Tři společná témata v jeden večer – mladá generace

Celou fotogalerii naleznete ZDE

 

Jubilejní 250. Pražský manažerský klub České manažerské asociace uvítal 15. 3. 2018 v Clarion Congress Hotel Prague čtyři řečníky a několik desítek zájemců, kteří přišli diskutovat na téma Generace X, Y, Z. Program se odehrál pod taktovkou předsedy klubu a výkonného ředitele ČMA Ivo Gajdoše, který klub vede od jeho založení.

Hlavním hostem setkání byl Tomáš Macků, ředitel výzkumu a komunikace přední výzkumné agentury IPSOS a dlouholetý člen ČMA, který s nadhledem aktuálního dění okomentoval loňský průzkum „Jací jsou vlastně čeští manažeři?“. Podle jeho závěrů manažeři působící v České republice jsou za poslední dva roky ve větším stresu, než tomu bylo dříve. Nejvíce jsou pod psychickým tlakem kvůli své práci, což tvrdí 76 % z nich. Ovšem druhý nejvýznamnější faktor jejich stresu je současná politika a politici, což uvádí třetina manažerů. Většina z nich (79 %) pracuje denně více jak 8 hodin, ale také 10, 12 hodin. O víkendech se bez práce neobejde 60 % z nich.

Další výzkum, tentokrát ohledně profilu mladé generace Z, představila Eva Veisová, výkonná ředitelka IPSOS pro oblast kvalitativního výzkumu. Přinášíme některé poznatky, které ze šetření vyplynuly: Je jim 16-22 let a právě vstupují na pracovní trh – ať už jako brigádníci, zaměstnanci nebo začínající podnikatelé s vlastními projekty. Bez ohledu na to, kolik je jim let, cítí se členové generace Z dospělí – a očekávají, že jako s dospělými s nimi bude jednáno. Toto jejich očekávání je podporováno i tím, že starší generace je respektují jako odborníky na internet a moderní technologie. Lépe hospodaří s financemi, protože vědí, jaká námaha je spojena s jejich získáním. Více spoří a pokud už utrácejí, tak za něco, co vypadá opravdově, unikátně a hodnotně. Možná, že působí nesoustředěně a trochu povrchně. Ve skutečnosti jsou však zvyklí neustále přepínat pozornost, rychle třídit informace a nenechat se omezovat jejich podobou. Pokud je chcete zaujmout prostřednictvím videa, máte na to pouze 4 sekundy. To je průměrná doba, kdy se na video vydrží dívat. Obě prezentace jsou umístěny na webu ČMA.

Dalším hostem večera byl generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. Koncem loňského roku se zapojil do Projektu XY Transfer, který rozběhla ČMA. Záměrem je mezigenerační výměna pohledů na věc a komunikace mentorů a mentees. Jeho partnerem je mladý podnikatel Jakub Tížek. „Bylo to pro mě osvěžující potkávat se s někým z jiné generace, který si řekne, že něco chce dělat a také to dělá,“ poznamenal Jirásek. Ocenil skutečnost, že oba přišli již s vlastní zkušeností. Jak sám také říká, ČMRZB je instituce, která podporuje malé a střední firmy. Jako jejich zakladatelé a vrcholní manažeři přicházejí však stále častěji zástupci mladé generace.

Pilotní Projekt XY Transfer, jehož se účastní 16 dvojic, bude slavnostně ukončen16. května 2018. Jiří Jirásek bude však se svým mentee pokračovat ve spolupráci a uvažuje o tom, že se zapojí i do nového kola mentoringového programu.

Osvěžením večera bylo vystoupení mladého kavárníka Tomáše Niederleho, jemuž jeho podnikání v Glasgow přerušilo rozhodnutí Británie o vystoupení z EU. Rok provozoval v tomto skotském městě kavárnu a získal přitom věhlas mezi místními obyvateli i doporučení listu New York Times. Jeho další plány zhatil však Brexit. „Má to praktické dopady. Malý prostor kavárny už nám nestačil a poohlíželi jsme se po něčem novém. Byla tu ale nejistota, jak se změní podmínky podnikání,“ uvedl. Chtěl si například nájemní smlouvy zafixovat na pět let dopředu. Jako jeden z důsledků Brexitu je podle něho pád libry a postupný pokles reálné mzdy. Nakonec se vrátil do ČR a věří, že se mu v tomto oboru podaří prosadit. Jediné, co by už nechtěl zažít, je podnikatelská nejistota kolem Czexitu.

.

Prezentace: JACÍ JSOU VLASTNĚ ČEŠTÍ MANAŽEŘI A JAKÁ JE GENERACE X, Y, Z?