Česká vlajka míří do vesmíru. Konstrukce z Brna mění ceny za start rakety

Novinku evropského měřítka v kosmickém průmyslu představuje brněnská firma S.A.B. Aerospace. V jejím čele je Petr Kapoun, spolupracující s Českou manažerskou asociací. Zájemci se s ním mohou setkat 9. září v Brně na business breakfest, organizovaném ČMA Regionálním klubem Morava (viz Chystané akce).

 

Speciální, firmou S.A.B. Aerospace vyvinutý druhu nosiče s názvem Dispenser. je schopen vynést do vesmíru desítky malých družic. Tím výrazně zlevní cenu za jejich vynesení na oběžnou dráhu oproti současnosti. První start rakety s nosičem Dispenser se uskuteční letos na podzim a díky brněnské inovaci se na kosmické raketě poprvé objeví česká vlajka. Do budoucna by rakety s nosičem Dispenser měly létat do vesmíru i několikrát ročně.

Jde o výraznou novinku, která velmi ulehčí cestu do vesmíru univerzitním nebo firemním zájemcům. „Když chtěla v minulosti nějaká firma, nebo instituce vynést menší družici na orbitu kolem Země, bylo potřeba počkat, až poletí větší družice, a domluvit se s nimi. A to bylo opravdu velmi drahé. Dnes přichází jiný trend. Poskládat několik těchto menších nákladů dohromady a udělat start rakety speciálně pro ně. A nosič pro tyto družice vyvíjíme společně s partnery tady v Brně,“ uvádí Petr Kapoun, výkonný ředitel S.A.B. Aerospace s.r.o., firmy, která pět let vyvíjela konstrukci pro bezpečný let všech družic do vesmíru.

 

Váží pouze 260 kg, ale unese pětkrát více nákladu

Odborně se konstrukce jmenuje Dispenser a je vyrobená ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma sama vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. „Dispenser je unikátní v tom, že konstrukce váží pouze 260 kg, ale přitom unese až tunu a půl nákladu,“ komentuje Patricie Ondriašová, teprve šestadvacetiletá inženýrka, která má v projektu na starost splnění všech norem, které pro vesmírný průmysl určuje ESA – Evropská vesmírná agentura. Zástupci ESA dorazili do Brna ve čtvrtek 18. 7., aby si celou konstrukci zkontrolovali. Jedním z důvodů jejich návštěvy je i to, že jde o historicky první montáž družic v kontinentální Evropě, dříve se družice k nosným raketám připevňovaly vždy až na Francouzské Guyaně, odkud evropské rakety startují. Ale právě brněnský Dispenser dává možnost výrobci družice si ji v klidu připevnit přímo v Evropě.

 

Premiéra české vlajky na plášti rakety

Celý náklad má startovat v průběhu letošního podzimu na raketě VEGA, pro kterou je projekt od začátku připravován. Start samotný bude velkým milníkem nejenom pro firmu S.A.B. Aerospace, ale i pro celou Českou republiku – poprvé se její vlajka objeví na evropské raketě. „Aby mohl mít nějaký stát svoji vlajku na raketě, je potřeba, aby se na jejím vývoji přímo podílel. A to teď díky naší konstrukci splňuje i Česko,“ doplňuje Petr Kapoun. Podzimní start ale bude jen prvním z mnoha. Podle plánů by konstrukce plná družic měla do vesmíru startovat dvakrát ročně.

S.A.B. Aerospace ale nezůstává jen u projektu Dispenseru. Kromě toho se významně podílí i na konstrukci sondy PLATO, která má za úkol ověřovat složení atmosféry na tzv. exoplanetách, což jsou planety podobné Zemi, na kterých by mohl být život. Firma z brněnského technologického parku se zajímá i o konstrukci nové generace družic Copernicus, které snímkují povrch Země, a jejichž data využívají třeba města, nebo zemědělci pro boj se suchem. „Nechceme jenom vyrábět věci pro vesmírný průmysl, naším cílem je i vzdělávat lidi a ukazovat jim, že i v Česku je možné podílet se na objevování vesmíru – organizujeme středoškolské i vysokoškolské soutěže, vedeme odborné práce studentů,“ dodává Václav Havlíček, který má ve firmě na starosti vzdělávání a spolupráci se školami a univerzitami.

 

O společnosti S.A.B. Aerospace s.r.o.

Tato česká společnost se věnuje vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. Klienti společnosti se zabývají výzkumem těles sluneční soustavy i exoplanet, vývojem vybavení pro Mezinárodní vesmírnou stanici, výrobou satelitů nebo průmyslovým využitím poznatků získaných v kosmu.

V roce 2004 vzniká společnost SAB Aerospace Srl. se sídlem v italském Beneventu se zaměřuje na výzkum a vývoj mechanických součástek pro kosmický průmysl. Při konstrukci cenově dostupných, a přitom spolehlivých a výkonných systémů spolupracuje s předními italskými vědeckými centry a univerzitami.

V roce 2014 je založena česká dceřiná společnost S.A.B. Aerospace, s. r. o., díky technologickému know-how i podpoře mateřské společnosti získává česká firma brzy po svém založení první velké zakázky. V brněnském Jihomoravském inovačním centru zahajuje vývoj i výrobu Dispenseru nosné rakety VEGA a konstrukci součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020.

Splněním mezinárodně uznávané normy ISO 9001:2009 prokazuje S.A.B. Aerospace, s. r. o., že její výzkumná i výrobní činnost probíhá v souladu se všemi požadovanými předpisy. Jedním z výsledků spolupráce s českými i mezinárodními partnery je zahájení prací na komponentách pro zařízení Exobiology Facility, které je určeno pro testování a následné doručení biologických vzorků k Mezinárodní vesmírné stanici.

V roce 2018 přibyla nová integrační hala s prostory spadajícími do třídy čistoty ISO 8 v areálu brněnského technologického parku umožňující nejen vývoj a montáž drobné elektroniky i menších součástek, ale také montáž objemných systémů a konstrukcí. Největší ze tří laboratoří má strop s užitnou světlou výškou 6 m a je vybavena jeřábem o nosnosti 2 tuny. Jde o jediné prostory s těmito parametry v České republice i střední Evropě.

 

Mezi stálé zákazníky patří:
Airbus Defence & Space
Ruag Space
Kayser Italia
European Space Agency (ESA)
OHB Systém AG
German Aerospace Center (DLR)

Kontakt pro média:
Václav Havlíček
Marketing Specialist
vhavlicek@sabaerospace.cz
+420 607 156 785

 

Původní Tisková zpráva