Viceprezident ČMA Adam Liška o vizích ČMA a roku 2021

ČMA 19. 1. 2021

Vstup do nového roku, roku 2021, vyvolal a stále vyvolává v řadě z nás spoustu otázek, na které si mnohdy nedokážeme ještě odpovědět.

Z části se týká pandemické situace, která zasáhla celý svět. Z části se týká i manažerského dění.
Zasáhla jej ve všech oblastech lidské svobody a svobody podnikání (mnohdy i v logice rozhodování).
Ano, i zde jsme mohli pozorovat, jak některé manažerské principy byly bohulibým přáním a nevedly, tak k tomu, co jsme jako manažeři očekávali – aby kapitán určil jasný směr, dokázal se orientovat v bouři, a především dokázal vidět za touto bouří horizont. Můžeme to hodnotit na poli státníků, manažerů či podnikatelů.
Jakýkoliv manažerský přístup, který jsme měli v sobě zakořeněn, pečlivě nastudován či opřen o letitou praxi se mohl v těchto situacích zdát jako zastaralý, neefektivní či prakticky nevyužitelný.

V řadě odvětví jsme hledali nový směr a nový manažerský přístup, jak udržet společnosti stále nad vodou, ale také jak bychom využili této situace pro prospěch dalšího růstu.
Někteří zapomněli na opomíjený fakt, že každá krize v sobě nese příležitost. Příležitost v tom se změnit, vyvíjet, posouvat svou efektivitu ještě o kus dále, nalézat nové směry, trhy, prostě cokoliv, neboť ten klíčový element, který je iniciátorem nutných změn, ten v tom roce 2020 přišel. A upřímně, byl zapotřebí.

Ovšem i tato doba zastihla naše aktivity, které jsme v rámci jednotlivých klubů, České manažerské asociace či v kooperaci s CEC European Managers měli pro řadu z Vás připraveny.
Našim cílem bylo nastavit benchmarking mezi jednotlivými členy a kluby do roviny sdílení té nejlepší manažerské praxe a principů, které každý z nás má někdo pod pokličkou společnosti či osobnosti ukryté.
V moravskoslezském kraji jsme chtěli tyto dveře otevřít zejména pro vrcholové manažery, kteří jsou iniciátory dobrých změn, kteří jsou vizionáři a dívají se celkově na chod společností a vedení svých týmů odlišným způsobem. Právě k této myšlence byly soustředěny všechny naše aktivity a přípravy pro sdílení tohoto modelu dalším klubům v rámci asociace.

I přesto, že jsme mnoho aktivit nemohli provést, hledali jsme společně nové směry, jak připravit pro naše členy rok 2021 opět zajímavým a naplňujícím.

Přál bych si proto, aby nás jedna globální změna neoprostila od myšlenky toho, proč jsme se všichni do této smysluplné spolupráce vložili. Abychom neztratili zájem, nutkání a řekněme si takovou tu posedlost se dozvídat něco nového, načerpávat nové myšlenky, srovnávat se, ale také se poznávat, budovat nová přátelství, ať už v rovině businessové či osobní.
Přál bych si také, abychom se aktivněji podíleli na spolupráci s novými generacemi, dokázali si nejen připravit či vychovat nové technicky orientované studenty středních škol, programátory do průmyslu, ale také abychom si připravovali i další výkonné a kvalitní manažery a manažerky.
V tomto cítím povinnost, zodpovědnost, úlohu jak svou, tak i České manažerské asociace. Prakticky nás všech.
Mnohdy se díváme na úspěchy manažerů, leaderů či podnikatelů, častěji než na oslovení, vtažení a podporu mladých talentovaných budoucích manažerů a leaderů.
Nesmíme zapomenout, že i je budeme potřebovat.

Proto věřím, že opět najdeme nové manažerské směry platné pro budoucnost, najdeme principy vedení týmů uplatnitelné pro tak již odlišné generace, a také že společně dokážeme předávat aktivněji ty nejlepší praxe a zkušenosti i mladším generacím.

Přeji všem hodně úspěchů, odhodlání, energie a víry.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter