Peter Chrenko: Upskilling pomůže zaměstnat lidi

ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

 

Lídři přiznávají, že nedostupnost lidí s potřebnými dovednostmi pro ně znamená ztrátu obchodním příležitostí. Zmenšovat vznikající mezeru v dovednostech zaměstnanců a požadavky trhu práce může napomoci Projekt Upskilling.

Nedostatek vhodné pracovní síly připravilo tuzemské firmy v roce 2019 o více než 280 miliard korun. (Pro porovnání, schválené celkové výdaje českého státu na rok 2020 činí 1618 miliard korun.) Vedle toho se začínají projevovat strukturální změny, kdy některá odvětví ztrácí svou dosavadní výsadní roli, zejména jde o automobilový průmysl. V důsledku změn začínají automobilky propouštět, v případě Německa podle odhadů půjde v příštích pěti letech o půl milionu pracovníků. A další číslo, nastupující automatizace může ohrozit v horizontu dekády 25 procent pracovních míst. Jak upřesňuje přední poradenská společnost PwC, která je součástí celosvětové sítě firem s více než 250 tisíci lidmi ve 158 zemích, pod vlivem digitalizace a automatizace zanikne do roku 2030 až 30 procent stávajících pracovních míst.

Jak se ale vyrovnat se současnými a hlavně budoucími trendy na pracovním trhu? Na to odpověděl Peter Chrenko, partner PwC, který 12. února vystoupil v Daňkově paláci na pozvání Pražského manažerského klubu a Klubu vzdělávání manažerů. Právě v jeho prostorách Peter Chrenko několik desítek hostů informoval společně s viceprezidentem partnerské České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj CBCSD Petrem Kalašem a výkonným ředitelem České manažerské asociace ČMA Ivo Gajdošem o vytvoření platformy pro řešení palčivých problémů trhu práce pod názvem PwC Digital Upskilling Program.

„Nepočítejte s tím, že zaměstnanci, které budete potřebovat, se jen tak objeví nebo že se je podaří přivést ze zahraničí. Zaměstnance musíme na práci v budoucnosti připravit. Digitální upskilling se musí stát nepostradatelnou součástí a pružnou reakcí na změny v technologiích i celé ekonomiky,“ uvedl Peter Chrenko.

Projekt Upskilling vzniká jako společné úsilí PwC a organizací jako je AUTOSAP, odborový svaz KOVO, ale také CBCSD a ČMA, a státní správy. Díky němu bude možné rychle rozšířit portfolio dovedností zaměstnanců, kteří by jinak v budoucnu přišli o práci kvůli novým technologiím.

A jak Projekt Upskiling bude prakticky fungovat? Jako Skills bridge. V modelové situaci firma například zjistí, že musí do 12 -18 měsíců propustit zaměstnance. Na druhé straně existují firmy, které by pracovníky potřebovaly. Upskilling dokáže během relativně krátké doby 1 – 3 měsíců ušít potřebným lidem školení na míru a zajistit jim práci. Přeškolovat se mohou i zaměstnanci vlastní firmy, kde se nejvhodnější kandidát posune na nové či uvolněné místo.

Inspirací je pro Českou republiku například Lucembrusko, kde se Upskilling objevil jako vůbec první projekt ve světě, přičemž ČR má šanci být druhou zemí. Podle údajů PwC dosahuje Lucembursko úspěšnost 89 % při obsazení míst v cizí firmě a 95 % při přeškolení a obsazení pracovního místa ve vlastní firmě.

„Inspirací je pro nás Lucembursko, kde se podařilo propojit vládu, zaměstnavatele a zaměstnance. Jejich představitel přijel do Prahy, aby se se zástupci vznikající platformy v Česku podělil o zkušenosti dobré praxe,“ uvedl Ivo Gajdoš.

Nutno podotknout, že upskilling nejsou jen digitání a technické dovednosti, ale z 50 – 70 % jsou to soft skills. „Chceme Upskilling pilotně otestovat a zapojit do něho školy a učitele, vzdělávací agentury, karierní kouče,“ tvrdí propagátor projektu Peter Chrenko. Nyní už některé vysoké školy chystají zaměstnance automobilek na jejich nové profese.

Podobnými problémy se zabývají v současné době i další země EU, které jsou v této oblasti na špici:

  • článek CEC European managers Massive European re-skilling scheme needed to manage sustainability transition says President Ramme at Tripartite Social Summit
  • výzva Dánského ministra práce v únoru z Davosu k „revoluci v převzdělávání“ na webu ČMA

 

Prezentace Petera Chrenka ke stažení – ZDE

Formulář k zapojení do Platformy – ZDE