Gentlemanem snadno a rychle: Etiketa není otrava

Jiří Beran, manažer Regionálního klubu ČMA Střední Čechy, napsal spolu s Janou Havelkovou ze společnosti Intelecta manuál, který nabízí základní orientaci v nástrahách etikety – konkrétně vystupování muže vůči ženě, pozvání na večeři. 

jiri-beran-intelecta-jana-havelkova-moderni-etiketa

PRAVIDLA CHOVÁNÍ A VZTAHU muže k ženě jsou stará více než osm set let. Definovala je na přelomu 12. a 13. století tzv. kurtoazie, rytířská kultura postavená na dvornosti a zdvořilosti vůči ženám. Na tyto hodnoty pak navázali v 18. století angličtí gentlemani. Elita společnosti, vzor ctnosti, chování a oblékaní. To v evropské společnosti dodnes přetrvává. Gentlemana ale nedefinuje jen správně uvázaná kravata, padnoucí oblek a dokonale oholená tvář. Gentleman se musí umět chovat ve společnosti, dobře komunikovat, být zdvořilý ke svému okolí a ženám zejména. Když to neumí, nezachrání ho ani luxusní oblečení v ceně menšího auta. Ženy od dnešních mužů už neočekávají, že jim budou skládat milostné písně a svádět kvůli nim rytířské souboje. I když by je to jistě potěšilo. Ani stovky let ale nic nezměnily na tom, že ženy chtějí muže, který se o ně stará, věnuje se jim, pozorně jim naslouchá, je zdvořilý, slušný, ví, co se sluší a patří, a obletuje je. A chtějí také muže, který svým chováním a vystupováním udělá dojem i na ostatní. Prostě gentlemana každým coulem. Buďte jím a ženy vám budou ležet u nohou. Slušné a zdvořilé chování k ženám není OUT. Moderní muž musí být gentleman.

PRVNÍ OSLOVENÍ, PRVNÍ DOJEM

Platí v etiketě běžného života stejně jako v etiketě byznysu. První dojem je jen jeden. Buď chcete oslnit ženu, budoucího zaměstnavatele, nebo klienta. Udělejte to správně. Druhá šance už nebude.

Pravidlo 1: Vykejte jí

Tykání nabízí žena muži, starší mladšímu, nadřízený podřízenému. To platí už stovky let a nikdy to nebude jinak. Takže dokud vám žena nenabídne tykání sama, vykejte jí.

Co na to ona: Líbí se mi, když mi muž při prvním kontaktu vyká. Ukazuje tím, že má ke mně úctu a respekt. Navíc vykání pak navozuje kultivovanější styl povídání. Hůř se pochopitelně říká: Pojďte si kotě se mnou užít.

Pravidlo 2: Neotravujte ji

V lepším případě váš objekt zájmu také mapuje bohatost terénu na kvalitní testosteron. V tom horším má ten večer zcela jiné plány, nebo dokonce úvahy o průběhu zábavy. Pak jí její program svým příchodem narušíte. Omluvte se, když ji oslovíte: Dobrý večer, slečno, nezlobte se, že vás ruším, ale…
Je to slušnost!

Co na to ona: Nevadí mi, když chlap sebere odvahu a osloví mě. Když není vlezlý a dotěrný, klidně s ním pokecám, i když to třeba na první dobrou na životní úlovek nevypadá. Měl by ale vycítit, kdy už je jeho přítomnost otravná.

MŮŽE SE HODIT: Při oslovení používáme pro dospělou ženu výraz „paní“. Velmi mladou dívku případně servírku, můžeme oslovit slečno. Pokud si žena sama řekne, že je slečna, pak dále používáme toto oslovení.

JDEME NA VEČEŘI

Udělal jste dobrý dojem a žena přijala pozvání na večeři. Ta ale nezačíná zakrojením do steaku. Začíná v momentě, kdy žena vyjde z domu.moderni-etiketa-jana-havelkova-jiri-beran-intelecta-esquire

Pravidlo 1: Nabídněte, že ji vyzvednete

Pokud jste vybral podnik, kam je nutné dojet autem, vyzvedněte ženu v dohodnutý čas před domem. Tím je myšleno i taxíkem, který objednáte. Pokud je restaurace v docházkové vzdálenosti, počkejte na ni a jděte společně.

