Reforma politického systému Bohumíra Štědroně: Omezení imunity poslanců a povinná vojenská služba

Prognostický klub 10. 6. 2021

Docent Bohumír Štědroň z Prognostického klubu ČMA vypracoval promyšlenou reformu politického systému České republiky s využitím zkušeností ze zemí EU.

 1. Politická strana, která zvítězí ve volbách, získává 55 % mandátů v Poslanecké sněmovně. Poslanec, který opustí politickou stranu, jež ho delegovala, ztrácí mandát. Příkladem budiž První republika i některé experimenty v EU.
 2. Imunita poslance se vztahuje jen na projevy v Parlamentu. Tak funguje britský model. Parlament předložený zákon schválí, nebo neschválí. Nejsou možné žádné dodatky a přílepky. To přebereme zase z francouzského modelu.
 3. Zvýšení pravomocí antimonopolního úřadu. Možné odvolání proti rozhodnutím antimonopolního úřadu bude řešit zvláštní soud. Ten by řešil vybrané věci a musel by rozhodnout v předem stanovené lhůtě, podobně jako v případě žalob na platnost volebních výsledků. Jde o model „Nejvyšší správní soud“, ale řešil by jen věci stanovené zákonem.
 4. Zákon o lobbingu podle modelu v USA
 5. Zákon o lichvě včetně zastropování dluhů (švýcarský model, starověký Řím)
 6. Prezident je volen zákonodárným shromážděním na jedno volební období. Tento model funguje v Izraeli.
 7. Povinná vojenská služba s integračními prvky jako v Izraeli
 8. Finanční úřady a kontrolní orgány mohou kontrolovat hospodaření jakékoliv organizace operující na území České republiky.
 9. Zákon o domovském právu podle modelu První republiky
 10. Vyšší soudní orgán bude rozhodovat a nevracet případy soudu nižší instance.
 11. Vrcholoví politici musí absolvovat antidopingové testy jako vrcholoví sportovci.

Doc. RNDr. Bohumír Štědroň, CSc. studoval s vyznamenáním systémovou analýzu na MU Brno a absolvoval postgraduální studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia začínal jako vysokoškolský pedagog na Komenského Univerzitě v Bratislavě. Působil rovněž jako soudní znalec. V roce 1992 studoval na Ashridge Management College ve Velké Británii.

 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter