Novinky ČIA News – koronavirus

Česká manažerská asociace ve spolupráci s agenturou ČIA News připravila souhrn aktuálních informací týkajících se dopadů pandemie korinavirus na podnikání a další oblasti života. ČIA News je mediálním partnerem ČMA a dlouhodobým partnerem soutěže MANAŽER ROKU.

 • Výkon české ekonomiky v roce 2020 vlivem dopadů šíření koronaviru klesne o 10,0 %. Vyplývá to z makroekonomické predikce, kterou zveřejnil hlavní ekonom Deloitte David Marek. Průmyslová výroba by měla oslabit o 15,7 %, stavebnictví o 12,6 % a maloobchod o 0,2 %. Nezaměstnanost se má meziročně zvýšit o 1,5 pb na 3,5 % a průměrná inflace dle predikce zrychlí o 0,4 pb na 3,2 %. D. Marek zároveň očekává zvýšení dluhu sektoru vládních institucí na 36,7 % HDP (2019: 29,4 % HDP). V nominálním vyjádření to znamená nárůst na 1930 mld. Kč z 1662 mld. Kč.
 • Schodek státního rozpočtu v roce 2020 kvůli dopadům šíření koronaviru dosáhne až 200 mld. Kč. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že je nyní nutné např. zastavit velké nákupy techniky pro Ministerstvo obrany ČR. Více bude naopak potřeba podpořit rozpočet Ministerstva dopravy ČR, které musí stále investovat do dálnic. Zároveň vláda připravuje balíček opatření, jenž kombinuje odložení daní, poskytnutí garancí a vyplácení dotací. Vláda např. schválila program zaměstnanosti Antivirus, prostřednictvím kterého získají firmy 1,2 mld. Kč na náhrady mezd.
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) navrhuje odpustit živnostníkům na půl roku povinné důchodové pojištění. Návrh zákona k tomu MPSV odeslalo do připomínkového řízení. Opatření se dotkne přibližně 600 tis. osob a v případě schválení by mělo být účinné již od března 2020.
 • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) umožní osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) podat bez sankcí přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 do 3. srpna 2020. Následná úhrada případného doplatku pojistného bude možná bez penále do 11. srpna 2020. Klientská centra jsou v tuto chvíli kvůli koronaviru dočasně uzavřena. Přehled lze podat elektronicky prostřednictvím aplikace VITAKARTA.
 • CzechTrade od 20. března 2020 poskytuje individuální exportní poradenství v 58 zemích zdarma. Zároveň odborníci nabízejí bezplatnou asistenci při řešení krizových situací v zahraničí. Jako je mj. zboží uvízlé na hranicích a jeho další přeprava nebo celní problém. CzechTrade také ruší poplatky u rozjednaných zakázek, kdy klient akceptoval nabídku na individuální službu. Agentura kvůli koronaviru v následujících dnech chystá další opatření na pomoc českým podnikům.
 • Firmy, které chtějí státu pomoci v boji proti pandemii COVID-19, mohou využívat novou aplikaci CoVpoint. Za jejím vznikem stojí iniciativa Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, agentury CzechInvest a Svazu průmyslu a dopravy ČR. CoVpoint představuje portál, který přijímá a třídí počáteční vstupy z různých směrů, pomáhá navazovat efektivní spojení a umožňuje rychlou realizaci. Cílem je získat co nejvíce nabídek materiálu a služeb, které budou znamenat rychlou a účinnou pomoc v krizi.
 • Příjemci realizovaných projektů, které se věnují výzkumným tématům souvisejících s COVID-19, budou moci požádat Technologickou agenturu ČR (TA ČR) o jejich rozšíření. Rozhodlo o tom představenstvo agentury. Osloveni budou také osloveni příjemci Programu GAMA 2, aby uvažovali o přednostní podpoře těm dílčím projektům, jež se zabývají výzkumem koronaviru. TA ČR také vyzve zahraniční agentury, aby zvážily zaměření projektů na výzkum COVID-19.
 • Asociace exportérů (AE) a Asociace textilního–oděvního–kožedělného průmyslu (ATOK) vyzvaly Českou národní banku (ČNB) k zajištění zmírnění podmínek pro firemní platby bankám. Asociace konstatovaly, že banky sice deklarují ochotu firmám pomoci, ale zároveň dodávají, že úleva ve splátkách jistin nebo úroků naráží na platná nařízení ČNB.
 • Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) chce v rámci řešení ekonomických následků pandemie COVID-19 s okamžitou platností odložit zálohy na daň z příjmu fyzických osob a odpustit zálohy na sociálním pojištění na straně zaměstnance i zaměstnavatele po dobu zákonných překážek na straně zaměstnavatele. Zároveň chce pod vedením České národní banky vyjednat odklad splácení půjček o tři až pět měsíců. Dalším požadavkem sdružení jsou kompenzace 50 až 80 % nákladů na mzdy zaměstnanců.
 • Negativní nálady české populace se 20. a 21. března 2020 v porovnání s 18. březnem mírně prohloubily. Vyplývá to z šetření National Pandemic Alarm, které zaštiťuje společnost European National Panels, dcera agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK. Nárůst zaznamenaly zkoumané indexy paniky, pesimismu i reálných dopadů. Růst indexu paniky je dán především zvýšeným množstvím přijatých opatření. Data získaná 21. března také ukazují, že Češi státnímu aparátů stále spíše důvěřují, když příslušný index vykázal navýšení své hodnoty. Ze sledovaných zemí (ČR, SR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko) projevují větší důvěru ve stát než Češi pouze Slováci.
 • Zavření škol bude jedním z posledních opatření, které vláda zruší v případě pozitivního vývoje situace ohledně koronaviru. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Termínem znovuotevření škol by dle něj mohl být přelom května a června 2020.