Co na to ona: Líbí se mi, když mi muž nabídne, že mě vyzvedne. Nemusím pak řešit, kam mám přesně jít, jaká je adresa podniku, zda je rezervace na jeho jméno, nebo nervózně postávat před restaurací a čekat.

Pravidlo 2: Dopřejte jí čestné místo

Když jdou muž a žena spolu (platí pro všechny společensky významnější osoby) žena jde vždy po pravé straně muže. Výjimkou jsou situace, kdy je pravá strana pro ženu něčím nepohodlná (stavební práce, riziko pádu do silnice). Pokud hned na začátek situaci nezvládnete, nebojte se ženu obejít tak, abyste toto pravidlo dodržel. Ženy jsou na to zvyklé.

Co na to ona: Cítím se lépe, když muž toto pravidlo respektuje. Ne proto, že bych snad dávala přednost držet muže za pravý biceps (bývá silnější), ale proto, že to tak prostě má být a ukazuje to, že vedle mě jde muž, který zná etiketu. A toto je fakt základní věc.

Pravidlo 3 : Vyberte pro ni vhodný podnik

moderni-byznys-etiketaVy jste zval, vy vybíráte podnik, vy platíte. Volba restaurace je vaše vizitka. Ženy si sice rády dají někdy tlačenku s cibulí a pivko, ale na první společnou večeři očekávají přece jen trochu jiný druh podniku. I ta největší „free“ holka bude ráda za příjemné a kultivované prostředí, třeba s trochou luxusu.

Co na to ona: Na prvním rande se hodně povídá, takže jsem raději, když muž vybere klidnější prostředí, kde se navzájem slyšíme a kde se o nás personál stará. Všechno je pak víc na úrovni a přizpůsobí se tomu i naše chování.

MŮŽE SE HODIT: V autě je čestné místo vpravo vzadu. Do restaurace vstupuje první muž, ať je jakkoli nepravděpodobné, že by hned za dveřmi luxusní restaurace přilétla na hosta židle. Muž by měl ženě po příchodu do restaurace pomoci sundat kabát, podat ho obsluhujícímu personálu nebo případně zajistit odložení věcí sám. Totéž platí při odchodu. Do kabátu ženě pomáháme tak, aby si u toho nezlomila ruce – měla by obě ruce vsunout do kabátu naráz.

PŘI VEČEŘI

Etiketa neznamená jen pravidla a gesta, která vycházejí z letité tradice nebo ze dvora Ludvíka XIV. Taková pravidla musíme znát, naučit se je a pak je umět použít v praxi. Ohleduplnost, takt, galantnost a pozornost vůči ženám jsou ale také nedílnou součástí etikety. Když nám nejsou přirozené, můžeme na nich o to víc pracovat.

Pravidlo 1: Myslete především na její pohodlí

Chcete-li udělat dojem, stále si opakujte, že ten večer jde především o ženu. Ukažte jí váš zájem, věnujte se jí, pečujte o ni, buďte pozorní, nechte ji mluvit a poslouchejte. Lépe se přece vždy cítí ten, kdo je ve středu zájmu, kdo toho řekne víc. To je etiketa. Chovat se tak, aby se druzí cítili co nejlépe.

Co na to ona: Největší peklo na prvním rande nastává ve chvíli, kdy muž má pocit, že je okouzlující, jeho život neuvěřitelně pestrý a že mi musí vyprávět vše, co zažil. Na konci večera se pak z povinnosti zeptá, co baví mě. Bohužel. To už je pozdě. Zařazen do kategorie egocentrický narcis. Nespasí to ani luxusní večeře s kilem ústřic.

Pravidlo 2: Přenechejte jí vždy to lepší

I u stolu pro dva existuje tzv. čestné místo. To je místo zády ke zdi, s výhledem do prostoru. Samozřejmě připadá společensky významnější osobě, což je v našem případě žena. Ta už ze své povahy chce sledovat dění kolem a mít přehled. V případě tohoto pravidla se dá očekávat ženina aktivní spolupráce, která jistě na toto strategické místo sama zaměří zrak a nebude váhat ani chvilku si o své privilegium říct. Sedí-li pár vedle sebe, pak je žena opět po pravici muže.

