Všichni bychom mohli více…

Cítíte, že byste mohli dokázat více, lépe a efektivněji nebo udělat něco jiného, neobvyklého, úžasného? Zdá se vám, že jedete na poloviční baterky a nevíte, co s tím? Myslíte si, že máte před sebou ještě velké možnosti, ale nenacházíte cestu k nim? Takových nás je většina. A to je ten problém. Nosíme v sobě skrytý potenciál. A právě na toto téma se zrodil televizní pořad stejného názvu: Skrytý potenciál. Šlo o Talk show Jana Mühlfeita, viceprezidenta České manažerské asociace, který s pomocí odborníků a úspěšných osobností pomáhal ve 13 dílech zajímavého cyklu najít skryté možnosti vybraným jednotlivcům a ostatním lidem naznačit cestu.

vsichni_bychom_mohli_vice

Celou fotogalerii naleznete zde.

K tvůrcům pořadu, který od ledna vysílala Česká televize, a který se právě nachýlil k závěru, zavedl své členy a hosty Pražský manažerský klub v čele s jeho předsedou Ivo Gajdošem 13. dubna do budovy České televize v Praze. Sám o tomto 231. setkání klubu pro náš newsletter v rozhovoru řekl:

Skrytý potenciál je televizní cyklus, který se bytostně dotýká České manažerské asociace a osobností, které k ní patří. Na základě jaké inspirace se zrodil a co je jeho posláním?

Ano, máte pravdu, tento pořad se dotýká ČMA více, než by kdo možná tušil. Jednak jeho scénáristkou je ambasadorka ČMA Jarka Timková, a co je zásadní, pořad uvedla do života ve spolupráci s šéfdramaturgyní vývoje programů České televize Alenou Müllerovou, a ta byla finalistkou soutěže MANAŽER ROKU 2014. Navíc jako hlavní spíkr pořadu vystupuje viceprezident naší asociace Jan Mühlfeit.

Posláním pořadu je ukázat, že opravdu všichni máme v sobě skrytý potenciál, který je možné ve spolupráci s odborníky a hlavně při vnímání sebe sama objevit a rozvíjet. Toto umění osobního rozvoje se seriál snaží ukázat. Jak? Na základě televizní výzvy byl pro každý díl pořadu vybrán člověk, který chce změnit svůj život. Tento „hrdina“ dostal k dispozici psychologa a kouče, kteří s ním po dobu několika týdnů pracovali a pomohli mu nastartovat novou životní cestu, samozřejmě na základě jeho přání. Moderátor Jan Mühlfeit v roli mentora nacházel pět jeho silných stránek a ukazoval mu jeho skrytý potenciál. Přitom je nutno obecně udělat 3 hlavní kroky: pojmenovat a uvědomit si své silné stránky, zabudovat je do svých priorit a potom je realizovat ve své práci a životě. Tzn. nerozptylovat se a dovést k dokonalosti to, v čem jsme nejlepší. Uchopit svůj talent a nebát se dát zelenou věcem, po kterých toužíme. Život je příliš krátký na to, abychom dělali zbytečné věci, říká v pořadu Jan Mühlfeit.

Tvůrci seriálu byli hosté 231. klubového setkání Pražského manažerského klubu, které se odehrálo „na místě činu“ – v budově české televize v Praze. O čem se hovořilo nejvíce?

Byl to můj úmysl pozvat tvůrce seriálu mezi členy Pražského manažerského klubu a besedovat s nimi, jak seriál vznikal a trochu více poznat jeho protagonisty. Většina z nás viděla všech 13 dílů, měla smíšené pocity při prvních odvysílaných částech a chtěli jsme vědět, s čím se tvůrci museli „poprat“, jaké si vybírali kouče, jací byli hrdinové a jak všechno dopadlo… A chtěli jsme, aby klubové setkání proběhlo v domácím prostředí autorů, v České televizi, a také se samozřejmě dozvědět o dalších plánech, týkajících se manažerů…

Naše pozvání přijaly kromě hlavních aktérek pořadu Jarky Timkové a Aleny Müllerové také psycholožka Simona Weiss, která žije převážně ve Švýcarsku, koučka Magdalena Vokáčová a jedna z hrdinek pořadu Jana Epikaridis – talentovaná herečka, která zvládá navíc starost o dvě děti a také působí jako zdravotní klaun…

Nejvíce se povídalo o „vyhoření manažerů“, o tom, jak se lépe uplatní pracovní síla na trhu, když objeví svůj skrytý potenciál a rozvine svůj talent, pracuje „radostněji“ a uvolněněji. Výkony jsou mnohem vyšší, ale také spokojenost lidí, která se nedá měřit ekonomicky, roste, a pozitivně ovlivňuje život náš, rodiny i celé společnosti.

Organizátorky setkání připravily překvapení v podobě křtu nové knihy Aleny Müllerové s názvem Muž ve střídavé péči. Toto autobiografické dílo nám pomohlo také lépe poznat Alenu Müllerovou jako osobnost, nejen jako reprezentantku své profese.

Co pořad naznačil, ukázal?

Jednoznačně nám potvrdil, že v každém z nás skrytý potenciál je a že je škoda ho neobjevit. Protože jak říká Jan Mühlfeit, naše planeta jede jen na 20 procent výkonu. Ten zbytek, 80 procent, je nevyužitý potenciál, kterým se neskutečně plýtvá. Pořad tedy ukázal bez rozdílu všem divákům, že úplně každý má možnost změnit svůj osud, a to nejen v práci, ale i v osobním životě, třeba v partnerském vztahu, při využívání volného času různými koníčky k rozvoji osobnosti apod.

