Filip Dřímalka: Budoucnost nepráce „Mysleli jsme, že umělá inteligence nahradí pouze rutinní a špatně placenou práci. Omyl. Nová…
Výběr z monitoringu médií
13.09. – 19.09.2021
Tadeáš Rulík
Užitek ze solární energie pro domácnosti nebyl nikdy tak výrazný jako nyní v souvislosti s růstem ceny elektřiny
Podle statistik Solární asociace* jen za letošní první půlrok vzniklo po celé republice skoro čtyři tisíce fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 25 megawattů. Drtivá většina těchto projektů má výkon do 10 kilowattů, protože jde především o realizace na střechách rodinných domů. Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci programu Nová zelená úsporám, díky němuž za uvedené období vyrostlo 3 162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16 megawattů. Domácnosti mají při budování malé fotovoltaické elektrárny na výběr, zda budou vyrobenou, ale nespotřebovanou elektřinu ukládat do baterií, nebo posílat do elektrické distribuční sítě.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.oze.tzb-info.cz
ČR bude ve Falling Walls Lab reprezentovat doktorandka z CEITEC VUT
Doktorandka Michaela Vojníková z vědeckého centra CEITEC Vysokého učení technického v Brně* se stala vítězkou národního kola mezinárodní soutěže Falling Walls Lab. Tato absolventka Fakulty chemické VUT, kde se věnovala Chemii pro medicínské aplikace, zaujala odbornou porotu svou prezentací na téma rekonstrukce narušených nervových systémů. Pomocí biokeramických materiálů chce urychlit regeneraci periferního nervového systému. „Biokeramické lešení s podélně orientovanými póry pomůže stimulovat správnou regeneraci axonů, což jsou výběžky nervové buňky. Výběrem správného materiálu můžeme pomoci samoregeneraci,“ popsala výhody svého výzkumu Vojníková.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.vut.cz
O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna
O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Dnes tak rozhodla Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Solární asociace* v červenci po schválení předlohy ve Sněmovně varovala, že sněmovní verze novely může být pro tisíce firem likvidační.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.ceskenoviny.cz
V Černínském paláci se rozdávaly Ceny SDGs. Oceněny byly nejlepší udržitelné projekty pro rok 2021
Cenu odborné poroty za Reporting podle SDGs si odnesla Komerční banka*, která ve svém nefinančním reportingu jasně prokazuje komplexní přístup k udržitelnému rozvoji.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.mzv.cz
Vysoké učení technické v Brně* otevřelo unikátní laboratoř kvantové bezpečnosti
Novou laboratoř s takzvanou kvantovou komunikační infrastrukturou mají nově k dispozici odborníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Laboratoř umožní vědcům pracovat na počítačových sítích nové generace, které budou chráněny i před útoky kvantových počítačů, vůči nimž je zranitelná naprostá většina současných sítí, a to včetně internetu.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.vedavyzkum.cz
Studenti tvoří z Jeseníku zelené Silicon Valley a lídra udržitelnosti
Mizející pohraniční město se zastaralou infrastrukturou změníme v zeleného hightech lídra. Tento ambiciózní cíl si stanovili studenti architektury z Vysokého učení technického v Brně*. Jejich projekt ukazuje, jak se z bývalého okresního města Jeseník může do roku 2025 stát město budoucnosti: ekologické inovativní centrum inspirující obce, které čelí stejným environmentálním výzvám. Veřejnost může výsledek zhlédnout v rámci festivalu Jesnění.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.jesenickenoviny.cz
Aplikace z FEKT usnadňuje hledání slabin webových stránek
Hackeři letos v dubnu opakovaně zablokovali internetový portál olomouckého magistrátu a požadovali výkupné 100 000 dolarů. Podobné útoky se nevyhnuly ani Národní knihovně, Správě železnic nebo nemocnicím. Nabourání webů a sítí hackerům umožňují chyby v zabezpečení. Zjednodušit jejich hledání a následnou opravu by měla nová aplikace od expertů na internetovou bezpečnost z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého technického učení v Brně*.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.volty.cz
Baterie budoucnosti. Větší výdrž, a tedy delší ujetá trasa na jedno nabití, to je alfa a omega elektroaut.
Norsko se vloni stalo první zemí na světě, kde se prodalo víc elektromobilů než aut na benzinový, naftový nebo hybridní pohon. Severský stát usiluje o další světové prvenství: chce být první, kdo ukončí prodej nových vozů na benzin a naftu – dokonce už v roce 2025. Že to myslí vážně, dokládá také to, že by se ještě letos měla na jihu Norska začít stavět obří továrna na výrobu baterií, která má zásobovat nejen tamní, ale i další evropské automobilky. A svou stopu v ní bude mít rovněž Česko, které jinak v prodeji elektroaut zaostává. Součástí norské fabriky bude totiž první prototypová výrobní linka na revoluční lithium-sirné baterie, které využívají patentu českého vědce Tomáše Kazdy z Ústavu elektrotechnologie Vysokého učení technického v Brně*.
