Manažeři se spojili pro budoucnost: Diskuze o vzdělání, inovaci a odpovědném vedení

Pražský manažerský klub 31. 10. 2023 5 min

V prostorách sídla České manažerské asociace (ČMA) se dne 19. října 2023 konalo neformální setkání finalistů 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU. Odpolední setkání s sebou přineslo mnohem více než jen neformální setkání, na kterém se sešlo několik předních českých manažerů a vedoucích pracovníků, kteří se denně potýkají s různými výzvami a riziky nejen ve svých oborech.

Jedním z hlavních témat, kterými se zúčastnění hosté zabývali, bylo vzdělávání budoucích generací, a to od samého počátku. Jan Lát, MANAŽER ROKU 2021 a viceprezident ČMA, se stal hlavním zastáncem této myšlenky. Podělil se o svůj názor, že spoléhat se pouze na státní strategie a plány v oblasti vzdělávání není postačující. Namísto toho zdůraznil, že odpovědnost za společnost leží v rukou nás všech – rodičů, budoucích generací a současných manažerů. Diskutoval o rozporu mezi tím, jaké cesty si rodiče pro své děti představují a jaké skutečné nadání a touhy mají samotné děti.

Také se hovořilo o nerovnováze mezi absolventy českých škol, včetně těch vysokých. Všichni zúčastnění se shodli, že na trhu je příliš mnoho absolventů humanitních oborů a naopak nedostatek absolventů oborů technických. Tato situace může mít vliv na výši mezd, pracovní podmínky a ochotu přijmout zodpovědnost za výsledky práce. Michal Lichter, vítěz kategorie Mladý manažerský talent 2022 a finalista TOP 10 manažer roku 2022, upozornil na to, že čeští manažeři a zaměstnanci patří mezi špičku v mezinárodním měřítku, a to díky spojení akademického vzdělání s praktickými zkušenostmi. Dodal, že existuje potenciál jít ještě dál v této oblasti.

Bohumír Štědroň, předseda prognostického klubu ČMA, se soustředil na situaci v českém byznysu. I když atmosféra není úplně nejoptimističtější, výzkum ukázal, že Češi patří mezi nejinovativnější národy v Evropě.

Dalšími tématy, o kterých se hovořilo, byla nadměrná byrokracie a přílišná legislativa, zejména v odvětvích s vysokým podílem dotačních titulů. Většina zúčastněných se shodla na tom, že přílišná regulace může brzdit růst a inovace, a kontrolní orgány tak mohou projevovat šikanózní chování.

Celkem se tohoto setkání zúčastnilo na třicet hostů z různých oborů, kteří přinesli do diskuze různorodý mix problémů a příležitostí. Nicméně se shodli na jednom důležitém poselství: je důležité prezentovat konkrétní příklady z praxe, být příkladem odpovědného managementu a využívat vliv manažerů k prospěchu firmy, okolí i regionu.

Toto setkání otevřelo důležité otázky ohledně budoucnosti vzdělání, trhu práce i vedení a ukázalo, že manažeři hrají klíčovou roli při hledání a prosazování odpovědí na tyto výzvy. Jejich angažovanost a dialog jsou klíčové pro budoucí inovace a rozvoj českého manažerského prostředí.

Fotografie ze setkání
 
 

Články autora

 

Štítky

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter
STRÁNKY SE PŘEDĚLÁVAJÍ
Děkujeme za pochopení.