Kulatý stůl na téma: Úspěch navzdory…

DSC_3913s

DSC_4005sCelou fotogalerii naleznete zde

ČMA Regionální klub, Severovýchodní Čechy (RKS), Klub zlepšování a společnost SOMA spol. s r.o. pořádali 2. prosince 2014 od 13 hodin další diskusní kulatý stůl v prostorách Vily Globe lanškrounské firmy SOMA spol. s r.o. na téma Úspěch navzdory geopolitickému rozložení sil, ekonomické atmosféře v naší zemi, sobě samému.

U příležitosti úspěšného umístění v TOP 10 manažerských osobností 21. ročníku prestižní soutěže MANAŽER ROKU uspořádal Ing. Ladislav Verner, generální ředitel firmy SOMA, workshop pro vybrané společnosti z různých odvětví českého průmyslu. Na akci s názvem Kulatý stůl na téma Úspěch navzdory přijal pozvání i uznávaný česko-americký ekonom Prof. Milan Zelený, který je autorem řady odborných publikací a působí na několika zahraničních vysokých školách.

Akce se uskutečnila v reprezentačních prostorách Vily Globe lanškrounské firmy SOMA, předního světového výrobce strojů pro potisk a zpracování obalových materiálů. Pozvání přijali všichni, které téma konkurenceschopnosti české firmy v zahraničí zajímalo a chtěli se dozvědět více o úspěšném receptu rodinné firmy vyvážející tiskové stroje do celého světa. Po úvodním přivítání návštěvníků majitelem firmy Ing. Ladislavem Vernerem, předsedkyní ČMA Regionálního klubu pro Severovýchod PhDr. Marií Jírů, prezidentem České manažerské asociace Ing. Pavlem Kafkou, dr.h.c., ředitelem České manažerské asociace Ing. Ivo Gajdošem a Ing. Janem Preclík, M.I.M., předsedou hodnotitelské komise, se slova ujala Ing. Pavla Kusá, obchodní ředitelka, dcera majitele a pokračovatelka rodinné firmy, která seznámila všechny přítomné s aktuálními novinkami, výrobním programem i nedávnými úspěšnými instalacemi strojů po celém světě. Posluchači se dozvěděli více o obchodních, marketingových i servisních aktivitách, které každý rok přináší pozitivní výsledky s nárůstem obratu v desítkách procent.

Poté následovala prohlídka firmy, na které se návštěvníci seznámili s výrobními procesy a postupy spojenými s náročnou výrobou tiskových strojů a měli možnost vidět nejnovější obráběcí centra, do kterých firma SOMA pravidelně investuje v rámci zvyšování produktivity a nároků na kvalitu vlastní výroby. Poslední zastávkou bylo školicí a technologické centrum Soma Globe, které slouží zákazníkům k testování strojů a technologií po celý rok, a R&D oddělení, kde se rodí unikátní a inovovaná řešení přinášející vysokou přidanou hodnotu strojů.

V odpoledním bloku prezentací se jako první chopil slova Ing. Ladislav Verner a svým tématem Význam přidané hodnoty v podnikání firem i pro společnost rozvířil všeobecně známé a citované téma. I když asi každý z účastníků někdy slyšel o přidané hodnotě, teprve až názorná a přesvědčující prezentace majitele firmy podpořená úspěšným příběhem zbourala předsudky k významu přidané hodnoty a doslovně doplnila druhou část tématu Úspěch navzdory, která mohla některým návštěvníkům chybět. „Navzdory geopolitickému rozložení sil a navzdory ekonomické atmosféře v naší zemi může malá rodinná firma dlouhodobě úspěšně fungovat, vyrábět a dodávat vysoce kvalitní tiskové stroje do celého světa. Základem všeho je přidaná hodnota výrobku, užitná hodnota pro konečného zákazníka, který je ochoten vynaložit peníze za investici, která mu bude po dlouhé roky přinášet zisk“, z úst majitele firmy znělo jako velmi jednoduchý recept na úspěch, kterým se řídí on i jeho firma. Touto cestou by se však především měla ubírat celá naše společnost.

Na závěr se ujal slova čestný host, uznávaný česko-americký ekonom Prof. Milan Zelený, které mu je téma přidané hodnoty velice blízké. Jeho přednáška logicky doplnila celou problematiku po teoretické stránce a vysvětlila většinu souvislostí. Bylo krásné sledovat hodnotnou polemiku praxe a teorie, ze které si každý posluchač odnesl to nejcennější pro sebe i své podnikání.

Celá akce se vydařila díky společnému úsilí všech zainteresovaných a významně obohatila vnímání lidí v problematice vzájemného vztahu firmy a společnosti.