Mentoringový projekt XY-Transfer: 3. kolo je v běhu

Letošního kola se zúčastní 22 tandemů, včetně vítězů soutěže T-Mobile Rozjezdy. O mentoring mají větší zájem manažerky.

Na počátku léta odstartoval již 3. běh úspěšného mentoringového projektu České manažerské asociace (ČMA) XY-Transfer. A jak napovídá název, jde o mezigenerační, obousměrnou, výměnu zkušeností.

Oproti minulým dvěma ročníkům 3. kolo zaznamenalo několik pozitivních změn. Zvýšil se počet mentorů a mentees, cekem se do mentoringu zapojilo 44 osobností. Projekt už není mužskou záležitostí, počet žen se zvýšil na osm, včetně viceprezidentky ČMA Marty Novákové, dřívější ministryně průmyslu a obchodu. A dále, někteří mentoři se odhodlali vzít si pod svá křídla dva mentees nebo dva mentoři se věnují jednomu mentee. Výraznou novinkou je zapojení vítězů soutěže T-Mobile Rozjezdy, kde je ČMA a její Klub mladých manažerů partnerem.

„Chceme pomáhat mladým talentovaným manažerům. Proto jsme z finalistů soutěže T-Mobile Rozjezdy vybrali čtyři projekty a startupistům jsme dali možnost využít našeho mentoringového programu. S ohledem na zájem o účast a letošních dvaadvacet tandemů se nám náš záměr daří naplňovat,“ uvedl Vilém Vrba, člen prezídia ČMA a předseda Klubu mladých manažerů, který projekt organizuje.

Nové tandemy se nejprve sešly v pražské centrále renomované auditorské firmy PricewaterhouseCoopers, aby se zde nejen potkaly se svými protějšky a nastavily si komunikaci, ale vyslechli si i zkušenosti účastníků předešlého kola. Zkušená mentorka Ladislava Fialová, managing partner ze společnosti Altro Management Consulting shrnula své poznatky následovně:

  • Nutná je osobnostní chemie
  • Každý by měl mít představu, co od svého mentora/mentee očekává
  • Vytváříte si vztah na dobu určitou
  • Nutný je vzájemný respekt
  • Udělejte si čas, pokud jste se k XY-Transfer zavázali
  • Nebojte se překročit formální vztahy mentor-mentee
  • Nebojte se přiznat, že něco nevíte. V takovém případě si třeba přizvěte odborníka.

Právě takový přístup ocenil její mentee, marketing consultant ve společnosti UNIFER Tomáš Hovězák.

Roman Dvořák, výrobní ředitel EST Stage se svěřil, že do projektu se zapojil z toho důvodu, že chtěl získat zkušenosti ve své profesi. Projekt ukončil s tím, že jeho očekávání se zcela splnilo. „Chtěl jsem mít u sebe někoho z výroby a získat zkušenosti. Měl jsem jako mentora skvělého technického ředitele, s nímž jsme se scházeli i neformálně u skleničky,“ vzpomíná Roman Dvořák na Dušana Popa ze společnosti SOMA Engineering. Dokonce se oba vypravili na návštěvu této firmy a postupem času hledali i potenciál pro byznys.

Inspirativní bylo vystoupení Jiřího Doležala, spoluzakladatele projektu motivačního diáře DOLLER a zakladatele vzdělávací platformy Universy. Jeho firma si klade za cíl vzdělávat a šířit moderní dovednosti v digitální době. Ale hlavně, diskusí s ním znělo jedno slovo Lifehacking.

3. běh XY-Transfer – tandemy

Původní zpráva