Monika Nebeská, odvážná a elegantní žena českého zemědělství

Pražský manažerský klub ČMA, který se již počtvrté konal v Clarion Congress Hotel Prague, pozval mezi své členy na své říjnové 235. setkání Moniku Nebeskou, předsedkyni představenstva Výrobního družstva Všestary a také držitelku ocenění TOP 10 MANAŽER ROKU 2015 a Manažerku odvětví Zemědělství a služby.  S účastníky klubu si povídala o svých manažerských výhrách a prohrách, o nichž říká, že jdou ruku v ruce s těmi osobními.

img_1003Monika Nebeská, absolventka VŠE, se hned na začátku setkání svěřila, že chtěla být vždy učitelkou. Po výčtu všech úspěchů je však jasné, že v takovém případě by česká byznysová sféra postrádala velmi schopnou manažerku. Ač začátky kariéry dle jejich slov nebyly snadné, v roce 1996 začal příběh, který byl ve znamení růstu a úspěchu –  Zemědělské družstvo Všestary se spojilo se jménem Moniky Nebeské. Stala se finanční ředitelkou a místopředsedkyní představenstva, v roce 2009 povýšila na ředitelku družstva a předsedkyni představenstva.

Příběh této ženy pokračuje slovy „zakládáme společnost, stáváme se spolumajitely, vytváříme akvizici, začínáme spolupráci, odjíždím na stáž.“ Kariéra Moniky Nebeské se rozjela závratným tempem a v roce 2016 vyvrcholila oceněním TOP 10 v soutěži MANAŽER ROKU. V čem tkví její úspěch? „Podařilo se mi vytvořit kvalitní a sebevědomý tým. Každá firma je tak dobrá, jak má dobré zaměstnance. Vnímám to tedy tak, že jsem tady za celý tým lidí,“ svěřila se Monika Nebeská. Z jejího vyprávění je však jasné, že velkou roli hraje také dobrý odhad, pevné manažerské rozhodování, otevřenost příležitostem a hlavně cílevědomost a píle.  

Z výčtu manažerských rozhodnutí Moniky Nebeské: začala spolupracovat s Řepařským institutem Semčice na šlechtění a výzkumu cukrové řepy, založila dceřiné společnosti Vital Czech (třídění, balení a distribuce cibule), Vital komodity a Vital odbytové družstvo. Spolupracuje s Výzkumným ústavem rostlinné výroby ČZU, se Svazem pěstitelů Čech, začala organizovat velmi úspěšný Velký polní den ve Všestarech a Oslavu Všestarské cibule a Nivy a od roku 2007 pravidelně obhajuje certifikát kvality GLOBAL G.A.P. Je také členkou představenstva Okresní agrární komory v Hradci Králové. V roce 2015 založila s představiteli rodu Kinských společnost FytAgro. Konstantně investuje do technologického rozvoje a rozšiřování výroby a v roce 2016 získává absolutní majoritu ve firmě AGROCHOV.

img_1007_

Zleva: Ivo Gajdoš, Monika Nebeská a Pavel Kafka

Nezapomněla zmínit ani výjimečný úspěch Všestarské cibule, která je nyní v bruselském rejstříku chráněných zeměpisných označení původu. ZD Všestary patří mezi pět nejvýznamnějších pěstitelů cibule v Evropě. Unikátnost všestarské cibule tkví v jejich nutričních hodnotách – vysokém obsahu železa, vysoké hodnotě vitamínu B3 a velmi nízkých hodnotách škodlivých látek. Dnes uskladňují zhruba 9 tisíc tun cibule. Do příštího roku plánují navýšení na 15 tisíc tun.

Monika Nebeská je žena, která má velkou odvahu, nevzdává se, nebojí se výzev a je schopna na věci nahlížet komplexním pohledem. Klade důraz na propojování teorie a praxe, to potvrzuje i realizováním praktické výuky středoškolských studentů v zemědělském družstvu. Jako správná manažerka se ke svému prostředí staví zodpovědně a pomáhá neziskovým organizacím (Dětský domov Nechanice, stacionář Daneta v Hradci Králové, hasičská a myslivecká sdružení v celém mikroregionu), podporuje udržování kulturního dědictví národa formou financování obnovy církevních objektů. Svou odvahu demonstrovala závěrem klubového setkání: „Cítím, že ve společnosti vládne velký strach, který nás celkově hodně negativně ovlivňuje. My zítra v družstvu čekáme čínskou delegaci, tak jsem nechala rozvěsit tibetské vlajky…,“  uzavřela setkání Pražského manažerského klubu Monika Nebeská.

Je mi obrovskou ctí, že jsem již 20 let součástí týmu, který se lidskostí, ušlechtilým a poctivým přístupem k přírodě snaží ze všech sil měnit tvář zemědělství a podílí se na úspěchu Zemědělského družstva Všestary.

 

Veronika Žurovcová

Click to Hide Advanced Floating Content