Jan Lacina (STAN): Hlavní je kvalitní vzdělání a lepší fungování státu

Pražský volební manažer hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Lacina byl hostem České manažerské asociace (ČMA). Setkání uspořádal Pražský manažerský klub v Clarion Congress Hotel Prague jako další debatu ze série setkání manažerů s politiky.

Jan Lacina má manažerské zkušenosti, podniká ve stravování jako kavárník a restauratér. Ani v politice není žádný nováček. Vystudovaný politolog, novinář, producent, scenárista, spisovatel a textař je už více jak tři roky zástupcem starosty Prahy 6. Několik let se angažuje v hnutí Starostové a nezávislí, počátkem letošního roku byl dokonce zvolen členem Celostátního výboru STAN. Své zkušenosti prokazuje jako pražský volební manažer, jímž bude i pro komunální volby 2018. Právě komunální politika je mu blízká, už nyní upozorňuje na konflikty, které místní volby přinesou.

Jedním z klíčových problémů je podle něho a hnutí STAN oblast vzdělávání a s tím související trh práce, který nenabízí dostatek pracovníků pro potřebné profese a odvětví. Jako příklad uvádí vztah mezi magistrátem a městskými částmi. „Chceme kompetentní magistrát a vyřešení způsobu financování žáků,“ říká Jan Lacina. Podle něho je Praha ukázkou toho, jak nemá fungovat systém financování vzdělávání. Upozorňuje na to, že hlavní město dostává dotaci 13 tisíc Kč na žáka, ovšem tuto částku neposkytuje městským částem celou, ty musí žáky dotovat z jiných zdrojů.

Kvalitu vzdělávání podle STAN pozvednou kvalitní učitelé, kteří budou slušně zaplaceni. Vítá plošné zvyšování platů učitelů o 15 procent. „Na Praze 6 máme patnáct ředitelů škol, kteří mají sotva 35 tisíc korun čistého. Proto jsem už v roce 2015 prosadil bonusové hodnocení,“ říká Jan Lacina. Podle něho by však ředitelé měli mít větší kompetence rozhodovat o platech svých podřízených.

Na co také upozorňuje je preferování některých politických stran, kdy toky dotací z pražského magistrátu míří zejména do těch městských částí, kde jsou starostové za hnutí ANO. „Chceme jiný model financování, ne centrální rozdělování,“ říká Jan Lacina.

Pro hnutí STAN je kvalitnější vzdělanost a vyšší investice do ní, stejně jako podpora výzkumu, vývoje a inovací, jasný předpoklad úspěchu ČR v mezinárodní konkurenceschopnosti. Bez změny řízení státu a samosprávy se to neobejde. Tématem je tudíž pro STAN kvalitnější fungování státní správy a samosprávy, její elektronizace, smart cities, omezení byrokracie a administrativy, s níž se starostové musí denně potýkat. „Další postup digitalizace je zcela nezbytný. Stačí se podívat na Pobaltí, tam bychom měli čerpat zkušenosti,“ říká. Současně pranýřuje zavedení EET, podle něho se tím vytvořily paralelní elektronické trasy k již fungujícímu účetnictví.

Výhrady má k současné povolební konstelaci, kdy hnutí ANO míří k sestavení menšinové vlády, kdy dokonce navrhuje, že bude plnit politické programy jiných subjektů. „Obávám se, že vše míří k předčasným volbám v září 2018,“ upozorňuje Jan Lacina. O to více se hnutí STAN hodlá poučit z výsledků voleb, jejichž propagace výrazně běžela na sociálních sítích.

Hnutí disponuje 600 starosty, hlásí se k němu spousta nových příznivců, které zajímá především komunální politika. Podle různých průzkumů jsou starostové se zhruba 70 % na špici žebříčku popularity ve struktuře řízení státu a společnosti. „Potenciál jsme úplně nevyužili. Například Piráti byli v předvolební kampani mnohem efektivnější s méně prostředky. Učíme se a už nyní se připravujeme,“ říká Jan Lacina optimisticky.

Milan Mostýn