Rozhovor: Rudy Linka – prezident festivalu Bohemia Jazz Fest

Vážení členové a příznivci ČMA,

velmi rád bych se s Vámi podělil o pár příjemných řádků vzniklých ze setkání s Rudy Linkou, všeobecně uznávanou osobností, výrazným to Čechem, který se dokázal prosadit ve světě na špičkovou úroveň a s noblesou tak reprezentuje naši vlast. Rudy Linka je jazzový kytarista žijící od roku 1985 v Spojených státech amerických. Od roku 2005 v České republice každoročně organizuje jazzový festival Bohemia Jazz Fest.

Rudy, byl jsem letos na několika koncertech v rámci Bohemia Jazz Fest a naprosto mne oslovila jedinečná atmosféra v publiku. Proč jste se rozhodl pro pořádání takové akce v České republice?

věčně usměvavý RudyV roce 2003 jsme s mojí ženou koupili polorozpadlou kamennou chalupu kousek od Prachatic. Naše idea byla, že ji budeme každé léto postupně opravovat. To bylo vlastně poprvé, co jsem v mém rodném Česku strávil více než 2-3 dny, kdy jsme hráli s kapelou v Praze anebo navštívili maminku. Prachatické náměstí je naprosto kouzelné, krásně opravené a mě překvapilo, že v podstatě slouží jako parkoviště. O nic lepší na tom není ani Staroměstské náměstí v Praze, které není parkoviště, ale to, co se na něm představuje hudebně, vůbec neodpovídá úrovni architektury. Tak vznikla myšlenka spojit něco současného a živého – jazz na světové úrovni – s úžasnou, ale statickou architekturou historických náměstí. Vznikl Bohemia Jazz Fest. Lidé z branže mi říkali, že to je zcela nemožný nápad a že o jazz v Česku má zájem tak 50-60 lidí…. Na první ročník přišlo 17 tisíc návštěvníků a letos, kdy je už BJF 11 dní a v devíti městech po celé ČR, přišlo přes 91 tisíc návštěvníků. Dnes vím, že přivážíme nejen tu nejkvalitnější hudbu z celého světa, kterou může kdokoliv slyšet úplně zdarma, ale také to nejdůležitější, co podle mého člověk k životu potřebuje – úsměv a dobrou náladu. „KVALITA PRO VŠECHNY“ je naše motto a já jsem nesmírně rád a hrdý na to, kolik partnerů se s tímto jednoduchým heslem spojuje a umožňuje BJF existovat. Jen pro informaci – chalupu stále opravujeme…

Dá se spojit role světově uznávaného umělce s manažerem, který má zodpovědnost za průběh takového festivalu ve všech souvislostech?

staroměstské náměstí v rytmu jazzu na BJFPodle mého určitě, ale musí k tomu být obrovská dávka disciplíny a úžasná manželka. Pořadí musí být asi tedy opačné (smích). Já mám to štěstí, že mám obojí. Anna studovala filmovou produkci na newyorské Columbia University, kde učil i Miloš Forman a mnoho let organizuje všechny turné mého tria a tak k produkci hudebního festivalu, na který přijede 180 hudebníků ze 30 zemí neměla tak daleko. Mé jméno a mezinárodní kontakty zase pomáhají otevřít dveře, na které by se nejen těžko klepalo, ale i těžko a dlouho by se hledaly. Není náhodou, že od prvního ročníku se o BJF píše v časopise DownBeat, JazzTimes a v takových novinách, jako SuddeutscheZeitung či The New York Times. BJF je dnes jeden z největších hudebních festivalů Evropy a průvodce Michelin ho má pod hlavičkou „mustsees“.

Je něco co Vás po všech těch koncertech v České republice zaskočilo?

Každý, kdo organizuje něco tak velkého, co je otevřeno veřejnosti, která přijde ne ve stovkách, ale v tisících ví, že musí být připraven na vše. Letos se během koncertu dr.Lonnie Smith Tria v Praze vyhoupla na scénu břišní tanečnice s obrovským živým pythonem žluté barvy a začala tančit. Asi deset minut jsme se dohadovali, jestli je součástí show, ale když začala točit hadem jako se švihadlem nad hlavou a kytarista se začal přesouvat k bubeníkovi a úplně jasně se hada bál, tak bylo jasné, že se jedná o zcela spontánní akci ze strany tanečnice. Naší ochrance trvalo několik minut ji přemluvit, aby se vrátila zpátky mezi diváky.

Rudy, mnohokrát děkuji za upřímnost a otevřenost, jakou jste mi ukázal při našem povídání o Vašem festivalu. Jsem přesvědčen, že optimismus a emoce, které nám přinášíte, mají být svým způsobem, podle mne, nedílnou součástí stylu práce vrcholového manažera, pokud chce být dlouhodobě úspěšný.


Zdeněk Bílek

předseda ČMA Regionálního klubu Brno

 


O festivalu
fotoBohemia Jazz Fest se stal v krátkém čase jedním z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě. Časopis DownBeat ho dokonce uvádí, jako jednu z nejvýznamnějších světových kulturních akcí. Festival založil v roce 2005 uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka, který chtěl představit a propagovat špičkový světový jazz v České Republice. V roce 2010 festival přilákal více než 70 000 jazzových fanoušků na historická náměstí po celé zemi a to s významným ekonomickým dopadem. Na všech “open-air” koncertech hrají světoví hudebníci na velkolepých, středověkých náměstích. Všechny koncerty jsou zdarma. Díky sponzorům, mecenášům a podporovatelům, se Bohemia Jazz Fest stal více než jen další hudební festival. Je to letní rituál, kde se scházejí jazzoví fanoušci z celé střední Evropy v České Republice, aby slyšeli a viděli ty největší světové jazzové interprety.

www.bohemiajazzfest.cz

 


RUDY LINKA

Kytarista Rudy Linka, patřící  ke světové jazzové špičce, se narodil roku 1960 v Praze. Ve svých devatenácti letech emigroval z tehdejšího Československa do Švédska, kde se oženil. Od roku 1985 žije se svou ženou ve Spojených státech. Časopis Downbeat jej ve své anketě zařadil mezi deset nejlepších jazzových kytaristů světa.

Rudy Linka studoval na pražské konzervatoři u Karla Velebného, klasickou kytaru a kompozici ve Stockholmu a získal stipendium na prestižní Berklee College v Bostonu, kde studoval u Jimiho Halla a Johna Abercrombieho. Soukromé lekce kytarové hry dostával také od legendárního Johna Scofielda. Rudy Linka vydal za svou kariéru deset CD (u prestižních hudebních labelů jako např. Enja Records nebo Universum), na nichž spolupracoval se členy svého tria i s řadou renomovaných jazzových hudebníků (kontrabasista George Mraz, trumpetista Miles Evans, kytarista John Scofield).