Mezi manažerskou elitou figurují stále více úspěšné ženy. Sám tvrdíte, že jsou kreativnější, empatické a mají dar naslouchat. Myslím, že právě jejich skrytý potenciál je obrovský. Jak právě ten poodhalit a využít?

Je to tak – ženský potenciál je opravdu nesmírný. Například v top managementu, ale i politice, se stále více uplatňují ženy. Jenže pořád jich není, ve srovnání s některými jinými světovými regiony, dost. Hlavně na těch vyšších pozicích.

Ženy jsou opravdu, podle mých zkušeností, kreativnější a hlavně oplývají empatií. Domnívám se, že to souvisí s posláním žen a jejich nelehkou úlohou, spojenou s mateřstvím, při výchově dětí a při řízení domácnosti. Již od pravěku platilo, že muž je „hlavou rodiny“ a žena je „krkem“, který tou hlavou otáčí, každý ať si to však vyloží podle svého… V matriarchátu dokonce převzaly ženy vedení otevřeně, ale netrvalo to dlouho, neboť tak ztratily možnost ovlivňovat dění ve společnosti skrytě „ženskými zbraněmi“ a přestalo je to bavit.

Samozřejmě potenciál žen je obrovský a stále nedoceněný, vnímání tohoto faktu a pochopení mužů je nesmírně důležité. Muž by je měl podpořit ve svém vlastním zájmu a nebát se konkurence žen. Navíc například čínská filosofie již tisíce let vychází ze základního principu jin a jang, zastupující mužský a ženský prvek, který funguje na základě následujících zákonitostí v přírodě, ve vesmíru i ve společnosti:

  • Jin a jang se nevylučují. Všechno má svůj opak, každá ze sil obsahuje základ té druhé.
  • Jin a jang jsou na sobě závislé. Jedno nemůže existovat bez druhého. Den nemůže existovat bez noci, tak jako muž nemůže existovat bez ženy.
  • Jin a jang se navzájem podporují. Jin a jang jsou obvykle ve stavu rovnováhy: pokud jeden naroste, druhý ustoupí.
  • Část z jin je jang a část z jang je jin.

Jsem rád, že v pořadu Skrytý potenciál hrají ženy významnou roli. Na našem klubovém setkání se sešlo v panelu 5 žen a na atmosféře to bylo znát.

Vždy v souvislosti s vyhodnocením soutěže MANAŽER ROKU jsem se nad chabým využíváním energie, talentu, schopností lidí zamýšlela.  Trápilo mne neuvěřitelné plýtvání oním potenciálem, tím neopakovatelným, originálním viděním světa každého jednotlivce, které z velké míry zůstává zapomenuté, neprobuzené. Co tedy s tím? Není to jedno velké téma pro asociaci?

Soutěž MANAŽER ROKU nám slouží právě k objevování originálních manažerů a manažerek, kterých je v různých místech ČR více, než si dovedeme představit. Každý rok tak na pódium paláce Žofín v Praze přivedeme před zraky médií a vrcholných představitelů naší země kolem 70 finalistů z 25 různých oborů. Zajímavé je, že zdroj těchto talentovaných osobností je téměř nevyčerpatelný. Na Žofíně to však nekončí. Většinu takto „objevených“ manažerů a manažerek se snažíme dále zapojit do aktivit ČMA, Klubu Manažerů roku, při setkáních s hejtmany v regionech atd. Jedná se tedy o celoroční propagaci těch nejnadanějších vůči odborné i široké veřejnosti. I když zájem médií o tuto soutěž má rostoucí tendenci, z dlouhodobého hlediska se obraz manažerů v očích veřejnosti nemění tak radikálně, jak bychom chtěli a jak by si tito výjimeční lidé zasloužili…

V asociaci se snažíme co nejvíce zapojovat do našich aktivit ženy, ať již v klubové činnosti nebo při vyhlašování nejlepších manažerů roku, kdy je zejména o příběhy žen vždy velký zájem. Také jsme již po několikáté uspořádali konferenci na téma genderových záležitostí (Gender Gap, letos s podtitulem Žena – klíčový faktor úspěchu). Tentokrát jsme pozvali k diskuzi významné představitelky ženských aktivit ve světě, abychom srovnali situaci v zahraničí a u nás. Bohužel toto srovnání pro nás nedopadlo moc pozitivně.

Také Klub manažerek ČMA je velmi aktivní a jeho předsedkyně Lenka Tomešová jej úspěšně vede již 20 let, jeho aktivity směřují k podpoře ženských manažerských dovedností. Snažíme se zapojit i mladou generaci, například v Klubu mladého manažera ČMA je polovina členů ženského pohlaví. Při soutěži MANAŽER ROKU vyhlašujeme studentskou soutěž o Nejlepší esej a již třetím rokem je v top 10 vyhodnocených prací naprostá většina studentek. To ukazuje, že jdeme správnou cestou, ale také, že nejmladší zástupkyně „něžného pohlaví“ již vyrůstají v době rovnosti (minimálně v oblasti možnosti studia) a dovedou si o své místo na výsluní říci!

Situace ve společnosti se nezmění ze dne na den, ale snažíme se o rozdílech a problémech otevřeně hovořit a dát ženám možnost, aby nám pomohly vytvořit vyvážené prostředí pro co nejlepší seberealizaci talentovaných jedinců a aby jich bylo co nejvíce.

Využití lidského potenciálu, manažerských kapacit, ano, je to pro nás velké téma. Zmíněný televizní pořad určitě podnítil diskuzi, a to je to nejlepší, co se mohlo stát.

.

pro ČMA vitaPR