Inspiromat si název zaslouží

Celou fotogalerii naleznete ZDE

Příběhy čtyř manažerek byly skutečně inspirativní. Při květnovém setkání Klubu manažerek České manažerské asociace vyvolaly zájem přítomných a potvrdily, že české manažerky se u nás ani ve světě neztratí.

Nechat se inspirovat bohatými manažerskými zkušenostmi žen a tím, jak dokážou ve vrcholných funkcích skloubit pracovní nasazení, rodinu a osobní život, zejména o tom byla v pořadí již VI. konference s názvem Inspiromat. Proběhla 24. května a organizoval ji Klub manažerek České manažerské asociace.

Tentokrát se v Kongresovém sále pojišťovny Kooperativa sešly u řečnického pultu tři zkušené manažerky a také manažerka, kterou do vrcholné funkce rodinné firmy RYOR vrhly zdravotní trable její maminky. O své karierní zkušenosti se s hosty Inspiromatu podělila marketingová ředitelka ACS International a jednatelka Vzdělávací agentury ERUDITO Radka Čapková, jednatelka společnosti Individual Quality Increase Iva Moravcová, zakladatelka a předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Dana Steinová a obchodní ředitelka RYOR Jana Štěpánková. Přesto se dá říci, že osudy všech čtyř mají několik společných jmenovatelů. Jedním z nich je skutečnost, že profesní výzvy nebo i nepřízeň osudu řešili bez přílišného ohlížení. „Nehledaly návrat zpět, naopak šly do něčeho nového,“ říká moderátor akce a charismatický muž Luděk Pfeifer, partner poradenské firmy M.C.TRITON.

Jen množství manažerských výzev, kterých se zhostila Radka Čapková, potvrzují tuto myšlenku. Ve společnosti VITROSERVICE CLIMA se vypořádala se zadáním vybudovat obchodní tým pro ČR a Slovensko. Přes firmu JANKA Radotín se dostala ZVVZ, kde byla ředitelkou divize. V této firmě se ohybovala ve světě technologií, konstrukce a výroby. Vedla tým, která v tunelu Blanka montoval ventilátory. A aby toho nebylo málo, má za sebou zkušenost i ze strojovny pražského metra. Nakonec se rozhodla své zkušenosti zúročit prostřednictvím vzdělávací agentury ERUDITO, která se zaměřuje zaměřena na manažery například v oblasti energetiky a vzduchotechniky. A jaký má recept Radka Čapková na schopné a kvalitní manažery a pracovníky? „Je to dobře nastavené vzdělávání, kdy lidé odchází s poznáním sebe sama, jsou motivovaní a dostatečně asertivní, přesvědčiví ve své pozici a kdy ví, co dělají a proč to dělají,“ říká Radka Čapková.

Iva Moravcová žila 3 roky v zahraničí a po návratu pracovala na různých manažerských pozicích a korporátní oblasti v řízení lidských zdrojů. Od roku 2000 podniká a v roce 2004 založila společnost IQI – Individual Quality Increase. Je soudní znalkyní v oboru psychologie, působí jako interní HR manažerka, vyučuje externě na vysokých školách. Další její aktivity by vydaly na dlouhý seznam. Ostatně to je další společný jmenovatel všech čtyř vystupujících.

Srdeční záležitostí Dany Steinové, dalšího hosta Inspiromatu, je trénink paměti.

Sama doporučuje, že by s tréninkem paměti měli lidé začít už kolem 30 let. Její pokles není nevyhnutelnou součástí stárnutí, což dokazují i vědecké studie. “Trénování paměti prospívá mentální kondici a zlepšuje kvalitu života. Už lidé kolem třiceti let věku by se o trénování paměti měli začít zajímat,” říká Dana Steinová. Sama vychovala šest dětí a už léta věnuje své síly důchodcům. Se svými seniorními studenty projela skoro celý svět a oslavila čtvrtstoletí Univerzity volného času. Práce ji baví, skoro by se dalo říci, že si ji užívá. A to je další jmenovatel. Vystupující manažerky mezi řádky samy naznačily, že jsou primárně motivovány ani ne tak penězi, jako spíše tím, že je baví práce a jednání s lidmi.

Spadnout rovnýma nohama do studené vody nejvyšší manažerské pozice se nestane jen tak někomu. Jana Štěpánková, má už tuto zkušenost za sebou, když její maminka a zakladatelka českého výrobce kosmetiky Ryor musela svou firmu kvůli zdravotním potížím na čas opustit. Stala se obchodní ředitelkou a se svou funkcí se popasovala.

Jak k vystoupením manažerek dodává Luděk Pfaifer, na rozdíl do mužů manažerky nepotřebují tolik plánů. Drží se strategie 1. kroku, tedy principu, pojďme to vyzkoušet a nečekat na přílišné dolaďování.

Na tímto ročníkem Inspiromatu bděla a úvodní slovo držela Lenka Tomešová, předsedkyně Klubu manažerek ČMA. Vzpomínalo se i na udělování titulů v rámci soutěže Manažer roku a oceněným se předávaly květiny. Potěšily se s nimi Ludmila Koutská, Ludmila Petráňová, Eva Syková, Olga Kupec a Jaroslava Valová.

„Při setkáním manažerek se dozvídám skvělé a inspirativní příběhy. Dokážou mi nezřídka nastavit jiné zrcadlo, než na jaké jsou manažeři zvyklí,“ uzavírá Luděk Pfaifer, moderátor Ispiromatu.