*Kolektivní člen ČMA
Zdroj: www.tydenikhrot.cz
ČEZ a Westinghouse podepsaly smlouvu o modernizaci Temelína
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín.
Podle Westinghousu jde o největší obchodní smlouvou podepsanou pro kontrolní a řídící systémy od doby, kdy firma v Temelíně instalovala ty původní. „Přestože jde o upgrade systémů, jednání se trvala více než rok. Prvořadé je pro nás zajištění bezpečnosti, zároveň ale jednoznačně trváme na tom, aby se práce nijak nedotkly samotného provozu Temelína. To vše bylo nutné pečlivě připravit,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš*. Smlouvu firmy podepsaly 13. září.
*Vítěz soutěže Manažer Roku 2014
Zdroj: www.ceskenoviny.cz
Transformace české ekonomiky musí jít cestou reformy vzdělávání, shodli se kandidáti na ministra průmyslu a obchodu se zástupci podnikatelů
Česká manažerská asociace a ekonomický deník E15 uspořádaly debatu, jež se snažila najít správnou cestu ekonomické transformace České republiky pro následující roky. O tom, jak se dostat od montoven k mozkovnám a tím zvýšit ekonomický potenciál země, debatovali kandidáti na pozici ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), Marian Jurečka (koalice SPOLU) a Martin Jiránek (koalice Piráti a Starostové). Otázky jim pokládali zástupci českého průmyslu Ladislav Verner (Soma Engineering) a Libor Witassek (STROJCAR, DC VISION) společně s představiteli akademické sféry prof. Janem Švejnarem (Columbia University, CERGE-EI) a prof. Vladimírem Maříkem *(CIIRC ČVUT v Praze, Institut Equilibrium).
*Vítěz soutěže Manažer Roku 2018
Zdroj: www.cysnews.cz
Dotace bez úředníků pokračují, lidé mohou correnty platit kroužky pro děti
Virtuální měna corrent z Kyjova nezmizí, i kdyby snad zmizel koronavirus. Využívat se bude podle plánů města i jeho autorů také příští rok. Projekt, který měl po pandemii povzbudit místní ekonomiku, se totiž osvědčil. Čtyřicítce místních obchodníků přinesl podporu ve výši 1,9 milionu korun, v roce 2022 by se měl zaměřit na rodiny.
„Princip rozdělování podpor nebo dotací subjektům prostřednictvím občanů se ukazuje jako transparentní a participativní. Od rozhodování se totiž odstřihnou úředníci a nejrůznější zájmové skupiny,“ myslí si František Lukl* (nez.,), starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí ČR.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.idnes.cz
Postižené nechávají pracovat naplno a odpadu dávají druhý život
Leoš Jiřele je předsedou představenstva Soley. Družstvo zakládal jeho otec s myšlenkou vytvořit pracovní místa pro handicapované. Leoš Jiřele* přidal důraz na cirkularitu a chytré nakládání s odpady.
„S tátou jsme viděli, jak to má člověk s handicapem těžké. Teta si sice sháněla práci, ale bylo to obtížné. Nejhorší na psychiku handicapovaného člověka je, když bezmocně sedí doma a kouká do zdi. I proto jsme se rozhodli založit tuhle firmu, která dá lidem s handicapem šanci,“ přibližuje Jiřele svůj podnik, jenž nyní dosahuje 70milionového ročního obratu. Solea je výrobní družstvo se statusem chráněné dílny, to znamená, že na své handicapované zaměstnance čerpá podporu od státu. Ta tvoří zhruba 12 procent obratu.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019 a 2020
Zdroj: www.archiv.hn.cz
Dokud Českou poštu nerozkrájíme na kusy, zisková nebude, říká její šéf Roman Knap*
Řez, který rozpůlí poštu vedví. Státní podnik v těchto dnech finalizuje plán transformace, která má jednou pro vždy oddělit dotované služby od těch, jež mají uspět na otevřeném trhu i bez státní pomoci. „Od roku 2023 má pošta fungovat ve dvou oddělených podnicích. V tu chvíli musí být část komerčních služeb automaticky samofinancovatelná a drobně zisková,“ říká generální ředitel pošty Roman Knap.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.e15.cz
Česká pošta otevřela rekonstruovanou pobočku v pražských Řepích
„Pošty v nákupních centrech jsou logickým krokem, jak se dostat blíže zákazníkům. Vše potřebné si zákazníci vyřídí na jednom místě. Tato filozofie, že Pošta přijde za zákazníkem, se osvědčila už na více než 50 pobočkách, které sídlí právě v podobných obchodních centrech. Jsem rád, že místním obyvatelům můžeme nabídnout důstojné prostředí, ve kterém si vyřídí své poštovní služby,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap*.
*Finalista, top 10 soutěže Manažer Roku 2019
Zdroj: www.prahadnes.info
Monitoring médií připraven ve spolupráci se společností TOXIN
Články autora
Poskytovatel dotace: MPSV ČR Financování: ESF – Operační program ZAMĚSTNANOST PLUS Doba trvání: únor 2024 až leden…