Jak nezůstat věčnou montovnou

Tento týden zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF) svoji Globální zprávu o informačních technologiích. Její součástí je i žebříček zemí, seřazených podle takzvaného indexu síťové připravenosti, tedy dle předpokladů pro rozvoj informačních technologií a jejich skutečného využití. Česká republika si letos sice nepohoršila, ale obhájené 42. místo také není žádná výhra. Předběhl nás například Kazachstán.

Asi nepřekvapí, jak se tyto výsledky kryjí s indexem konkurenceschopnosti od téhož WEF: zatímco se Česká republika i v tomto žebříčku plácá na nelichotivém 46. místě, oběma hodnocením kralují severské země. Proč to tak je?

Českou republiku přece také křižují informační dálnice, mobilní internet je všeobecně dostupný a v práci už dávno neťukáme do psacího stroje. Je pravda, že investice do telekomunikační infrastruktury se u nás nezanedbávaly – jenže to samo o sobě není konkurenční výhodou, ale spíše nezbytností.

Na severu Evropy se totiž investuje i do lidí, tedy do školství a celoživotního vzdělávání. Stejný přístup má také Německo, na jehož ekonomiku je ta česká silně navázána. Tedy zatím; mám obavu, že pokud necháme věci dál volně plynout, přestaneme německému hospodářství velmi brzy stačit.

Malá otevřená ekonomika jako ta česká přitom musí být agresivní v exportu a atraktivní pro investory. Nesedíme na nalezištích surovin ani nejsme obrovský trh, který si sám vystačí. Jediná cesta k prosperitě naší země proto vede přes budování znalostní ekonomiky, k čemuž je ovšem třeba flexibilní a vzdělané pracovní síly.

Stejně jako žebříček konkurenceschopnosti odhaluje i aktuální studie WEF závažná zanedbání a chyby posledních dvou desetiletí. Konzervace překonaných přístupů ve výuce kombinovaná s neustálými škrty kvalitě českého školství očividně nepřidaly. Zvrátit neblahý trend sice nebude snadné ani zadarmo, ještě ale není úplně pozdě. Nová vláda musí začít tím, že vzdělání konečně zařadí na seznam nejvyšších priorit. A tentokrát ne jen verbálně.

The Global Information Technology Report 2014 – Presentation
The Global Information Technology Report 2014
The Country /Economy Profile – Czech Republic


Jan Mühlfeit
viceprezident ČMA