Společenské setkání s vrchní státní zástupkyní JUDr. Lenkou Bradáčovou, Ph.D.

ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

 

V Hradci Králové 20. 09. 2019

Česká manažerská asociace, Regionální klub Severovýchodní Čechy společně s Centrem andragogiky uspořádali dne 18. září 2019 v kulturním a školicím centru Cihelna společenskou diskusi s vrchní státní zástupkyní JUDr. Lenkou Bradáčovou, Ph. D.

Účast na této mimořádné akci byla velmi vysoká. Stejně jako očekávání.

Ne každý den je možnost se setkat s českým Cattanim osobně. Právě vznik této přezdívky, a případ s tím související, byl úvodním tématem našeho setkání. Paní doktorka se dotkla i dalších témat. Některé z nich tady uvádíme.

Práce státních zástupců je běh na dlouhou trať. Výsledky nejsou vidět i několik let. Případy trvají 7 až 10 let. A jednotlivé případy procházejí v průběhu své životnosti různými turbulencemi. Motivovat nebo chválit za odvedenou práci státní zástupce je pak velmi náročné. Naopak práce na zahradě má výsledky hned. To je jeden z důvodů, proč paní doktorka ráda odpočívá na zahradě. Síla justice je postavena na důvěře veřejnosti. Tato věta zazněla v průběhu večera několikrát. S tím souvisí, že justice v sousedních zemích, v Polsku a v Maďarsku, má nyní velké problémy a její činnost je omezená. Práce justice nesouvisí pouze s informacemi, s fakty, ale také s emocemi. Výhodou justice je, že je konzervativní. Její síla je dána silou osobností z řad státních zástupců a soudců.

Paní doktorka nám přítomným také vysvětlila, jaký je rozdíl mezi systémem státního zastupitelství a prokuratury. První systém je u nás, v České republice, a druhý například na Slovensku. Velmi zjednodušeně – systém státního zastupitelství je systémem decentralizovaným, naopak prokuratura je systémem centralizovaným. Státní zastupitelství nemá vlastní rozpočet a je tím závislé na ministru spravedlnosti. Možná právě proto všichni dosavadní ministři (a bylo jich 23), měli snahu stát se nadřízeným státnímu zastupitelstvu.

Jak už bylo řečeno, síla justice je postavena na důvěře veřejnosti. Státní zástupce musí umět vyjít ven a obhájit své rozhodnutí. I když s ním nemusí veřejnost souhlasit. Ta má svou představu.
V mnoha případech velmi ovlivněnou médii. Zajímavým faktem je, že veřejnost v případech daňových delikventů nemá jednoznačně odmítavý postoj. I v této oblasti má česká justice ještě kus
práce před sebou. A jak říká JUDr. Bradáčová „na složité problémy nejsou jednoduchá řešení“. Mediálně známé případy ovlivňují celkový náhled veřejnosti na justici. A nejen to. Jsme ovlivněni
různými americkými seriály (např. Policie Miami, atd.). Očekáváme, že to tak funguje i ve skutečnosti. Bohužel tomu tak není, protože se neinvestuje tam, kde by se mělo. A policie není připravena na to, že zločiny se přesouvají do kyberprostoru.

Oblastí, o kterých paní JUDr. Bradáčová mluvila, bylo daleko více. Čas vyhrazený na toto setkání utekl neskutečně rychle. A jaký dojem zanechala návštěva paní doktorky? Použijeme zpětnou reakci od jednoho z účastníků, kterou jsme obdrželi následující den emailem, a se kterou plně souhlasíme.

„Dobrý den. Děkuji Vám za umožnění účasti na velmi pěkném setkání s paní doktorkou Bradáčovou. Bylo to sice z oboru pro mne velmi vzdáleném, ale možná o to víc zajímavém. Přiznám se, že mě velmi překvapilo, jaká je to žena a s jakým zaujetím vypráví o své práci a o případech, které známe jen z podání novinářů – často možná jen povrchně a zkresleně….“

Jiří Hovad

Buďte s námi v kontaktu

Zadáním mailu se přihlásíte k odběru Newsletteru ČMA. Každý měsíc v něm objevíte inspiraci pro manažery, videorozhovory Studia ČMA, monitoring médií či informace o soutěži MANAŽER ROKU.     Ukázkový newsletter

Odebírat newsletter