Projekt XY-Transfer: 2. běh účastníci oceňují

Druhý běh projektu mezigenerační výměny zkušeností XY-Transfer České manažerské asociace se postupně chýlí ke svému závěru. Jeho dvou účastníků, jednatele společnosti T-shock Mirka Gajdy a finančního ředitele Jana Rosenberga ze společnosti MoroSystems, jsme se zeptali na jejich poznatky a dojmy z průběhu projektu. Další informace o XY-Transfer najdete na www.cma.cz v sekci Kluby a v rubrice Klub mladých manažerů.

 

Mirek Gajda: Potřeboval jsem řešit strategii a finance

Jednatel společnosti je jako mentee jedním z účastníků druhého běhu XY-Transfer. Jeho mentorem je generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky v Praze Jiří Jirásek. Podnikání Mirka Gajdy spočívá v tom, že umožňujeme lidem, aby si navrhli svůj vlastní potisk. Spolupracuje s grafiky, aby mohli své nápady prodávat dál a měli z nich marži.

Proč jste se zapojil do XY-Transfer?

Rozhodl jsem se z toho důvodu, že potřebuji posunout své podnikání dál. A v každodenní rutině jsem neměl prostor řešit strategii. Také řeším téma, jak řídit firmu po finanční stránce.

V čem je podle vás přínos mentoringu?

Zatím je to skvělá věc, dává mi nadhled do podnikání. Otázky, které jsem si nekladl, dostávám od svého mentora. Můžu se zamýšlet nad tím, jestli jdu směrem, kterým chci opravdu jít.

Vidíte již konkrétní výsledky?

Když jsme se bavili o financích, zjistil jsem, že neznám některé hodnoty. Jako například, kolik mě stojí jeden zaměstnanec. Díky spolupráci s mentorem jsem přehodnotil určité pozice ve firmě a zaměřuji se více na produktivitu práce jednotlivých zaměstnanců.

Co byste chtěl se svým mentorem do budoucna ještě probrat?

Stále více do hloubky finance a firemní strategii.

Myslíte si, že by se do projektu měli zapojit další manažeři?

Z pohledu mentees je dobré, aby získali větší rozhled, aby se mohli dál posunout. Pro mentory je to skvělá příležitost předat někomu své zkušenosti.

 

Jan Rosenberg: Mohu se opřít o zkušeného manažera

Finanční ředitel společnosti MoroSystems Jan Rosenberg spolupracuje s mentorem Leošem Vídenským, finančním ředitelem české a slovenské pobočky společnosti Ricoh. Brněnská společnost MoroSystems zákazníkům staví vývojářské týmy na míru, případně jim dodává hotové projekty.

Jaký máte celkový dojem z XY-Transfer?

Velmi mi to pomáhá, na této pozici je to pro mě první zaměstnání. Takže pokud se někdo ptá, jak to dělají jinde, mohu to probrat s Leošem a můžu porovnávat, jestli jdeme správným směrem.

Takže je pro vás váš mentor podporou?

Ovšem, Leoš mi například doporučuje, jak by to dělal on, kdyby byl na mém místě. Ale také jsou momenty, kdy mluví obecněji a já si z toho můžu vybrat to nejlepší.

Co jste si jako manažer odnesl z mentoringu?

Jednou mi mentor řekl zajímavou věc, kterou bych chtěl praktikovat. Když se stanoví nějaký plán nebo rozpočet, tak následně ho vytiskne a tým, který ho vytvořil, ho podepíše. Výsledně, pokud se bude chtít vykrucovat, stačí jen vytáhnout právě ten papír a ukázat na podpis. Při našich setkáních se bavíme i o rodině, takže sdílíme i nějaké společné hodnoty.

Doporučil byste XY-Transfer?

Na straně mentees je to obohacující. Můžu se o někoho opřít, minimálně můžu zkonzultovat svůj problém a poslechnout si názory zkušenějšího manažera. Zatím jsem na všech setkáních poznal samé příjemné lidi. A je určitě super strávit čas mezi lidmi, kteří chtějí něčeho dosáhnout.

Co byste vytknul českým manažerům, popřípadě firmách?

Mám pocit, že se snažíme vždycky najít nějaké řešení, které obchází určitý systém či zákon.