Co na to ona: Možná muži často ani nevědí, že je v tomto ohledu nějaké pravidlo. Ale protože vědí, že my ženy zvládneme víc věcí najednou – tedy konverzovat a sledovat okolní hosty –, většinou lepší místo s klidem přenechají.

Pravidlo 3: Starejte se o ni

Pokud se nemůžete úplně spolehnout na aktivní a pohotový personál, pak jsou některé věci na vás. Neváhejte ženě dolít víno, jakmile vidíte, že svou sklenici dopila. Začne-li hledat očima dochucovadla, ochotně se nabídněte, že to zařídíte. Je-li kuřačka, připalujte jí.

Co na to ona: Je skvělé, když si muž všimne, co nám chybí, a reaguje. Musí to ale dělat přirozeně a nevtíravě. Abychom pak neměly pocit, že jsme neustále pod drobnohledem a muž v očekávání, kdy nám spadne vidlička, aby mohl situaci řešit.

MŮŽE SE HODIT: Muž si může při večeři sundat sako, ale gentleman by se ženy měl nejprve zeptat. Žena samozřejmě jeho prosbu neodmítne. Pozor ale, pokud nervozita způsobila esteticky nepříjemné stopy potu na košili. Ženy jsou na tento detail citlivé. Mobilní telefon by při takové příležitosti měl zůstat vypnutý. Ne vždy je to ale vzhledem k pracovnímu nasazení možné. Omluvte se, pokud je hovor skutečně nevyhnutelný, a odejděte jej vyřídit. Nebrouzdejte ale jen tak ledabyle po sociálních sítích. Je to známka, že se nudíte.

PO VEČEŘI

Plným a spokojeným žaludkem ještě večer nekončí. Naopak. Příjemná atmosféra a hladký průběh mohou být zajímavou předzvěstí něčeho dalšího. I na konci se ale dá hezký večer pokazit.

Pravidlo 1: Zaplaťte za ni

Pokud jste ženu na večeři pozval a vybral podnik, musíte za ni zaplatit. Vyrovnání účtu musí ale proběhnout diskrétně a bez větších komentářů. I kdyby vám žena nabízela, že se ráda o platbu podělí, zaplaťte sám.

Co na to ona: Nechci někdy vypadat, že se nechávám pozvat na drahou večeři, a ani nepřiložím ruku k dílu. Tak ze slušnosti nabídnu, že se můžeme o účet rozdělit. Ve skutečnosti ale nečekám, že by muž s mým návrhem souhlasil. Raději pak muže pozvu já a tak nějak to otočíme.

Pravidlo 2: Doprovoďte ji až před dům

Pokud hned po večeři zamíříte domů, doprovod je samozřejmý. Ať už taxíkem, nebo pěšky. Žena v nabídce doprovodu nemusí hned vidět postranní úmysl. Očekává, že ji muž nenechá jít večer samotnou.

Co na to ona: Tady není co řešit. Přijde mi automatické, že mě muž doprovodí domů. Rozloučení a závěr večera si totiž my ženy pamatujeme velmi intenzivně.

MŮŽE SE HODIT: Z restaurace vychází první žena, muž jí otvírá dveře. Ze schodů jde první muž, žena za ním. Do schodů je to naopak, aby muž případně mohl ženu zachytit, kdyby ztratila stabilitu.

Poslední krok k dokonalosti gentlemana aneb v detailu je krása

  • Látkový ubrousek patří na klín, papírový nikdy
  • Pečivo se odlamuje, nekouše se do něj
  • Skleničku s bílým vínem držíme uprostřed stopky, červené víno o něco výš
  • Lžička od kávy se neolizuje
  • Párátko z repertoáru vyřadíme úplně, v případě potřeby odejdeme na toaletu.

Text: Jana Havelková, Jiří Beran, Foto: Saša Dobrovodský, vydáno v magazínu Esquire

Click to Hide Advanced Floating Content