Inspiromat IX. – Ženy v zemědělství


ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

 

V celé České republice řídí zemědělský podnik nějakých třicet žen. Čtyři z této elitní skupiny zavítaly 2. prosince 2019 na IX. setkání cyklu INSPIROMAT, nebo-li inspirativní den s inspirativními lidmi. Tentokrát nesl název Můj podnikatelský/manažerský příběh Ženy v zemědělství. Pořádal ho Klub manažerek v čele s předsedkyní Lenkou Tomešovou, a jako již tradičně v příjemném prostředí kongresového sálu pojišťovny Kooperativa v Praze.

 

Michaela Hospodková, Marketing Communication Manager ve společnosti Corteva Agriscience, která se v zemědělském sektoru profiluje jako poskytovatel pestré a vyvážené nabídky osiv a přípravků pro ochranu plodin, tíhla k zemědělství díky své rodině. Její dědeček byl vinař. Sama je hrdá na to, že pracuje ve firmě s vazbou na zemědělství. Jak mimo jiné dokládá loňský celosvětový průzkum Corteva, absolutní většina žen je také hrdá na práci v tomto sektoru. Ale i v Evropě se tyto ženy setkávají s diskriminací, byť situace je lepší než před deseti lety. Průzkum uvádí, že v Evropě si 68 % žen v zemědělství myslí, že diskriminace na základě pohlaví je stále problémem. Tři čtvrtiny žen by si přály, aby se více vědělo o úspěšných ženách v tomto sektoru. Zdá se, že Inspiromat vychází tomuto přání vstříc.

Michaela Hospodková, stejně jako i ostatní ženy, zmínila téma náročného skloubení pracovního a osobního života. Dokáže si přesto najít čas pro sebe a vypnout. „Chodíme do přírody, dlouhé procházky, třeba jednou za rok s manželem jdeme na 100 kilometrový pochod,“ svěřuje se.

 

Monika Nebeská – ředitelka a předsedkyně představenstva ZD Všestary. O jejích kvalitách svědčí ocenění v soutěži MANAŽER ROKU, stala se Manažerkou zemědělství a služby 2015 a postoupila do TOP 10 nejlepších. Ve svém životním příběhu zmínila zkušenost, že ženy v manažerských pozicích musely tvrději pracovat než muži: „U mužů společnost automaticky předpokládá, že je pro řízení určen. Sama jsem zažila toto stereotypní uvažování“. Podle ní ženy musejí více balancovat mezi pracovním a soukromým životem. Jsou ale efektivní, empatické, při řízení firem umí využívat svou intuici, což jim dává výhodu. „Je nesmyslné splynout s mužským prostředím a přijmout jejich pravidla. Když jsem se začala chovat jako žena, dosáhla jsem úspěchu,“ podotýká.

Stejně jako i další tři vystupující miluje svůj obor. „V zemědělství člověk nemusí hledat smysl práce. Bez žen a zemědělství by nebylo života,“ říká Monika Nebeská, jejíž jméno je spojováno s úspěchem všestarské cibule, která je zapsána v bruselském rejstříku chráněných zeměpisných označení původu. Není divu, že „dáma cibule“ o to více podporuje české produkty a české zemědělství.

 

Milada Měsícová – předsedkyně představenstva ZD Unčovice

Její předci byli zemědělci a celá rodina pracovala v ZD Unčovice, kde si také Milada Měsícová vyzkoušela vše od píky. Začínala jako sekretářka, po 16 letech se stala předsedkyní představenstva.

„V šestadvaceti letech mi kolegové nabídli, abych řídila menší podnik se čtyřmi desítkami lidí, 1200 hektary a 50 miliony dluhů,“ vzpomíná na manažerské začátky. Na nabídku kývla a do pěti let vytáhla podnik ze ztráty. Naučila se různé profese a hlavně komunikovat s lidmi. A pak přišla další výzva. V 31 letech, kdy měla malé dítě, ji oslovil její šéf s tím, že odchází do penze a že má řídit celý podnik. Opět nabídku přijala a postavila se před družstevníky, kteří si předsedu volí napřímo. Zvítězila tehdy před konkurentem o 30 hlasů. Nyní jí už volí 90 % z 270 členů družstva. „Mluví za mě výsledky práce,“ říká Milada Měsícová, hospodařící s ostatními na 6000 hektarech, což družstvo řadí mezi největší v Olomouckém kraji.

Zemědělství nepovažuje za práci, ale za životní styl. Celá rodina je jím obklopena, její muž je agronom a dcera už k němu tíhne také. A manažerské poučení? Podle Milady Měsícové v současnosti mladí lidé a ženy příliš netíhnou k zemědělskému prostředí. O to více se musí snažit být úspěšná, což v jejím případě dosáhla především její komunikativností a otevřeností a tím, že si na nic nehraje a uznává pokoru.

 

Zuzana Pavlíková – Šimonková, rodinná firma Ing. Jaromír Šimonek Dvůr Lobeč

Cesta k zemědělství byla pro ni delší, od gymnázia a humanitních oborů Univerzity Karlovy přes Českou zemědělskou univerzitu až k rodinné firmě Šimonek hospodařící na 2000 hektarech lesa a 700 hektarech zemědělské půdy.

„Města pod milion obyvatel jsem považovala za obec. Nyní žiju v obci se 130 voliči a jsem tam ráda,“ říká nynější ředitelka firmy Šimonek, kterou převzala po svém otci. Musí se otáčet, patří k ní dva zámky a hrad Houska, takže se věnuje také ubytování a turismu. Součástí majetku jsou i nevýdělečné objekty jako špejchary, kostel, kapličky. V současnosti ji trápí nízké ceny dřeva, dlouhodobě odchod vysokoškoláků z venkova a slabé PR českého zemědělství. I tak si najde čas na odpočinek, věnuje se myslivosti. Shrnout by se dalo její motto následovně: „Do zemědělství mě posunul pocit zodpovědnosti“. IX. Inspiromatu poskytla záštitu Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR. Akce se zúčastnili zástupci České manažerské asociace, zejména výkonný ředitel Ivo Gajdoš, svého zástupce vyslal i Zemědělský svaz ČR a další hosté.

 

Motto ing. Jaroslavy Valové, Manažerky roku 2013: „Není lepšího povzbuzení než reálný příběh, který vám někdo na základě vlastní zkušenosti předá. Není nic užitečnějšího než se poučit z chyb a úspěchů ostatních.”

Click to Hide Advanced Floating Content