Češi a fake news o covidu

S nějakými fake news o koronaviru se setkalo 6 z 10 Čechů. Naprostá většina z nich, celkem 52 % populace, jim alespoň zpočátku uvěřila. Vyplývá to z 5. vlny výzkumu agentury Ipsos, která je členem České manžerské asociace.

Od července také narostly obavy z dopadu koronaviru na zaměstnání či zdroj obživy na 54 %. Nadále sílí přesvědčení, že boj s koronavirem bude dlouhodobá záležitost. Až 67 % Čechů je přesvědčeno, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než 6 měsíců.

.
Fake news si nedají pokoj ani v době koronaviru, říká Ipsos

Od vyhlášení nouzového stavu v polovině března 2020 sleduje výzkumná agentura Ipsos názory a postoje veřejnosti k aktuálním tématům okolo koronaviru. V zatím poslední vlně se Ipsos zaměřil na téma fake news. S fake news (tedy se zcela či částečně nepravdivými informacemi) o koronaviru se setkalo 60 % Čechů, nejčastěji mladí lidé. Naprostá většina z těch, co fake news zaznamenali, jim alespoň zpočátku uvěřila – celkem 52 % populace.

Z vybraných informací kolujících o koronaviru věří třetina Čechů (32 %) tomu, že pobyt na slunci pomáhá v prevenci proti koronaviru. To je výrazně více, než si myslí ostatní světové národy (19 % napříč 16 zeměmi světa, mezinárodní výzkum Ipsos). Naopak výrazně méně věří Češi možnosti přenosu viru prostřednictvím zásilek ze zahraničí (19 % Čechů vs. 35 % globální průměr). Mladí lidé se s fake news sice setkali častěji, jsou však k těmto zprávám kritičtější. Naopak lidé starší 65 let velmi často nedokáží posoudit, zda je tvrzení pravdivé, či nikoli.

.
Vývoj společenské situace

První výskyt nemoci covid-19 byl v ČR potvrzen na začátku března. Ve druhé polovině března se koronavirem cítilo ohroženo 81 % Čechů. V dubnu a květnu obavy veřejnosti klesaly (květen – 55 %). Koncem srpna, kdy denní přírůstky nakažených začaly výrazněji růst, se podíl lidí obávajících se koronaviru zvýšil na 60 %.

V lidech také výrazně sílí přesvědčení, že boj s koronavirem bude dlouhodobá záležitost. Dvě třetiny Čechů jsou přesvědčené, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než půl roku. V březnu to bylo 15 % populace.

Od července také mírně narostly obavy z dopadů koronaviru na zaměstnání či zdroj obživy na 54 %. Největší obavy mají lidé ve věku od 30 do 49 let a z početnějších rodin. Nejmenší naopak lidé starší 65 let a bezdětní.

„Asi 4 z 10 Čechů zaznamenali v uplynulém půl roce pokles příjmů, ten v naprosté většině případů souvisel s koronavirem. Nejčastěji se jednalo o snížení příjmu kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, snížení pracovního úvazku nebo omezení podnikání. 13 % populace pak mělo problém s úhradou běžných měsíčních plateb, nejčastěji se jednalo o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, “ říká k výsledkům Tomáš Macků, ředitel vnějších vztahů Ipsos a člen ČMA.

Detailní výsledky výzkumu najdete na webu Ipsos.

Click to Hide Advanced Floating Content