ČMA vyhlásila Manažery čtvrtstoletí a 26. ročník soutěže MANAŽER ROKU

Česká manažerská asociace ocenila na slavnostním galavečeru ve Španělském sále Pražského hradu TOP 10 manažerských osobností ČR za uplynulých 25 let a dalších 10 manažerů obdrželo speciální ceny. Prestižní akce se účastnilo na 250 manažerských osobností, premiér, členové vlády a další významní hosté, včetně prezidenta Evropské asociace manažerů.

Španělský sál Pražského hradu, nejkrásnější sál v ČR, se 19. dubna stal svědkem významné událostí v životě České manažerské asociace a její soutěže MANAŽER ROKU – vyhlášení Manažerů čtvrtstoletí.

Tímto titulem byly jmenovány manažerské ikony jako je Zbyněk Frolík (LINET), Vladimír Feix (Český porcelán), Zdeněk Pelc (GZ Media, dříve Gramofonové závody v Loděnicích), Bořivoj Kačena (Eurovia CS, dříve Stavby silnic a železnic), Štěpán Popovič (Glaverbel, dříve Sklounion Teplice), Jan Rýdl (TOS Varnsdorf), Lubomír Stoklásek (Agrostroj Pelhřimov), Daniel Beneš (ČEZ), Jiří Cienciala (Třinecké železárny, ministr, vládní zmocněnec pro tři kraje). Mezi TOP 10 je Manažerka čtvrtstoletí Jaroslava Valová (SIKO koupelny). Další informace o oceněných Manažerech čtvrtstoletí, včetně jejich životopisů, najdete na www.cma.cz a na www.manazerroku.cz.

TOP 10 Manažerů čtvrtstoletí s předsedou vlády Andrejem Babišem, ministrem průmyslu Tomášem Hünerem, prezidentem ČMA Pavlem Kafkou a prezidentem Evropské asociace manažerů Ludgerem Ramme.

→FOTOGALERIE ZE SLAVNOSTNÍHO VEČERA←

 

Ocenění Manažer čtvrtstoletí ve speciálních kategoriích obdržela ještě desítka dalších úspěšných manažerů (viz níže).

O seznamu oceněných rozhodla Národní komise ČMA, složená z odborníků, která vybírala v konkurenci mnoha finalistů soutěže MANAŽER ROKU a šesti desítkami vítězů jednotlivých ročníků. „Za 25 let soutěž Manažer roku ocenila téměř 1500 finalistů. To je další důkaz, že máme dost schopných manažerů a podnikatelů,“ vyjádřil se prezident ČMA Pavel Kafka. „Je však třeba pokračovat v hledání příkladů nejlepší praxe, pokud se celkově chceme přibližovat nejlepším. Růstu české ekonomiky bohužel v posledních letech chybí kvalita,“ dodal.

„Společně jsme dnes slavnostně završili 25 let mimořádně společensky hodnotného projektu. Projektu, který po čtvrtinu století vyhledával a oceňoval ty nejlepší řídící pracovníky naší země, a to nejen v byznysu. Jejich příklad byl motivací a zároveň poučením pro mnohé další,“ uvedl také ve svém vystoupení Pavel Kafka. Zmínil roli Manažerů čtvrtstoletí při nelehké transformaci ekonomiky.

Předseda řídícího výboru MR Rostislav Dvořák

Úlohy hlavního řečníka se vedle prezidenta ČMA Pavla Kafky zhostil také předseda Řídícího výboru soutěže MANAŽER ROKU a současně předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Rostislav Dvořák. K oceněním se vyjádřil Rostislav Dvořák slovy, že „jen ten, kdo v životě řídil firmu a denně vnímal zodpovědnost za to, že pouze dobré výsledky zajistí finanční zdroje, existenci zaměstnanců a prosperitu firmy, ten ví, jak náročná je práce manažera“.

Při galavečeru zazněla důležitá informace, že se vedení ČMA rozhodlo pokračovat v soutěži MANAŽER ROKU a vyhlásit 26. ročník. Nové v konceptu soutěže je to, že na ní bude spolupracovat s  vydavatelstvím Economia, a.s. Na pódiu tento záměr potvrdil a podpořil generální ředitel Economia Roman Latuske.

Předseda vlády Andrej Babiš při proslovu k manažerům.

