Expertní dobrovolníci pomáhají s kariérou lidem se zdravotním postižením

Lidí se zdravotním postižením je v Česku milion, více než 600 tisíc z nich je v aktivním věku. Fundraisingový katalog unikátních zážitků a dárků nfozpprojektu  Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s názvem Srdcerváči, z něhož jde výtěžek na podporu vzniku nových pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením, proto nabízí od konce letošního května handicapovaným unikátní možnost, jak se rozvíjet a nastartovat kariéru. Novou a velmi důležitou „položkou“ v katalogu jsou expertní dobrovolníci výhradně pro osoby se zdravotním postižením nebo znevýhodněním, nebo pro vedoucí organizací, které zaměstnávají více než 50 procent lidí s postižením.

„Jsme velmi rádi, že o spolupráci projevila zájem také Česká manažerská asociace a jednou z prvních expertních dobrovolnic byla její významná představitelka a zakladatelka Centra andragogiky Marie Jírů. Nabídka její konzultace v katalogu nevydržela ani 48 hodin, hned o ní lidé s postižením projevili zájem. Doufáme, že se MMarie_Jiruarie brzy do katalogu vrátí a vedle ní se objeví také další výrazné manažerské osobnosti z asociace, které mohou lidem s handicapy výrazně pomoci uspět na trhu práce,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, pod který projekt Srdcerváči už čtvrtým rokem patří.

Kdo pomáhá

Expertní dobrovolníci poradí například handicapovaným s rozjezdem jejich podnikání nebo jim pomohou se zorientovat na trhu práce, vysvětlí, jak napsat životopis nebo jak nastavit byznys plán. Nebo jak nejprve najít sama sebe a své nejlepší Já.

„Velmi často se potkávám s odborníky, kteří by rádi pomáhali tím, co umí, v čem jsou dobří, ale neví, kde hledat ty, kterým by pomohli. Dnes a denně slyším od lidí s postižením, že se chtějí profesně posunout a chtějí své nápady, podněty zkonzultovat s někým, kdo dané věci skutečně rozumí, ale neví, jak tyto odborníky oslovit.  A přesně tyto dvě situace mne přivedly k myšlence spustit v rámci projektu Srdcerváči expertní dobrovolnictví, a tím napomoci lidem s postižením posunout se na trhu práce,“ vysvětluje Hana Potměšilová.

Praha, 26.9.2011, Hana Pospíšilová, Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Foto: HN - Lukáš Bíba

Praha, 26.9.2011, Hana Pospíšilová, Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Foto: HN – Lukáš Bíba

Mezi expertními dobrovolník najdete osobnosti českého byznysu, jako jsou například generální ředitelka kosmetické firmy Mary Kay Barbora Chuecos, generální ředitelka společnosti Xerox Veronika Brázdilová, majitelka Centra andragogiky Marie Jírů, analytik a specialista na trh práce Tomáš Ervín Dombrovský, vysoká manažerka firmy ExxonMobil Dagmar Císařovská nebo bývalý generální ředitel společnosti Merck a kouč Karel Kubias či šéfka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

„Jmen významných osobností, expertních dobrovolníků, je v katalogu více a stále přibývají další. Projekt je unikátní v tom, že jde v 99 procentech o propojení jednoho experta s jedním člověkem s postižením, tedy skutečně unikátní One to One expertní dobrovolnictví,“ říká CSR a HR specialistka Miriam Zábrženská, která společně s katalogovou manažerkou a fundraiserkou Natálii Kavuličovou v projektu Srdcerváči expertní dobrovolnictví rozvíjí.

Jak projekt hodnotí handicapovaní

„Projekt expertních dobrovolníků u Srdcerváčů mě hned zaujal. Chci se trochu zorientovat v nové roli na volné noze, podívat se, co už mají za sebou jiní. Hledala jsem proto někoho, kdo mi pomůže rozvíjet se,” vysvětluje bývalá novinářka Marie Zemanová.

Marie je pravá Srdcerváčka. K rozhodnutí opustit svět médií jí vedla nejen chuť vyzkoušet něco nového, únava z každodenního stresu, ale především její zdravotní stav. Od narození viděla jen na jedno oko, a to se ještě zhoršilo. Nyní je téměř nevidomá a používá bílou hůl. To jí ovšem v nové dráze podnikatelky nebrání a první rady našla právě u expertních dobrovolníků Srdcerváčů.

Pokud se i vy chcete stát expertním dobrovolníkem Srdcerváčů, zapojte se prosím prostřednictvím krátkého formuláře, hned se vám ozveme a vše další vysvětlíme.

brandwww.srdcervaci.cz