Manažeři na Letním podnikatelském kempu učí mládež z dětských domovů, jak rozjet svůj vlastní byznys

Vilémov, malá obec na Vysočině, místo, kam se sjeli manažeři a podnikatelé prakticky ze všech koutů republiky, aby věnovali čas a energii mladým lidem, kteří se v blízké době chystají opustit dětský domov. Připravit je na reálný život a podpořit v nich podnikatelského ducha, to je cíl již druhého ročníku Letního podnikatelského kempu pro mladé, který pořádá Nadace ZET profesora Milana Zeleného ve spolupráci s  Českou manažerskou asociací a Yourchance.

„Cílem ZET Foundation je vytvořit motivační vzdělávací program na podporu mládeže z dětských domovů, který je zaměřen na podnikání a jeho motto je: „Od nápadu k podnikání..“ Během letního kempu se mladí lidé seznámí se všemi aspekty podnikání, např. jak být správným zaměstnancem v podniku, jak se stát profesionálem ve svém oboru a dobrým podnikatelem. Získávají informace, jak jsou všechny tyto role mezi sebou navzájem propojeny,“ popsal blíže cíle projektu profesor Milan Zelený.  

Program celého týdne je poskládaný tak, aby se účastníci kempu naučili jak dojít od podnikatelského nápadu k jeho realizaci. „Program letního kempu je zaměřen vyloženě na podnikání a vysvětlení, co podnikání opravdu je. Formou odborného programu Inovační a podnikatelské laboratoře iLaB seznamuje mladé lidi se základy podnikatelského modelu podniku a splnění nezbytných vstupních podmínek pro úspěšné založení start-up společnosti a její následný vývoj do standardního podnikání s úspěšným obchodním modelem platících zákazníků,“ vysvětlila patronka projektu Olga Girstlová.  Pod vedením investora Václava Sušeně tak mladí lidé během týdne mají za úkol vytvořit podnikatelský model, vyplnit tzv. business canvas a vychytat nedostatky svého podnikatelského záměru. Završením tohoto snažení bude sobotní soutěžní prezentace business záměrů, kdy odborná porota složena z organizátorů a partnerů kempu vybere a ocení ten nejlepší.

Celou fotogalerii naleznete zde. 

Odvahu a inspiraci účastníkům po celý týden dodávají zkušení čeští podnikatelé, kteří přijeli na kemp představit svůj osobní příběh. První kempový den zahájil profesor Milan Zelený, který během večera s mládeží diskutoval o tom, jak je důležité zůstávat ve střehu a všímat si proplouvajících parníků – metaforicky představujících příležitosti, které se v životě každého jedince objevují. „Rozhodnout se a naskočit na něj může být jedno z nejtěžších životních rozhodnutí,“ uvedl. V úterý si mládež poslechla poutavý příběh mladé podnikatelky Andrey Kůstkové, která rozjela úspěšnou firmu zaměřenou na zdravou obuv naBOSo. „V lednu jsem dostala podnikatelský nápad a v květnu otevřela již první prodejnu se zdravou obuví,“ popisuje svůj rychlý rozjezd mladá podnikatelka Andrea, která dva roky při studiu na vysoké škole vede úspěšnou firmu.

Dalším z podnikatelů, který se účastníkům kempu celý večer věnoval, byl Petr Cichoň, majitel firem Crocodille Fresh Company a Bageterie Boulevard. Jeho příběh, popisující rozjezd podnikání ještě v době studií byl mladým posluchačům velmi blízký. „Možnost mluvit k lidem, kteří plánují to, co jsem já už prožil, mi přišla jako logická. Proto jsem nabídku účastnit se kempu přijal. Je to vlastně poprvé, co jsem před publikem udělal takovouto retrospektivní rekapitulaci svého podnikání,“ svěřil se Petr Cichoň a na místě probral se zájemci kariérní možnosti v obou společnostech. Nebylo otázky, na kterou by účastníci kempu nedostali odpověď.

Osmnáctiletý Dominik se rozhodl postavit svůj podnikatelský model na nápadu rozjet svou vlastní truhlářskou dílnu, tedy pokračovat v tom, co současně studuje. S nadšením v očích se svěřuje: „Když jsem řediteli výchovného ústavu předával hotovou židli pro jeho synka, tak jsem z toho měl takovou radost, že jsem si řekl, tohle musím dělat. Mně ta truhlařina prostě voní.“      

Zdeněk Bílek, předseda ČMA Regionálního klubu Morava, který s dětmi tráví ve Vilémově celý týden, svou zkušenost popsal následovně: „Tohle propojení generací a jiných světů je pro mě velké obohacení. Není to jen o tom, že předáváme něco my jim, ale je to obohacování oboustranné. Všichni účastníci jsou výjimečné osobnosti a je radost s nimi tady ten čas trávit.“

Do konce kempu čeká účastníky ještě koncert jazzového hudebníka Michala Žáčka, beseda se zástupci  mladých firem EKOPA a 3D plus, školení na téma komunikace v podání Evy Jurinové, sportovní den a především sobotní závěrečná prezentace jejich jednotlivých business plánů.

Kemp se mohl uskutečnit díky dvou desítkám partnerů, kteří svým finančním příspěvkem umožnili účast na kempu třinácti mladým lidem.  Letní podnikatelský kemp pro mládež z dětských domov bude pokračovat i v příštím roce.

Veronika Žurovcová