Slavnostní atmosféru podtrhla účast 250 významných manažerských osobností. Mezi nimi se vyjímalo několik desítek vítězů soutěže MANAŽER ROKU. Na galavečer zavítali a ceny předávali předseda vlády Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, 1. náměstkyně primátorky Hl.m. Prahy prof. Eva Kislingerová. Hlavním zahraničním hostem byl prezident Evropské asociace manažerů Ludger Ramme, který na akci přiletěl z Bruselu na pozvání ČMA. Záštitu nad oceněním Manažerů čtvrtstoletí převzal prezident republiky Miloš Zeman.

Speciální ceny pro Manažery čtvrtstoletí

ČMA v rámci oslav 25 let soutěže MANAŽER ROKU při galavečeru udělila ocenění ve speciálních kategoriích

Mladý manažerský talentGOTHARD Aleš, hlavní stavbyvedoucí – Metrostav
Malá / střední firmaMALÁ Jana, Moravská ústředna Brno
ZemědělstvíZELENKA Jiří,  předseda představenstva, Zemědělské družstvo Krásná Hora
Aplikovaný výzkumVÁCLAVÍK Miroslav, generální ředitel, Výzkumný ústav technických strojů Liberec
Regionální rozvojHŮDA Jan, předseda představenstva Rybářství Třeboň
Veřejná správaPALKOVSKÁ Věra, starostka města Třinec
ZdravotnictvíBENEŠ Vladimír, přednosta Neurochirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Ústřední vojenské nemocnice v Praze
VzděláváníZIMA Tomáš, rektor Univerzity Karlovy
Společenská odpovědnostSIVEK Viliam, SIVEKOVÁ Kateřina, Modré dveře

Další ocenění je cena České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD): Inovace pro udržitelný rozvoj 2018. Pobočku CBCSD v ČR spoluzakládala ČMA a její zástupci v ní aktivně působí. V rámci soutěže MANAŽER ROKU se tak od roku 2017 udělují tituly Manažerů roku za podporu udržitelného rozvoje. Letos ocenění obdržel Pavel Podruh, zakladatel a jednatel společnosti Český ostrovní dům a také Lenka Mynářová za projekt Hydal PHA společnosti NAFIGATE Corporation. K vítězství v této kategorii uvedl Pavel Podruh: „Cítím velký respekt k lidem, kteří dokáží úspěšně vést stovky a tisíce lidí. My jsme sice dravá, ale pořád velmi maličká rybka. Mé ocenění patří především lidem v mém nejbližším okolí“. Při udílení ceny zmínila Lenka Mynářová jedinečnost její společnosti. „Je to příklad udržitelnosti v praxi. Dokázat to, znamenalo mít spoustu odvahy a kolem sebe kvalitní odborníky,“ řekla.

Udělení ceny Inovace pro udržitelný rozvoj, zleva Lenka Mynářová (Nafigate Corporation), Pavel Podruh (Český ostrovní dům), Jan Kalina (generální ředitel ČEPS), Jan Žůrek (prezident CBCSD) a Richard Vidlička (generální ředitel ČEZ Distribuce).

I detaily dokreslují atmosféru

Pro přítomné byl jistě hezkým překvapením červený koberec na vstupním schodišti, lemovaný hradní stráží v modrých uniformách. Zájemci měli také možnost nechat se vyfotit ve fotokoutku, zajištěném profesionálem ze společnosti Foto Škoda.

Ohromující byla na úvod a závěr galavečera interpretace legendární písně skupiny Queen – We Are The Champions, s lehce upraveným textem „You Are The Champions – Vy jste šampioni“. Píseň zazpívali sólisté Národního divadla sopranistka Marie Fajtová a barytonista Vratislav Kříž. Podpořeni byli špičkovými nástroji firmy Petrof a vítězem její soutěže „Pianista roku 2017“ Zdeňkem Urbanovským. A společně s ním vystoupil pro mnohé v překvapivé roli – vynikající klavírista, emeritní rektor Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Richard Hindls. Ten je nyní předsedou Rady expertů ČMA. O další hudební zpříjemnění se postarala swingová skupina Jana Smigmatora a zpěvačka Dasha.

Pro oceněné manažery vytvořil speciální skleněný barevný jehlan s podsvíceným broušeným podstavcem Eduard Soukup z České Lípy – Dobranov. Odlitý byl ve sklárně AJETO.

Organizaci celé akce zajišťoval prezident ČMA Pavel Kafka a projektová