Projekt XY-Transfer: Ohlasy jsou pozitivní

Na přelomu října a listopadu se Brně sešli protagonisté projektu mezigenerační výměny zkušeností XY-Transfer. Inicioval ho a koordinuje Klub mladých manažerů České manažerské asociace. Cílem diskusního setkání, které svolal předseda klubu Vilém Vrba, bylo zjištění zpětné vazby a podpoření komunity zapojených manažerů. Zúčastnili se ho nejen starší mentoři a menties současného 2. běhu, ale i toho předchozího. A jaké byly reakce? „Zapojení manažeři hodnotí projekt a jeho průběh vesměs pozitivně. V některých případech má spolupráce přesahy i do byznysu,“ komentoval závěry debaty Vilém Vrba. Konkrétní vyjádření jedné z dvojic, mentora Dušana Popa – zástupce generálního ředitele společnosti SOMA Engineering a jeho protějšku Romana Dvořáka, výrobního ředitele EST Stage Technology, nabízíme ve formě rozhovorů.

Další informace o projektu XY-Transfer najdete na www.cma.cz v sekci Kluby a v rubrice Klub mladých manažerů.

 

Dušan Pop: Spolupráce může přerůst v byznys

Zástupce generálního ředitele SOMA Engineering Dušan Pop je mentorem v Projektu XY-Transfer. Jeho partnerem a mentee, s nímž tvoří dvojici, je Roman Dvořák, výrobní ředitel EST Stage Technology.

Čím se dlouhodobě zabýváte?

Mám za sebou roky vedení technického úseku. Pochopil jsem ale, že pokud se chci do budoucna posunout výše v manažerské hierarchii, musím dobře pochopit principy výroby, ale i nákupu a logistiky. Dostal jsem šanci v SOMA Engineering. Teď působím v české firmě a mám možnost se věnovat těmto oblastem.

Jak hodnotíte spolupráci s Romanem Dvořákem?

Jelikož proběhl velmi kvalitní výběr, myslím si, že si máme o čem povídat. Oba jsme ze strojařské firmy s vlastním produktem, vývojem a svými výrobními prostředky. Společných témat je spousta a jsou mnohdy velmi široká. Při našich schůzkách jsme dost aktivní.

Je něco, co si odnášíte z této spolupráce?

Rozhodně. S Romanem nejsme dost odlišní, nicméně probíhá oboustranná komunikace a můžeme čerpat ze zkušeností toho druhého. Není to jen o odbornosti, je například o společných problémech, jako je shánění zaměstnanců. Diskutujeme například o tom, jak získat důvěru zaměstnanců vůči firmě. A tím pádem být firmě věrnější.

Proč byste doporučil spolupráci v XY-Transfer?

Je to o komunikaci. Mně se líbí, že potkáte člověka, kterého byste nikdy nepotkali. Znovu musím zdůraznit kvalitu výběru dvojic, takže máme společná témata i zájmy. Možná to může jednou přerůst ve vzájemnou kooperaci obou dvou firem. Právě s Romanem řešíme, že bychom jim pomohli vykrýt volné kapacity jeho firmy naší poptávkou po výrobě.

 

Roman Dvořák: Je to i o získání kontaktů

Výrobní ředitel EST Stage Technology – divadelní technologie Roman Dvořák je mentee v Projektu XY-Transfer. Jeho partnerem ve dvojici je zástupce generálního ředitele SOMA Engineering Dušan Pop. Aktuálně EST Stage Technology pracuje na zakázce ve Švandově divadle v Praze.

Co si můžeme představit pod produktem vaší firmy?

Jevištní technologii čili jevištní stoly, točny různé ocelové konstrukce, které jsou nezbytné pro divadla.

Jaký máte dojem z XY-Transfer?

Mě to propojilo s velmi zajímavým člověkem, který má na starosti výrobu, podobně jako já. Spolu řešíme, jak nastavit určité systémy, které u nás nefungují dobře. Takže od Dušana získávám zkušenosti a rady, na co se mám zaměřit.

Napadá vás něco konkrétního, co už jste ve své firmě využil?

Jsme ve fázi spolupráce mezi firmami. Tím že jsme ztratili ruského partnera, jsem se dostal do fáze, že ve výrobě vznikly velké díry a s Dušanem řešíme, jak je vyplnit. Například nevyužité stroje, nyní nabízím volné kapacity.

Proč bys doporučil XY-Transfer?

Člověk může získat nejen nové zkušenosti, ale i skvělé kontakty. Je skvělé, že tu je tým mladých lidí. Vcelku je to zajímavý rozvíjející se projekt.

Co si myslíte, že českým manažerům chybí?

V současné době vnímám nějaký strach na trhu mezi firmami. Všichni před sebou něco skrývají a maskují. Dostat se na trh mezi nové firmy je proto obtížné. Pokud na trh vstupujete jako neznámá osoba, tak je to hrozný problém. Když už se s někým znáte, tak celé řízení funguje jinak. Je to o důvěře.

A v čem jsou naopak Češi dobří?

Jsou celkově pracovití a opravdu snaživý národ, který do toho dává svoje srdíčko.