Financování podnikání – rizika a příležitosti rostoucích firem

 

V posledním říjnovém týdnu uspořádal Klub mladých manažerů ve spolupráci s Klubem vzdělávání manažerů ČMA  pro své členy a pro zájemce o podnikání 3. seminář z cyklu „Jak eliminovat rizika a být úspěšný na začátku podnikání”. Setkání proběhlo v prostorách IPSOSu – přední agentury pro výzkum trhu a veřejného mínění, kde účastníky na úvod přivítal ředitel agentury Tomáš Macků. O společných aktivitách jako je např. výzkum generace Y, spojený s míněním vysokoškolských studentů o manažerském řemesle promluvil výkonný ředitel české manažerské asociace Ivo Gajdoš.

V úvodu semináře a během přestávek měli možnost účastníci okusit vytříbenou chuť několika odrůd vín vinařství Nešpor & Rajský.

V přednášce na téma „Financování podnikání – rizika a příležitosti rostoucích firem“, kterou pro zájemce o podnikání připravil pan Jaroslav Jochman – jednatel VVV MOST spol. s r.o.,  byla hlavní pozornost věnována problémům, které přináší podnikání založené na   originálním nápadu. Začínající podnikatel často nechce hledat investora či další společníky, se kterými by se o nápad podělil.  Na několika příkladech pak byly diskutovány příležitosti i rizika spojená s využitím vlastního a cizího kapitálu a rizika spojená s financováním rozvoje firem z nerozděleného zisku.

V druhé části semináře vystoupil obchodní ředitel společnosti VideoBydlení.cz Jakub Veverka. V přednášce, která nesla název „Začít podnikat lze i s mínusem“,  se s posluchači podělil o své zkušenosti ze začátků  podnikání, které bylo spojené s velkými finančními riziky. Následně byla řeč o hledání správného směru podnikání a to v oblastech s rostoucími trendy. Jakub Veverka také  zdůraznil význam trpělivosti a  vytrvalosti v začátcích podnikání. Jak říká „Někteří podnikatelé mají štěstí. Ti ostatní mají vytrvalost.“ Ta je nutná i při volbě těch správných lidí do týmu, což Jakub Veverka dokumentoval zkušeností spojenou s výběrem dvou programátorů do své společnosti. „Musel jsem absolvovat pohovor se 100 uchazeči“ než jsem našel ty, kteří se dokázali ztotožnit s mojí představou o podnikání. Na závěr doporučil účastníkům semináře také několik knih, které by mohly začínajícímu podnikateli pomoci.

V průběhu celého semináře probíhala podnětná diskuse účastníků s řečníky a celý seminář se z původně plánovaných dvou hodin protáhl na tři hodiny.

Organizátor semináře Lukáš Sábl položil několik otázek pravidelnému účastníkovi akcí KMM ČMA Danielu Chudému.

Lukáš Sábl : Co tě Dane na semináři nejvíce zaujalo?

Daniel Chudý : V diskuzi mě zaujaly příklady z praxe všech účastníků semináře.

Lukáš Sábl : Z jakého důvodu navštěvuješ akce Klubu mladých manažerů České manažerské asociace?

Daniel Chudý : Jako začínající podnikatel se vlastním chybám nevyhnu. Dělám vše pro to, abych tyto chyby minimalizoval. Akce klubu a zkušenosti zúčastněných mi v tom významně pomáhají.

Lukáš Sábl : Jakou hlavní myšlenku si z dnešního večera odnášíš?

Daniel Chudý : Pořád se najdou nápady, které mohou ve správných rukou prorazit. Určitě je ale nutné prověřit, jestli to už někde někoho nenapadlo. Uprostřed realizace projektu by nebyla příjemná informace o žalobě za porušování cizího patentu.

Lukáš Sábl : Pokud bys chtěl oslovit naše čtenáře, aby se k nám přidali, co bys jim o našem klubu řekl?

Daniel Chudý : Pokud jsi hladový po nových informacích, hledáš zkušenosti ostřílených manažerů, příležitosti vlastního rozvoje a mentoringu, KMM ČMA je ideální volbou. Se zázemím ČMA je to také jedna z nejlepších příležitostí pro networking.

Lukáš Sábl

 

Click to Hide Advanced Floating Content