70. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

prazske_jaro_fotoCelá fotogalerie zde

 

Na 45 koncertů klasické hudby ve 14 úchvatných koncertních sálech Prahy nabídl 70. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od 12. května do 3. června 2015. Praha přivítala na 90 orchestrů, komorních ansámblů a sólistů z 20 zemí světa.

V roce 2015 se konal již 70. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, nejstaršího, nejznámějšího a co do počtu koncertů nejrozsáhlejšího festivalu klasické hudby v České republice. 12. května zazněla Smetanova Má vlast poprvé v historii v podání německého orchestru – NDR Sinfonieorchester Hamburg.

brozura_obalka70. ročník se profiluje reprezentativní orchestrální řadou a hostováním řady vynikajících světových umělců a souborů. Program ozdobí umělecké osobnosti jako Murray Perahia, Sir Antonio Pappano, Jukka-Pekka Saraste, Iván Fischer, Maria João Pires, Sa Chen, Julian Rachlin, Vilde Frang, Elisabeth Wallfisch, Vasilij Petrenko, a řada dalších. Mezi orchestry dominují Budapest Festival Orchestra, Petrohradská filharmonie, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Přijedou i významní zástupci staré hudby – Akademie für Alte Musik Berlin a Bach Collegium Japan, které vystoupí v Praze vůbec poprvé. Festival chystá také další debut českého dirigenta do 32 let, jehož hlavním aktérem bude Marek Šedivý. A čerstvý debutant na prknech Metropolitní opery (pozn. autora: únor 2015), basbarytonista Adam Plachetka, uvede na festivalové pódium čtyři mladé, nadějné pěvce.

Pro příznivce komorní hudby připravilo Pražské jaro druhý ročník Víkendu komorní hudby tentokráte s tématem „Beethoven v dialogu“. Zatímco v roce 2014 byl Víkend plně v rukou českých interpretů, v roce 2015 konfrontuje českou a zahraniční scénu, jak výběrem souborů, tak výběrem repertoáru. Představí se vítězové soutěže ARD Mnichov – klavírní duo Vilija Poskute a Tomas Daukantas, Muchovo kvarteto, Afflatus Quintet s Yoko Kikuchi, Roman Janál s Mariou Barbarou Willi, Zemlinskeho kvarteto, Petrohradští komorní sólisté, Viviana Sofronitsky a další. Diváci se mohou opět těšit na nevšední a velmi krásná místa koncertů, mimo jiné na Kapitulní sál Velkopřevorského paláce, Toskánský palác, Císařský sál Lobkowiczkého paláce, Dvořákovu síň Rudolfina a další.

pratele_pj

Více informací a vstupenky on-line na www.festival.cz