyhlášeni 19. října, zájemci mají ale možnost přihlásit se do 16. září. Vyhlašovatelem soutěže je Česká manažerská asociace, podporovaná řadou partnerů a institucí.

Zdroj: City PH Publishing / Pro města a obce


Nanoroboti jsou jako Hi-Tech lego, říká český profesor Martin Pumera, který patří mezi nejcitovanější vědce současnosti

Chemik Martin Pumera pracuje na CEITECu pod Vysokým učením technickým v Brně* na vývoji nanorobotů, kteří by v budoucnu měli dokázat léčit nemoci zevnitř nebo čistit vodu. Profesor je podle žebříčku Stanfordské univerzity 203. nejcitovanějším vědcem na světě

Vedle nanorobotů pracuje i na 3D tisku baterií a jiných energetických zařízení.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.euro.cz


Odpadní termoplasty se stávají novým materiálem pro stavebnictví

Při výrobě a zpracování plastů vznikají různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze už nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo odolné dlaždice. Projekt podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR) částkou více než tři a půl milionu korun v Programu ZÉTA. Výzkum prováděli experti z firmy VIA ALTA a.s. ve spolupráci s Fakultou chemickou Vysokého učení technického v Brně*.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: Chemagazin.cz / Chemagazín


Železo zdražilo o 150 procent, ocel o 80. Důsledkem je zdražování bytů

Výrobci kovových výrobků jsou kvůli rostoucím cenám oceli a železa nuceni zvyšovat ceny svého sortimentu. Lidé kupují i tyto dražší výrobky v obavách z dalšího cenového růstu. Někteří očekávají, že zdražování by se mohlo zastavit na konci roku. Podle prodejců stavebnin vzrostla cena železa proti únoru až o 150 procent. Zdražují také další stavební materiály, jako polystyren, dřevo, minerální izolace, střešní tašky nebo bednicí desky. To se projevuje i na cenách bytů.

„Aktuálně jsou problémy s nedostatkem železa pro realizaci železobetonových konstrukcí, polystyrenu, minerální izolace, střešních tašek nebo bednicích desek. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem kameniva jako základní suroviny pro výrobu betonu a v letošním roce jsme už zaznamenali také potíže s dodávkami cementu,“ uvedl jednatel společnosti TBG Metrostav* Jakub Šimáček.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.e15.cz


Zájem o střešní fotovoltaiku polevil. Může za to i rostoucí cena solárních panelů

Nové solární elektrárny v Česku přibývají podobným tempem jako loni. Podle statistik Solární asociace* za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo celkem 3859 nových projektů s celkovým instalovaným výkonem 25,2 megawattu. Zatímco realizace na střechách rodinných domů přibývají, v případě větších instalací na střechách výrobních a skladových hal nastal útlum.

*Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.ekonomickydenik.cz


Křehké rovnováze akvaponických farem pomohou řasy. Firma k vývoji přizvala vědce

Symbióza chovu ryb a pěstování zeleniny v uzavřeném systému, takzvaná akvaponie, je v Česku na vzestupu. Aby byl byznys nejen rentabilní, ale taky maximálně ekologický, je potřeba vybalancovat v systému křehkou rovnováhu, která by svědčila jak rybám, tak rostlinám. S řešením teď přišli vědci z Vysokého učení technického v Brně* a z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (zkráceně CzechGlobe). S firmou Flenexa zmapovali tok živin v akvaponické farmě, navrhli model pro predikci chování systému a podle prvních laboratorních testů vytipovali řasy, které by měly pomoci high-tech farmaření zefektivnit.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.vutbr.cz


Škoda Transportation už je novým vlastníkem ostravské Ekovy Electric

Ostravská společnost Ekova Electric už má nového vlastníka. Dnes bylo převedeno 100 % akcií do nové kupující společnosti Škoda Transportation. Předběžná kupní cena přesáhne 320 milionů korun. Dopravní podnik Ostrava* dokončil prodej převodem všech akcií na nového vlastníka Škodu Transportation.

* Kolektivní člen ČMA

Zdroj: www.polar.cz


 

Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter