269. PMK: Hudba a manažeři v covid časech

ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII VIDEO

 

Umělci a hudebníci hledají kvůli omezení hudebních a kulturních akcí nové formy kontaktu s posluchači a diváky. A řada umělců se musela se situací vypořádat sama. Současně se ukázala výrazná potřeba krizových manažerů v hudební branži. Česká manažerská asociace (ČMA) plánuje proto vytvořit v Moravskoslezském kraji tým hudebních manažerů. Zde působí a s ČMA spolupracuje např. Josef Buchta, hudebník, manažer a majitel několika firem, vítěz soutěže MANAŽE ROKU 2018 v kategorii Nezisková sféra – kultura. „Chceme dát hudební manažery dohromady, a to v rámci Elite klubu Moravskoslezského kraje,“ uvedl prezident ČMA Petr Kazík při zářijovém 269. setkání Pražského manažerského klubu v Clarion Congress Hotelu Prague. Petr Kazík je manažerem a téměř tři desetiletí šéfem Sborového studia Permoník, které dvakrát úspěšně vystoupilo v newyorské Carnegie Hall. Letos plánovaný třetí koncert je odložen kvůli covidu na duben 2021.

 

Hudebníci – manažeři

Neobvyklé počiny hudebníků v krizové době a spojení hudby a manažerů představili v rámci klubového setkání houslový virtuóz Pavel Šporcl a swingový a jazzový zpěvák, textař, aranžér a hudební manažer Jan Smigmator, který dlouhodobě spolupracuje s ČMA, mj. podporuje Letní podnikatelský kemp pro mladé ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Tím nezvyklým počinem Pavla Šporcla a Jan Smigmatora bylo místo dříve zaplněných koncertních sálů uspořádání série vystoupení z domova. Pavel Šporcl v živém streamu hrál své oblíbené skladby přímo z obýváku. A Jan Smigmator začal svá pěvecká vystoupení vysílat online na FB a na zahradě své chalupy uspořádal několik koncertů pro omezený počet lidí. „Zahradu zřejmě předělám na nejmenší jazz klub na světě, můžeme se scházet i v obýváku,“ říká Smigmátor.

Oba ale vnímají potřebu hudebních manažerů. „Nejhorší je domlouvat si sám honoráře. Zvláště pro začátečníky je složité obejít se bez manažera,“ upozorňuje Šporcl, zatímco Smigmator prozrazuje, že hudebního manažera má dokonce doma díky své manželce.

 

Manažeři – hudebníci

Akce se aktivně zúčastnili manažeři, kteří se jako muzikanti celý život věnují hudbě, předseda představenstva Prefa Kompozity Miloš Filip a vysokoškolský pedagog a manažer, nyní ředitel Výzkumného ústavu veterinárního lékařství Alfred Hera. Pro oba hudba není primárním zdrojem příjmů. Miloš Filip, zakladatel vzdělávacího programu Technické školky, který už na střední škole založil bigbítovou skupinu a spolupracoval s přítomným Fredem Herou, poukázal mj. na propojení hudby a matematického myšlení. „Ti nejlepší z inženýrů a projektantů v Silicon Valley jsou téměř bez výjimky aktivními muzikanty,“ citoval zahraniční zdroje.

Alfred Hera se zase vedle svého oboru veterinárního a farmaceutického lékařství věnuje klarinetu a saxofonu, svou kariéru začínal s Evou Pilarovou a dnes známými osobnostmi jako jsou Felix Slováček, Vincenc Kummer či Luděk Švábenský. Dodnes je členem saxofonové sekce brněnského bigbandu Jazz Archiv. Stejně jako Miloš Filip zastává názor, že nejen že hudebníci potřebují své manažery, ale manažeři potřebují hudbu. Ta přispívá k manažerským schopnostem v profesním životě i v nehudebních oborech.

Součástí akce, kterou uváděl předseda Pražského manažerského klubu a viceprezident ČMA Ivo Gajdoš, bylo hudební vystoupení hostů a příjemný networking. (mim)

 

Fotogalerii najdete zde
videospoty zde

 

Manažeři a hudba

Pezentace ke stažení