Oliver Šteindler: Jin a jang v běžném životě


ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

 

Příběh Olivera Šteindlera je výjimečný a najdeme v něm červenou nit, která směřuje přes Thajsko a Japonsko až do Číny a její tradiční medicíně. Nehledě na svůj věk a mladistvé vzezření už má Oliver Šteindlera v této oblasti nemalé zkušenosti.

V lednu si tohoto marketingového manažera Škoda Auto v Číně a úspěšného absolventa pekingské China Academy of Chinese Medical Sciences v oboru akupunktura pozval Klub řeky zdraví České manažerské asociace na diskusní setkání, které neslo název Hledání rovnováhy Yin & Yang v každodením životě manažera. A čas to byl vskutku užitečně a příjemně strávený.

O tom, že Čína se dere kupředu novými technologiemi je známé, méně už rozsah tohoto trendu. “Jen během jednoho roku vzniklo 66 nových start-upů zaměřených na elektrická auta,“ uvádí Oliver Šteindler, hovořící plynně čínštinou. Rychlost není však tamním specifikem. Například v byznysu je vítězem podle čínského vnímání ten, co vydrží nejdéle, nikoliv ten, co vydělá jednorázově rychlé peníze. „V Číně je mnoho firem, které se snaží přežít co nejdéle. To je jejich filosofie,“ říká Oliver Šteindler. Už tento přístup naznačuje, jak se Číňané snaží udržovat rovnováhu jin a jang.

Jin a jang v čínštině znamená jasnou a tmavou stranu předmětu. Čínská filozofie pak pomocí těchto termínů znázorňuje širší rozsah protikladných vlastností ve vesmíru: chladné a horké, pomalé a rychlé, klid a pohyb, mužské a ženské, dolní a horní. Funkce jin a jangu se řídí zákonem jednoty protikladů. Jinými slovy, odporují si, ale zároveň na sobě navzájem závisí. Povaha je tedy relativní, žádný z nich není schopen existovat sám o sobě. Například bez chladného nemůže být horké.

Setkání bylo naplněno spíše než teoretickými úvahami praktickými radami, které nabídnul Oliver Šteindler. Vzpomeňme pár z nich. Když jdete, myslete na chůzi a nikoliv na práci. Když jíte, užívejte si okamžik – než se pustíte třeba do hroznu, převalujte si ho v ústech a teprve pak ho pomalu rozkousněte. Při zazvonění mobilu dříve než ho zvednete, rozdýchejte se, zklidníte se a budete lépe připraveni na rozhovor.