Dokážu vypnout (nejen) na konci roku?

Konec každého roku je pro většinu lidí ve znamení hektického dokončování. Mnozí se zabývají různými uzávěrkami, finalizací plánů na příští rok, potýkají se s nahromaděnými problémy, které po celý rok odkládali, ale musí je do konce roku uzavřít atd., atd. Pro jiné je konec roku spojen s největším prodejním vánočním obdobím.

Kromě práce nás však všechny čeká zařizování Vánoc. Sháníme dárky, pečeme cukroví, vaříme punče a vaječné koňaky, sháníme jídlo na štědrý večer, vybíráme ten nejkrásnější stromeček, stojíme fronty na kapra, procházíme si vánočním úklidem, balíme dárky…. A k tomu těch společenských povinností – večírky, oslavy, pozvání od přátel, od obchodních partnerů. A to vše během pár dní posledního měsíce v roce. Dá se to vůbec všechno zvládnout?

Většina lidí to „nějak dá“. Ale vězte, že na úkor velkého úbytku energie. Hektické vánoční období se bohužel váže k období, kdy jsou nejslabší energie v roce, a proto i my jsme nejslabší. Energie zimy jsou stejné, jako jsou energie v noci, kdy máme jen odpočívat a spát. Jen si představte, že byste si takto hektické aktivity naplánovali na konec dne a vše toto dělali v noci a hned druhý den by vás čekal další namáhavý den. Jak dlouho se to dá vydržet?

Konec roku je určen k tomu, abychom odpočívali stejně jako v noci. Měli bychom si co nejvíce užít klidu a dopřát svému tělu i mysli se co nejlépe zregenerovat. Tuto regeneraci potřebujeme pro to, abychom mohli s plnými silami začít opět „fungovat“ v novém roce. Na jaře (již v únoru) se začíná vše opět aktivovat a my musíme mít plno sil, abychom tuto novou aktivní energii mohli co nejlépe využít.

Pokud to neuděláme, pak nás (stejně jako pro probdělé noci) čeká jarní „kocovina“ – těžká jarní únava. Místo toho, abychom mohli využít čerstvé nové energie k co největší aktivitě a co nejvíce toho zvládnout právě hned na začátku roku, tak jsme unavení a nejsme schopni jet na maximum. Rychlé energie jara nás tak téměř „zlikvidují“ a my se potýkáme s různými epidemiemi místo toho, abychom se co nejrychleji posouvali směrem ke svým cílům.

Proto své členy klubu Řeka zdraví učíme, jak co nejlépe chránit své energie v zimních měsících, aby nedošlo k vyčerpání. Základem je chránit si svoji energii. K tomu slouží tzv. „dlouhé“ vývary. Jsou to velmi silné slepičí, kuřecí nebo hovězí vývary, které se musí vařit minimálně osm hodin. Dříve se jim říkalo „polévka do kouta“ a dávala se např. rodičkám hned po porodu, aby žena získala opět svoji sílu a mohla se starat o své dítě. Tyto silné vývary bychom měli mít denně, nebo alespoň obden. Dále je velmi důležitý kvalitní a dlouhý spánek. Měli bychom chodit spát kolem desáté hodiny večer a vstávat kolem sedmé hodiny ráno. Před spánkem bychom měli být alespoň jednu hodinu v klidu.

V zimě se také musíme bránit chladu. Protože zima vládne všude „venku“, musíme ji vyrovnávat vnitřním teplem. Měli bychom jíst pouze teplou stravu a pít teplé nápoje. Ve vánoční atmosféře můžete využít punče, svařená vína apod. Čaj můžete „obohatit“ skořicí, nebo kapkou rumu atd. Teplo bychom měli mít i doma. Proto si vytváříme tzv. „teplo domova“ – zapalte si svíčky, používejte různé aroma lampy, zapalte oheň v krbu (pokud máte) a užívejte si příjemné pohodlí a teplo domova, vytvořte si příjemné a útulné prostředí. Pocit tepla a útulna vytvářejí i všechny měkké věci jako jsou polštáře, deky, dále teplé barvy (všechny odstíny červené a oranžové). Energie se v zimě stahují dovnitř (celá příroda spí) a proto i máme co nejvíce času trávit uvnitř a minimálně času trávit venku.

Hřejivou energii vytváří i společnosti lidí, které máme rádi. Proto máme toto období využívat k příjemným setkání s lidmi. Můžete své blízké pozvat domů, nebo vyrazit na příjemnou akci, kterou pořádají vaši známí. Neměli byste ale toto setkání „proměnit“ v mejdan trvající až do rána nebo pořádat akce každý den. K tomu se hodí letní dny a noci.

V zimě se snažte chránit energie, ne je vybíjet. Zima je stejná jako noc. Slouží k regeneraci naší energie, aby co nejvíce posílila a my mohli plni sil vykročit do nového roku či nového dne. Proto vám za klub Řeka zdraví přejeme hodně silné energie do roku 2020. Budete ji potřebovat. Bude to rychlý a velmi energický rok. Tak ať vám neuteče.

 

Ing. Jiří Černák
Předseda ČMA Klubu Řeka zdraví
Coaching & Consulting, poradce Feng Ren Shui
www.jiricernak.cz
www.cernakinteriordesign.webs.com
E-mail: jirka@byu.cz